اوا موزس کور کسی که از اردوگاه آشویتس زنده بیرون آمد

این خانم اسمش اِوا موزس کور می باشد و 85 سال سن دارد و سالم به نظر می رسد و گویی که هیچ درد و رنجی را هم تحمل نکرده. اما اینگونه نیست. این خانم و خواهر دوقلویش، از معدود دوقلوهایی هستند که از اردوگاه کار اجباری آشویتس، زنده بیرون آمدند. در این پست به سرگذشت زندگی خانم اوا موزس کور می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

بچگی اوا و میریام موزس

اوا و میریام موزس، خواهران دوقلویی بودند که در روز 30 ژانویه سال 1934 در دهکده ای کوچک به نام Port در کشور رومانی به دنیا آمدند. اوا دو خواهر بزرگتر هم داشت به نامهای ادیت و آلیز. زندگی راحت و آرامی را داشتند تا اینکه در سال 1944 اوضاع تغییر کرد.

آنها خانواده ای یهودی بودند. در ماه مارس 1944 تمامی اموال آنها مصادره شد و خودشان هم بازداشت شدند. در ماه می همان سال، همه اعضای آن خانواده به اردوگاه مرگ آشویتس در لهستان فرستاده شدند. آنهم با قطاری که پیش از آن برای حمل و نقل حیوانات استفاده می شد. پس از چهار روز، وقتی به اردوگاه کار اجباری آشویتس رسیدند، پدر و دو خواهر دیگرشان در میان انبوه جمعیت گم شده بودند و مادر فقط اوا و میریام را سخت چسبیده و با خودش می برد.

همچنین بخوانید: زندگی در گولاگ شوروی چگونه بود؟

یکی از سربازان SS با دیدن اوا و میریام داد می زند: دوقلوها، دوقلوها! و از مادرشان می پرسد که آیا این دو، دوقلو هستند؟ مادرشان هم در جواب می گوید که آیا این چیز خوبی است؟ و سرباز نیز بلافاصله جواب می دهد که بله این بسیار خوب است. و مادر نیز خوشحال در جواب می گوید که این دو، دوقلو هستند. سربازها اوا و میریام را می گیرند و این آخرین باری بود که آنها همدیگر را دیدند. اوا و میریام بعد از آن جدایی، دیگر هیچوقت والدین خود را ندیدند.

جوزف منگله

دوقلوهایی مانند اوا و میریام تحویل جوزف مِنگِله داده می شدند. جوزف منگله بی رحم ترین دکتر در اردوگاه آشویتس بود. به او لقب فرشته مرگ را داده بودند. دکتر منگله به علم دوقلو ها علاقه خاصی داشت، چون قصد داشت با کشف این علم باعث چند قلوزایی در بین زنان ژرمن و افزایش جمعیت ژرمن ها شود. فرشته مرگ همچنین انواع ویروس ها و داروهای شیمیایی را بر روی یکی از دوقلوها آزمایش می کرد و با دیگری مقایسه می کرد.

دکتر منگله به قدری بی رحم بود که با آزمایشهای او، از بین 1500 دوقلویی که در اردوگاه آشویتس بودند، فقط 300 نفر توانستند زنده بمانند. دکتر منگله حتی برای خلق دوقلوهای سیامی مصنوعی، بخش های از بدن برخی از دوقلوها را برش می داد و به همدیگر می دوخت؛ خون آنها را تعویض می کرد، دست و پای آنها را می برید و با دیگری تعویض می کرد، جراحی های تغییر جنسیت انجام می داد؛ اما همه آنها پس از مدتی به قانقاریا مبتلا می شدند و جان خود را از دست می دادند.

فرشته مرگ بر روی اوا موزس کور و میریام موزس کور هم آزمایش هایی انجام داد، در یکی از این آزمایش ها، چیزهایی به اوا تذریق کردند و او پس از مدتی تب شدید کرد، دستها و پاهای اوا به شدت ورم کردند و بر روی بدنش، لکه های قرمزی ظاهر شدند؛ به طوریکه دکتر منگله به همکارانش می گفت که او تا دو هفته دیگر زنده نخواهد ماند. اما اوا به طرز معجزه آسایی توانست زنده بماند.

