9 تا از بهترین سازمان های جاسوسی + عکس

هر چقدر یک کشور بزرگتر و قویتر باشد نیازمند این است که سازمان قوی تر و بهتری کشور را اداره کنند؛ به ویژه سازمان های جاسوسی و اطلاعات. این سازمان های جاسوسی، همه چیز را چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور رصد می کنند و همکاری نزدیکی هم با ارتش همان کشور و دولت و پلیس دارند تا به این شکل بتوانند امنیت ملی را تامین کنند.

وقتی هم که از جاسوس حرف می زنیم ممکن است یک سری سریع به یاد فیلم های جیمز باند و خوشگذرانی های او بیفتند، اما خب در دنیای واقعی جاسوسی خیلی متفاوت و سخت است و این سازمان ها باید به سختی تلاش کنند و لیاقتشان را به کشورشان ثابت کنند. در این پست قصد داریم تا بفهمیم که بهترین سازمان های جاسوسی دنیا یا همان بهترین سازمان های جاسوسی جهان در چه کشورهایی هستند و اسم و عملکردشان به چه شکل است. پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

رتبه بندی سازمان های اطلاعاتی جهان

1. MSS – وزارت امنیت کشور چین

وزارت امنیت کشور چین

این وزارت در سال 1983 به وجود آمد. این سازمان با موفقیت، عملیات هایی را بر ضد تروریست را در تایوان، ماکائو و هنگ کنگ انجام دادند و شهرت خودشان را از آن به بعد به دست آوردند و به آماده باش همیشگی مشهور هستند.

همچنین بخوانید: معرفی سازمان جاسوس پرور کمپ ایکس

 

2. RAW – بال تحقیق و آنالیز در هندوستان

بال تحقیق و آنالیز در هندوستان

یکی دیگر از قدرتمندترین سازمان اطلاعاتی جهان همین سازمان RAW است که در دهلی نو قرار دارد. این سازمان در سال 1968 و به عنوان نخستین سازمان اطلاعاتی هندوستان در بازه زمانی بین دو جنگ هند و چین و جنگ بین هند و پاکستان به وجود آمد.

RAW مسئول نظارت بر سیاست، اقتصاد و پیشرفت های علمی داخل کشور است و در راس همه آنها، نقش اساسی را در بخش ضد تروریست برعهده دارد. جالب است بدانید که این سازمان حتی یک قهرمان هم دارد.

ravindra kaushik

ravindra kaushik

ravindra kaushik که با نام مستعار ببر سیاه شناخته می شود. او یک بازیگر تئاتر بود که تبدیل به یک مامور RAW شد. او به پاکستان رفت و در سال 1975 مسلمان شد و بعد مدرک قانون خودش را در پاکستان گرفت؛ اما خب همه اینها پوشش بود و او داشت برای هندوستان جاسوسی می کرد. او اطلاعات زیادی را از پاکستان به هندوستان می فرستاد و در نهایت در پاکستان دستگیر و زندانی شد. گفته می شود که ببر سیاه در زندان پاکستان از بین رفت ولی برای هندی ها تبدیل به یک قهرمان ملی شد.

برای خواندن ضربه بزنید
فرار قانونی از زندان امکان پذیز است؟

 

3. DGSE – مدیریت امنیت عمومی در فرانسه

مدیریت امنیت عمومی در فرانسه

این سازمان به صورت رسمی در سال 1982 در پاریس تاسیس شده و سالیانه حداقل 730 میلیون بودجه را از دولت فرانسه دریافت می کند. باید بدانید که این سازمان قبل از تاسیس رسمی خودش هم فعالیت زیادی داشته و ثابت کرده که لیاقت این مقدار هزینه را دارد و آنهم با کشف شبکه جاسوسی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1980 و معرفی آن به متحدان خودشان. و البته باید بدانید که این شبکه جاسوسی اتحاد جماهیر شوروی یکی از بزرگترین حلقه های جاسوسی در آن زمان بود.

 

4. BND – سرویس اطلاعاتی فدرال در آلمان

سرویس اطلاعاتی فدرال در آلمان

این سازمان در سال 1956 تاسیس شد و سالیانه 832 میلیون دلار از دولت آلمان، بودجه دریافت می کند. گفته می شود که اولویت این سازمان، مبارزه با تروریسم است و از ایالت هایی با پتانسیل تروریسم، اطلاعات جمع آوری می کند. سلاح های کشتار جمعی، جا به جایی های غیرقانونی، پولشویی و مهاجرت غیرقانونی، زمینه های دیگری هستند که این سازمان در آنها فعالیت می کند.

یک داستان جالب هم در مورد دو مامور این سازمانِ اطلاعاتی است که طی آن، این دو مامور به طور کاملا شانسی، اطلاعاتی را درباره نقشه صدام حسین درباره نحوه دفاع از بغداد قبل از حمله آمریکا به دست آوردند. این سازمان جاسوسی آلمانی هم یک ماه قبل از حمله آمریکا به عراق، این اطلاعات را به ارتش آمریکا داد و به آنها کمک کرد تا راحت تر بغداد را تصرف کنند.

