آیا گرم شدن زمین باعث نابودی بشر می شود؟

آیا تابستان گرمی را سپری کردید؟ آیا زمستان خشک و سردی را سپری کردید؟ قطعا از آخرین خبری که از وقوع زلزله شنیده اید چیزی نمی گذرد. مطمئنا خبرهایی از آتش سوزی جنگل ها را بیشتر از گذشته می شنوید و یا سیل هایی که جاری می شوند. اگر به اینها فکر کنید، یک سوال پیش می آید؛ آیا گرم شدن زمین باعث نابودی بشر می شود؟ استیون هاوکینگ نیز در این مورد می گوید:

“وقت آن رسیده که زمین را ترک کنیم. اگر انسان زودتر برای نجات خود چاره جویی نکند، از پیشامد هایی نظیر تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین، بیماری و دیگر مشکلاتی که در قرن کنونی گریبانگیرش شده جان سالم به در نمی برد.”

 

برای عضو شدن در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

تمدن های بشری

اگر به تاریخ بنگریم، پایه های بسیاری از تمدن های بشری را در کنار رودها پیدا می کنیم. تمدن سومریان در کنار دجله و فرات و تمدن مصر در کنار رود نیل، گونه هایی از فهرست طولانی تمدن های بشری هستند. بر اساس تحقیقات متخصصین زمین شناسی، در اثر بروز یک دوره طولانی 200 تا 300 سال خشکسالی، تمدن مصریان به لیست تمدن های نابود شده پیوست. این یافته ها به ما کمک می کند که تمدن های مدرن امروزی نیز با تشدید تغییرات آب و هوا به همان اندازه می توانند آسیب پذیر باشند.

همچنین بخوانید: پیشگویی بابا وانگا درباره نابودی زمین

ناسا گزارشی از وضعیت گرمایشی و خشکسالی جهان ارائه کرده که در آن 45 کشور را به طور مستقیم در معرض خشکسالی شدید قرار داده است. در این رتبه از بین 45 کشور، ایران چهارمین کشور است که در 30 تا 40 سال آینده، بخش عظیمی از آن به بیابان تبدیل می شود.

مزرعه مدفون در گرد و غبار

سازمان ملل متحد، چندی پیش با انتشار اطلاعیه ای هشدار داد که دمای کره زمین 3 درجه افزایش خواهد یافت. تا الان تمام تلاش های بین المللی از جمله توافقات تغییرات آب و هوایی پاریس، با این هدف انجام می شد که گرم شدن زمین تا سطح دو درجه محدود شود. با این وجود جدیدترین پیش بینی ها نشان می دهد که دمای کره زمین تا 3.2 درجه افزایش خواهد یافت.

برای خواندن ضربه بزنید
سفر در زمان در ایران :علی رازقی توانسته ماشین زمان بسازد؟

یکی از مهمترین تهدیداتی که این افزایش دما به همراه دارد، افزایش سطح آب های کره زمین در پی ذوب شدن یخ ها در قطب شمال و قطب جنوب است و به این ترتیب بر اساس برآورد دانشمندان، زندگی حداقل 275 میلیون نفر در سراسر جهان، در خطر است. در این زمینه، قاره آسیا خطرناک ترین نقطه دنیا است. اگرچه افزایش سطح دریاها به یکباره روی نخواهد داد، اما افزایش تدریجی آن، زندگی این قاره را تحت تاثیر قرار می دهد.

از شهرهایی که قطعا و زودتر از بقیه شهرها به زیر آب خواهند رفت می توان به میامی آمریکا، شانگهای در چین، ریودوژانیرو در برزیل، اوزاکا در ژاپن و همچنین به کشور مالدیو اشاره کرد.

هشداری از نیاکان

چند وقت پیش اتفاقی رخ داد که از آن با نام هشداری از طرف نیاکان یاد می شود. گفته می شود که در گذشته نیز خشکسالی زمین را فرا گرفته بود و مردم بسیاری از کشورها با مشکل گرسنگی رو به رو بودند. همین موضوع باعث شده بود تا مردم کشور چکسلواکی در صدد راه چاره ای بربیایند و آیندگان را قبل از رسیدن خشکسالی و قحطی، آگاه سازند.

همچنین بخوانید: بیماری هایی که در حال نابودی بشر بود

آنها در زمان قحطی، بعضی از سنگهای کنار رودخانه را که به دلیل خشکسالی، بسیار کم آب شده بود را حکاکی کردند. همانطور که گفتم هدفشان از این کار نشان دادن زنگ خطری به آیندگان بود. به عبارت دیگر، آنها تلاش کردند تا به نسل های بعدی خود بگویند که اگر آب رودخانه به حدی رسید که سنگ نوشته ها مشخص شد، به این معنا است که قحطی بزرگی را پیش رو دارند.

رود اِلبه از جمهوری چک سرچشمه گرفته و در اروپای مرکزی جریان می یابد. متاسفانه امروزه با گرم شدن هوا، 12 سنگ سر از آب بیرون آوردند و به راحتی قابل مشاهده هستند. شهرنشینان، سنگها را دارای علامت جدیدی کردند که میزان پایین رفتن آب را مشخص کرده باشند. حالا افراد زیادی برای تماشای “هانگر استون” به کشور چک می روند؛ اما باید توجه داشت که هدف از وجود این سنگها در تاریخ، جلب توجه عابران به گرم شدن زمین و سختی هایی است که در پی خواهد داشت.

برای خواندن ضربه بزنید
احتمال برخورد ماه با زمین! مرگ در انتظار ماست؟

هانگر استون

بر روی یکی از این سنگ ها حکاکی شده است: “کاهش سطح آب باعث کم شدن محصولات کشاورزی، مواد غذایی، بالا رفتن قیمت مواد اولیه و قحطی خواهد شد.”

و بر روی یکی دیگر که در کم عمق ترین قسمت رودخانه جای گرفته است نوشته شده: “وقتی من را دیدی اشک بریز”

پژوهش ها نشان می دهند که افراد مختلفی در فواصل زمانی گوناگون، بر روی این سنگها حکاکی کردند که اولین آنها در سال 1417 بوده است.

همچنین بخوانید: واقعیت هایی درباره کره زمین

به گفته دانشمندان، برای مقابله با گرمایش زمین تا قبل از اینکه از مرز دو درجه بگذرد، زمان داریم. به این ترتیب نه فقط باید تا نیمه قرن جاری، سوزاندن سوخت های فسیلی را متوقف کنیم، بلکه باید به شدت مشغول کاشتن درختان، حفاظت از جنگل ها، یافتن راه های مسدود کردن نور خورشید و توسعه دستگاه هایی برای مکیدن کربن از هوا باشیم. همچنین دانشمندان گفتند که لازمه آن، تغییر جهت کامل ارزش ها، رفتار و فناوری انسانی است.

قابل ذکر است که برخی از محققان، دلیل گرمایش زمین بر اثر گازهای گلخانه ای را دروغ می دانند و با انتشار مدارکی، دلیل گرمایش زمین را نزدیک شدن سیاره نیگرو به زمین می دانند.

شما چه فکر می کنید؟ به نظر شما آیا گرم شدن زمین باعث نابودی بشر می شود؟ و این اتفاق به دست گرم شدن زمین رخ می دهد؟ نظر خودتان را در کامنت برای ما بنویسید.

مطالب مرتبط

3 دیدگاه‌

  1. JavadEmpire CR7 گفت:

    بالاخره باید انسان ها ب داد خودشون برسند و دنبال ی راه چاره باشن….اگ اینجوری پیش بره قطعا نسلمون منقرض میشه ولی امیدمون ب تکنولوژی هایی ک قراره دنیارو دگرگون کنه هستیم….

    ممنون از سایت ????

  2. امیرعلی گفت:

    دست قدرت خداوند به‌صورت‌تغییرات اقلیمی ظاهر شده و‌مردم و‌دولتها را‌دچار مشکلات بسیاری‌خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.