اوا موزس کور

در روز 27 ژانویه سال 1945 سربازان ارتش سرخ، اردوگاه کار اجباری آشویتس را تصرف کردند و همه زندانیان را آزاد کردند. البته سوال اینجاست که سرانجام دکتر منگله چه شد؟

همچنین بخوانید: معرفی سازمان جاسوس پرور کمپ ایکس

در جواب باید گفت که علیرغم تمامی تلاشها، دکتر منگله دستگیر نشد. او در کشورهای مختلف با هویت های مختلف توانست 35 سال دیگر زندگی کند. جوزف منگله به آمریکا جنوبی فرار کرد، از کشوری به کشور دیگر رفت و از شناسایی شدن در امان ماند؛ او توانسته بود با پرداخت رشوه، از کشورهای مختلف اجازه نامه اقامت بگیرد. او خیلی خوش شانس بود، چون تا لحظه مرگ در پاراگوئه و برزیل، زندگی خوبی داشت.

جوزف منگله در سن پیری

جوزف منگله در سنین پیری

یک روز وقتی در برزیل به شنا رفت، در حین شنا کردن دچار حمله قلبی شد و در میان آبهای اقیانوس جان داد. وقتی او را به ساحل آوردند، مرده بود و البته پس از مرگش بود که هویت وی برملاء شد.

میریام و اوا موزس کور حدود 6 ماه در اردوگاه آشویتس بودند. آنها بعد از آزادی، به زادگاه خودشان یعنی دهکده Port در رومانی برگشتند؛ اما خانه آنها خالی و تخریب شده بود. آنها امیدوار بودند که حداقل یکی از اعضای خانواده خودشان را در آنجا زنده ببینند. آنها در آن زمان، فقط 12 سال سن داشتند. چند سال بعد، برای مهاجرت به اسرائیل تقاضا دادند و با تقاضای آنها موافقت شد.

در سال 1950 در سن 16 سالگی به اسرائیل مهاجرت کردند. دو سال بعد یعنی سال 1952 برای خدمت سربازی وارد ارتش شدند. در سال 1960، اوا با یک مرد آمریکایی به نام مایکل کور ازدواج کرد که البته مایکل هم بازمانده هولوکاست بود.

مایکل مور و اوا موزس

آنها بعد از ازدواج به آمریکا رفتند و در ایندیانا ساکن شدند. آنها صاحب دو فرزند با نامهای الکس و رینا شدند. الکس در سال 1961 به دنیا آمد و الان 59 ساله است و رینا هم الان 57 سال سن دارد.

همچنین بخوانید: کشف دفترچه خاطرات هیتلر

میریام هم در اسرائیل ازدواج کرد و در همانجا ماند. اوا و میریام در تمام مدت زندگی، با بیماری های ناشی از آزمایشات دکتر منگله در اردوگاه آشویتس دست و پنجه نرم کردند. میریام به دلیل ابتلا به نوعی سرطان بسیار نادر که به دلیل همان آزمایشات دکتر منگله به وجود آمد، در سن 59 سالگی و در سال 1993 از دنیا رفت.

اوا موزس کور دو سال بعد از مرگ خواهرش، موزه ای را راه انداخت که به آزمایش های نازی ها بر روی کودکان اختصاص داشت. اوا یک فعال اجتماعی است و کتاب هایی نوشته و در رسانه های اجتماعی نیز خیلی فعال است. همچنین در کنفرانس های بسیاری شرکت کرده و سخنرانی می کند.

اوا موزس کور و اسکار گرونینگ

اوا موزس کور و اسکار گرونینگ

اوا مخصوصا بعد از مرگ خواهرش، به عفو و بخشیدن روی آورد و حتی در سال 2015 در محاکمه نازی سابق “اسکار گرونینگ” در آلمان شرکت کرد و او را در دادگاه به آغوش کشید و اعلام کرد که او را بخشیده و در سال 2016 هم یک فیلم مستندی ساخته شد تحت نامی که “دختری که نازی ها را بخشید” که در انگلیس منتشر شد.

بخشیدن برای اوا راهی شد تا بتواند قوی تر شود و باعث شد تا زندگی را آنچنان که جریان دارد قبول کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *