10 تصویری که توجه جهانیان را جلب کرد + عکس

سلام خدمت کاربران سایت تن تاپ. با کمک دوربین های دیجیتال امروزی در عرض چند ثانیه می توان تصاویر خیره کننده ای ثبت کرد. گفته می شود که هر دو دقیقه، یک بار تصاویر گرفته شده از مجموع تصاویری که در 150 سال گذشته موجود بود بیشتر است. اما چه تعداد از عکسهای قدیمی به یاد ماندنی شدند؟ به غیر از تصاویر تکراری، معمولا هر از گاهی تصاویری به یاد ماندنی ثبت می شود. تصاویری مانند به اهتزاز در آمدن پرچم آمریکا توسط نیروی دریایی در جنگ جهانی دوم نام برد. در این پست قصد داریم تا داستان واقعی 10 تصویری که توجه جهانیان را جلب کرد را با هم مرور کنیم.

 

1. کارگر کارخانه کتان

کارگر کارخانه کتان

در اوایل قرن بیستم فعالیت کودکان کم سن و سال در شغل های بسیار دشوار یا خطرناک یک امر عادی بود. در سال 1908 لوئیس هاین از جانب انجمن ملی کودکان کار که به دنبال اصلاح وضعیت کودکان کار در ایالات متحده بود مامور شد تا از کودکان شاغل در محیط های کاری دشوار عکس بگیرد.

هاین بعضی اوقات مجبور می شد برای نزدیک شدن به سوژه ها خود را به عنوان عکاس صنعتی و یا اشخاص مذهبی معرفی کند. او در یک کارخانه کتان در کارولینای شمالی به یک دختر بچه  با موهای بافته و لباس مندرس برخورد کرد که در آنجا کار می کرد.

لوئیس هاین کودکان کار

لوئیس هاین کودکان کار

این دختربچه تنها یکی از کودکانی بود که هاین با مکر و حیله توانست از آنها عکس بگیرد. او با گشت و گذار در این کشور، با دخترانی برخورد کرد که حتی با سنین زیر ده سال، روغن کاری می کردند، روزنامه می فروختند، با ماشین آلات خطرناک کار می کردند و حتی در معادن تاریک و مرطوب جان می دادند.

 

همچنین بخوانید: سرگذشت افراد در عکس تاریخی مایکروسافت

 

2. مادر مهاجر

عکس دوروتا لنگ از مادر مهاجر

در دوره رکود بزرگ، زندگی مردمان آمریکا دچار تحول شد. در سال 1936 “دوروتا لنگ” عکاس روزنامه از طرف سازمان اسکان مجدد، سازمانی که برای خانواده های فقیر بود، فعالیت میکرد. او در نزدیکی شهر نیپومو کالیفرنیا با یک مادر فقط مواجه شد. فلورانس اونس تامسون یک مادر 32 ساله بود که هفت فرزند داشت و برای به دست آوردن پول، به عنوان یک مهاجر در مزارع کار می کرد.

در این عکس، در اطراف مادر دو کودک ژنده پوش با موهای پریشان دیده می شود که از دوربین روی برگردانده اند. در حالی که مادر انگشتان خود را بر صورتش قرار داده، به دوردست ها خیره شده است. این عکس به همراه داستانی از گرسنگی و قحطی کمپ کار، به سرعت در روزنامه سانفرانسیسکو نیوز چاپ شد. کارگران فدرال به آن منطقه آذوقه فرستادند اما تا آن زمان، فلورانس و خانواده اش از آن منطقه رفته بودند.

 

3. ابر قارچی جزیره مارشال

ابر قارچی مارشال

یکی دیگر از تصویری که توجه جهانیان را جلب کرد تصویر ابر قارچی بود. پس از جنگ جهانی دوم، جنگ سرد میان ایالات متحده و شوروی شدت گرفت و این دو کشور سلاح های هسته ای خود را پیشرفته تر کردند. آمریکا در جزایر دوردست مارشال در اقیانوس آرام، سلاح های هسته ای خود را آزمایش کرد.

در سال 1946 طی یکی از آزمایشات افسران ایالات متحده، 162 ساکن این جزیره را تخلیه کردند تا بتوانند دو انفجار هسته ای را آزمایش کرده و تاثیر آن را بررسی کنند. این بمب که تست بیکر نام داشت، دو میلیون تن آب را پخش کرده و یک ابر قارچی در آسمان ایجاد کرد که در تصویر بالا می بینید.

اکنون پس از گذشت 6 دهه، هنوز هم این جزیره یک جزیره غیرقابل سکونت است که بر اثر امواج به یک برهوت تبدیل شد.

 

4. محمد علی کلی در مقابل سانی لیستون

محمد علی کلی در مقابل سانی لیستون

در 25 می سال 1965 سانی لیستون 34 ساله و یک قهرمان 23 ساله به نام محمد علی کلی در یک مبارزه به یاد ماندنی در کنار هم قرار گرفتند. تنها پس از 1 دقیقه و 44 ثانیه، علی مشت راست خود را به چانه لیستون کوبید و لیستون با کمر به زمین خورد. در لحظه زمین خوردن لیستون، تمام عکاسها به دور رینگ جمع شدند تا از این عکس بگیرند.

بسیاری از آنها عکسهای مشابه گرفتند که برخی از آنها بیشتر شهرت یافتند. یکی از مشهورترین آنها تصویری است که علی را بالای سر لیستون نشان می دهد در حالی که مشت دست راست خود را گره کرده و ماهیچه هایش از شدت قدرت میلرزند.

این تصویر نشان دهنده یک مبارز برنده است که آرواره هایش را درهم کشیده است اما حقیقت آن روز چیزی فراتر از این بود. حاضران این صحنه می گویند علی در آن لحظه کمی خم شد و به لیستون گفت بلند شو! لیستون بلند شد و مشت و لگد کوبید.

 

5. درود قدرت سیاه

جنبش حقوق مدنی ورزشکاران سیاه پوست

در اواخر سالهای 1960 جنبش های بین فرهنگی بسیار رایج بود. زیرا آمریکا در جنگ ویتنام فعالیت داشت و مردم آمریکا نیز به دنبال حق و حقوق خود بودند. در مسابقات المپیک تابستانی 1968 در مکزیکو سیتی، دو ورزشکار آمریکایی سیاه پوست که در مسابقات 200 متر مدال طلا و برنز را کسب کردند تصمیم گرفتند تا در این مراسم، اعتراض خود را نشان دهند.

آن دو در هنگام پخش سرود ملی آمریکا روی خود را از پرچم برگردانده و مشت های گره کرده را به نشانه اعتراض، به سمت پرچم بالا بردند. این حرکت آنها از قبل برنامه ریزی شده بود و به نشانه اعتراض به حقوق بشر و نابرابری در آمریکا شکل گرفت.

اما عکس این اعتراض جزئیات بیشتری را نشان می دهد. اسمیت (دونده ای که طلا گرفت) کفشش را درآورد و آنرا در جایگاه گذاشت. جوراب سیاه او نماد فقر جامعه آفریقایی آمریکا بود. کارلوس (دونده ای که برنز گرفت) لباس سیاه خود را باز کرد تا لباس سیاه یقه آبی خود را که نشان کارگران آمریکایی بود را نشان دهد. همچنین هر سه این ورزشکاران از جمله پیتر نورمن استرالیایی (دونده ای که نقره گرفت) نماد پروژه حقوق بشر المپیک را بر روی سینه خود چسبانده بودند.

 

6. طلوع زمین

*متاسفانه از قرار دادن این عکس معذوریم*

زمانی که در سال های 1960 کشورها بر سر ارسال سفینه های فضایی با یکدیگر رقابت می کردند، سفینه آپولو 8 ناسا، فضانوردان آمریکایی را به مدار ماه فرستاد. در 24 دسامبر 1968 آنها به مدار ماه رسیدند.

در حالی که سفینه در حال چرخش بود آنها توانستند از سیاره خود عکس بگیرند. یکی از این عکسها از فضانوردی به نام ویلیام آندرس، طلوع زمین نامیده شد. در این عکس، کره زمین را به شکل یک کره آبی می بینیم که با ابرهای سفید رنگ پوشیده شده و در عمق تاریک فضا و در فاصله از ماه، معلق است.

 

همچنین بخوانید: مجرمانی که با عکس سلفی خود را لو دادند

 

7. دختر اسیر

*متاسفانه از قرار دادن این عکس معذوریم*

در 8 ژوئن سال 1972 نیروی هوایی ویتنام جنوبی، تصادفا منبع ناپالم بنزین ژلاتینی انفجاری را بر روی مردمی که از یک روستا در حال فرار بودند انداختند. مردم ویتنام جنوبی در این بخش زندگی می کردند. خلبانی که تصادفا این سلاح را پرتاب کرد تصور می کرد که این فراری ها دشمنانی هستند که به روستا حمله کردند اما او در اشتباه محض بود.