همچنین بخوانید: سازمان FBI یا CIA؟ کدام سازمان جاسوسی بهتر است؟

 

5. MOSSAD – سازمان اطلاعات و ماموریت های ویژه اسرائیل

سازمان اطلاعات و ماموریت های ویژه اسرائیل

از سازمان موساد می توان به عنوان یکی از بهترین سازمان های جاسوسی جهان نام برد. برای کشورهایی مانند اسرائیل با درگیری های پی در پی و تمام نشدنی، وجود سازمان اطلاعات و جاسوسی بسیار مهم و حیاتی است. این سازمان در سال 1949 تشکیل شد تا با تهدید موجود در برابر خودشان مقابله کند. این سازمان یکی از شجاع ترین سازمان های جاسوسی در جهان است و یکی از عملیات مشهور آنها، عملیاتی بود که در سال 1960 انجام گرفت و در طی آن، آدولف آیشمن نازیِ فراری که مسئول کشتار دسته جمعی در جنگ جهانی دوم بود را دستگیر کردند.

برای خواندن ضربه بزنید
واحد 684 نیرو ویژه برای به قتل رساندن رهبران کره شمالی

آدولف آیشمن

او که به آرژانتین فرار کرده بود، توسط ماموران موساد شناسایی، دستگیر و به اسرائیل برده شده و در آنجا محاکمه و در نهایت اعدام شد.

بعضی ها موساد را بزرگترین سرویس جاسوسی در جهان می دانند اما در مقایسه با سازمان های دیگر، تا رتبه پنجم بیشتر بالا نمی آید.

 

6. FSB – اداره امنیت دولت فدرال روسیه

اداره امنیت دولت فدرال روسیه

مقر این سازمان در مرکز مسکو است و شهرت این سازمان به دلیل عکس العمل های ضد تروریستی اش در داخل و خارج از روسیه است. گفته می شود که این سازمان، جاسوس های زیادی را در سراسر جهان دارد و چون خبر زیادی از تروریسم از داخل روسیه بیرون نمی آید، می شود مطمئن بود که چه داخل این کشور و چه مرزهای این کشور، امن نگه داشته می شود.

همچنین بخوانید: عملیات اوج نیمه شب (1953): وحشتناک ترین عملیات سیا

 

7. ISI – سرویس داخلی اطلاعات پاکستان

سرویس داخلی اطلاعات پاکستان

به دلیل عملیات های جسورانه و ایستادن در مقابل تهدیدهای تروریستی علیه کشورشان، ISI پاکستان یکی از بهترین سرویس های اطلاعاتی در جهان است. این سازمان که توسط یک ژنرال ارتش بریتانیا که اصالتی استرالیایی داشت و از سال 1950 تا 1959 در پاکستان خدمت می کرد به وجود آمد.

در سال 1980، ISI جلوی یک نقشه ترور و کودتا را گرفت که طی آن نقشه قرار بود تا ژنرال محمد ضياء الحق که در آن زمان رئیس جمهور پاکستان بود را در یک رژه ملی ترور کنند. این یک کودتا بالقوه خونین بود که قرار بود تا رئیس جمهور از بین برود و جای دولت او را یک دولت تند رو اسلامی بگیرد. اما خب ISI یک روز قبل از رژه وارد عمل شد و عاملان این نقشه را دستگیر کرد.

 

8. CIA – سازمان مرکزی اطلاعات ایالات متحده آمریکا

سازمان مرکزی اطلاعات ایالات متحده آمریکا

این سازمان که در سال 1947 شکل گرفت، یکی از بزرگترین سازمان های جاسوسی در جهان است و در بین سازمان های اطلاعاتی، بیشترین بودجه را دریافت می کند. آنها 12.8 بیلیون دلار، بودجه سالانه دارند و تعداد زیادی جاسوس در سراسر جهان به صورت فعال برای آنها فعالیت می کند. گفته می شود چیزی حدود 21 هزار مامور در سراسر جهان برای CIA کار می کنند و این رقم، CIA را تبدیل به بزرگترین سازمان در آمریکا تبدیل می کند.

برای خواندن ضربه بزنید
جنگ با آمریکا چگونه است؟

جالب است بدانید که از سال 1951 تا 1953، CIA دو عملیات با نام های بلو برد و Mk-Ultra را داشت. طی این عملیات ها، آزمایش های کنترل ذهن بر روی افراد انجام می شد. خاطره های جعلی و هویت های جدید به افراد مورد آزمایش داده می شد و سعی و تلاش CIA این بود که انسان ها را هر جوری که خودشان می خواهند کنترل کنند.

همچنین بخوانید: عجیب ترین پروژه های سازمان CIA

 

1. MI6 – ارتش اطلاعات بخش ششم از بریتانیا

ارتش اطلاعات بخش ششم از بریتانیا

و در نهایت می رسیم به بهترین سازمان های جاسوسی حال حاضر در سراسر دنیا. این سازمان که حتی وجود خودش را تا سال 1994 از مردم پنهان کرده بود، بیشتر از 2.6 بیلیون دلار پوند بودجه سالانه دریافت می کند و با هر گونه تهدید احتمالی علیه کشور مقابله می کند.

بریتانیایی ها از قدیم در جاسوسی فوق العاده خوب عمل می کردند. آنها رد جاسوس های دشمن را در دو جنگ جهانی زدند و می شود گفت که قدیمی ترین ها و حرفه ای ترین ها در جاسوسی هستند.

باید بدانید سازمان کدشکنی که زیر نظر MI6 فعالیت می کرد، کدی را در جنگ جهانی دوم شکست که جنگ را یک سال کوتاه تر کرد. اگرچه CIA آمریکا خیلی بزرگ و بودجه زیادی دارد، اما تجربه و کارکشتگی MI6 باعث شده تا بهترین سازمان جاسوسی در جهان شود و باید بدانید که حتی MI6 مهارت های خودش را هم به برخی از سازمان های اطلاعاتی جهان آموزش می دهد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.