این سلاح به سربازان و مردمان آن روستا برخورد کرد. در این حادثه، عکاس خبری “نیک اوت” از کودکان روستا که فریاد زنان در حال فرار و نجات زندگی خود بودند عکس گرفت. در مرکز این عکس یک دختر ب*ر*ه*ن*ه قرار داشت که از ترس و درد سوختی بر روی کمرش در حال گریه و فرار بود. اوت به جای نگاه کردن به صحنه، از او عکس گرفت و سپس بر روی سوختگی کمر دختر آب ریخت و او را به بیمارستان محلی رساند.

 

8. دختر افغان

دختر افغان

برخی این عکس را مشهورترین عکس می دانند. این عکس تصویر یک دختر افغان است که در سال 1985 بر جلد مجله نشنال جئوگرافیک قرار گرفت. این عکس و داستان پشت آن، در سراسر جهان محبوب شد. استیو مک کری عکاس در سال 1984 به کمپ فراری ها در نزدیکی شهر پیشاور پاکستان رفت و از مردان و زنان و کودکانی که با فقر دست و پنجه نرم می کردند عکس گرفت.

او در آنجا از دختری با روسری قرمز عکس گرفت که چشمهای سبز عجیبی داشت. او از همان لحظه می دانست که این عکس، فراموش نشدنی خواهد شد و امیدوار بود که فیلم تهیه شده از آن آشوب، سالم بیرون بیاید.

در سالهای 1990 که این تصویر به یک عکس نمادین تبدیل شد، او برای یافتن این دختر تلاش کرد اما موفق نشد. سرانجام در سال 2002 این مجله محققانی را به منطقه فرستاد که او را پیدا کنند. او اکنون یک زن بالغ بود و “شربت گل” نام داشت.

 

9. گوریل در کنگو

گوریل در کنگو

در سال 2007 پارک ملی ویرونگا در جمهوری دموکراتیک کنگو برای مردم و حیات وحش یک مکان خطرناک بود. زیرا شورشیان، شبه نظامیان و تعدادی از ارتش کنگو در آن دیده می شد.

گوریل های کوهی ویرونگا از جمله آخرین بازمانده های گونه خود محسوب می شوند. حدود 880 تن از آنها زنده مانده و 220 تن از آنها در پارک ملی زندگی می کنند. متاسفانه در یک مورد، هفت گوریل پشت نقره ای توسط افراد ناشناس کشته شدند که به نظر می رسید انگیزه آن سیاسی بود و نه شکار.

زمانی که روستایی ها و محیط بانان در حال حمل لاشه گوریل ها برای خاکسپاری بودند، عکاسی به نام “برنت استیرتن” از صحنه عکس گرفت.

 

10. آلان کُردی

آلان کُردی

در سال 2011 با پیدایش جنگ در سوریه، آشوفتگی در سراسر منطقه رخ داد و میلیون ها نفر برای فرار از جنگ و آشوب و به امید زنده ماندن و آغاز یک زندگی بهتر، از محل زندگی خود فرار کردند اما تمام آنها زنده نماندند.

در تابستان 2015 یک عکاس ترکی به نام “نیلوفر دمیر” از جسد یک کودک سوری که می خواست به همراه خانواده اش به اروپا فرار کند و جسدش به آب های ترکیه آمده بود عکس گرفت.

سرانجام روزنامه نگاران اعلام کردند که این پسربچه سه ساله به نام آلان کردی به همراه خانواده اش می خواستند با قایق به اروپا مهاجرت کنند. برادر بزرگتر او و مادرش به همراه 3600 فرد دیگری که در سال 2015 برای سفر به یک مکان امن تر به قصد اروپا را داشتند نیز غرق شدند.

عکس نیلوفر دمیر برای اولین بار در رسانه های ترکیه دیده شد و سپس “پیتر باکارت” فعال حقوق بشر آن را دید و در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشت. سرانجام این عکس سروصدای زیادی به پا کرد و در روزنامه های سراسر جهان دیده شد.

این عکس باعث شد تا آلمان پناهندگان بیشتری را پذیرا باشد. با این حال کشت و کشتار مردمان سوریه متوقف نشد. پدر آلان کردی همانند بسیاری از پدران داغ دیده این سرزمین عذادار است و می گوید عکس پسر مرده اش، کشتار را متوقف نکرد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.