5 تا از ترسناک ترین مخلوقات اقیانوس + عکس

طبیعت پیرامون ما رازهای نهانی درون خودش دارد که ما هنوز به بسیاری از آنها پی نبردیم؛ تعداد زیادی از موجودات هنوز کشف نشده اند و ما تنها به بخشی از شگفتی های کره زمین پی بردیم. یکی از این اکوسیستم ها در این زمینه بدون شک اقیانوس ها و دریاهای عمیق هستند. در این آبها موجوداتی زندگی می کنند که دیدن آنها ما را به یاد فیلم های تخیلی و ماورایی می اندازد. در ادامه با ما همراه باشید تا ترسناک ترین مخلوقات اقیانوس ها را با هم مرور کنیم.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

1. گرزه ماهی (Chauliodus Sloani)

گرزه ماهی

گرزه ماهی که در عمق 80 تا 1600 متری دریا زندگی می کند، یکی از ترسناک ترین هیولاهای دریایی به شمار می رود. بعضی از آنها کاملا سیاه بوده و دارای ارگان های نورانی در مکان های خاصی از بدنشان هستند. یک باله پشتی بلند که برای فریب طعمه به کار می رود نیز در آنها دیده می شود.

برخی از گرزه ماهی ها هیچگونه رنگی نداشته و شفاف هستند. چشمهای بزرگ آنها نیز هرگونه نور را در شرایط کاملا تاریک و یا کم نور به خودش جذب می کند. نورهایی که توسط ارگانهای آبزیان اعماق دریا تولید می شوند توسط فرآیند شیمیایی زیست آبی ایجاد شده اند.

همچنین بخوانید: اشیا ناشناس دریایی چه هستند؟

2. ماهی نیش دندان (Anoplogaster Cornuta)

ماهی نیش دندان

ماهی نیش دندان موجود وحشتناک دیگری است که در اعماق دریا زندگی می کند. علاوه بر داشتن چنین چهره ای، این جانور تنها 15 سانتیمتر طول دارد. بدن کوچک او با یک سر بزرگ تکمیل می شود. نام این آبزی از دندان بزرگ و تیزی که در دهان دیده می شود گرفته شده. رنگ ماهی نیش دندان از قهوه ای تیره تا مشکی متغییر است نوع کم سن و سال آن، ظاهری کاملا متفاوت دارد. آنها خاکستری تیره هستند و بر روی سر خود یک برآمدگی طویل دارد.

ماهی های نیش دندان در اعماق بسیار زیاد آب، تقریبا 4800 متری زندگی می کنند. فشار آب در این نقطه بسیار زیاد است و دما نیز تقریبا صفر درجه است. غذا نیز به شدت کمیاب است و این نوع ماهی ها هر چیزی که به دست بیاورند را می خورند. بیشتر خوراک نیش دندان ها از اعماق بالاتر به محل زندگی آنها فرود می آیند.

این ماهی ها در اقیانوس های گرمسیر و معتدل از جمله آبهای نزدیک به سواحل استرالیا دیده شدند.

همچنین بخوانید: حیواناتی که منقرض شدند

 

3. ماهی اژدها (Grammatostomias Flagellibarba)

ماهی اژدها

ماهی اژدها اعماق دریا با وجود ظاهر و جثه کوچکش، شبیه به بیگانه ها جلوه می کند. این آبزی از نظر طولی تنها 16 متر رشد می کند و دارای سر و دهانی بزرگ است که در آن تعداد زیادی دندان نیش و وحشتناک دیده می شود. روی چانه این جانور برآمدگی بلند دیده می شود که وظیفه تولید نور را بر عهده دارد. ماهی اژدها از این برآمدگی به عنوان طعمه ماهیگیری استفاده می کند و مدام آنرا خاموش و روشن کرده و حرکت می دهد. هنگامی که یک آبزی نزدیک شود، آرواره های قدرتمند ماهی اژدها سریعا وارد عمل می شوند.

این ماهی همچنین دارای ارگان های نورانی در کناره های بدن خودش است که برای برقراری ارتباط در میان همنوع های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. آنها برای جلب نظر طعمه های اعماق پایین تر نیز استفاده می شوند. ماهی های اژدها در عمق 1500 متری دریا زندگی می کنند و معمولا در نواحی گرمسیری دیده شدند.

 

4. قلابچه ماهی (Melanocetus Johnsonii)

 

قلابچه ماهی

قلابچه ماهی آبزی عجیب و غریبی است که در اعماق بسیار زیاد اقیانوس زندگی می کند. بدن گرد او به گونه ای است که ما به یاد توپ بسکتبال می اندازد و در عین حال نیز به نظر می رسد که می تواند یک نفر را قورت دهد. دهان بزرگ او همانند کوسه ها می باشد و به دندان های تیز و ترسناک مجهز است. ظاهر او باعث شده تا لقب شیطان سیاه نصیبش شود.

برخلاف ظاهر ترسناکش، این آبزی فقط 13 سانتیمتر رشد می کند. نام آبزی به دلیل وجود ستون فقرات پشتی تغییر یافته ای است که وی یک اندام ساطع کننده نور مجهز شده. همانند بسیاری از جانوران اعماق دریا، این ماهی از اندام نوری خود برای جذب طعمه ها استفاده می کند. ماهی اندام را روشن و خاموش کرده و انها را حرکت می دهد تا غذای خودش را شکار کند.

نکته جالب درباره قلابچه ماهی ها این است که نوع نر آنها کوچک تر بوده و در مقایسه با نوع ماده، ظاهری متفاوت دارد. ماهی های نر به اندازه یک انگشت هستند و توسط دندان کوچک و قلاب شکل خودشان را به نوع ماده متصل می کنند. پس از آنکه اتصال انجام گرفت، ارتباط رگ های خونی برقرار شده و ماهی نر باقی عمرش را به همین شکل سپری کرده و مانند یک انگل از بدن ماده تغذیه می کند. اگر جنس نر نتواند این کار را انجام دهد از گرسنگی می میرد.

قلابچه ماهی ها معمولا در اعماق 900 متری زندگی می کنند.

همچنین بخوانید: منطقه اسرارآمیز مثلث برمودا

 

1. مرکب ماهی غول پیکر (Architeuthis Dux)

مرکب ماهی غول پیکر

مرکب ماهی غول پیکر یکی از بزرگ ترین جانواران دنیا به شمار می رود. این آبزی گاهی اوقات به 18 متر نیز می رسد و از این لحاظ بزرگ ترین بی مهره جهان شناخته می شود. مرکب ماهی غول پیکر جانوری نرم تن است و در ردیف سرپایان که همان اختاپوس ها و دیگر مرکب ماهی ها هستند قرار می گیرد.

در رابطه با این آبزی ها اطلاعات بسیار کمی وجود دارد. زیرا هیچ یک از آنها زنده دیده نشدند. بیشتر چیزی که ما در حال حاضر می دانیم با استفاده از مطالعه بر روی اجساد به دام افتاده در تورهای ماهیگیری و یا نمونه های به گل نشسته به دست آمده.

ماهی های مرکب غول پیکر گوشت خوار هستند و هر چیزی که بر سر راهشان قرار بگیرد را می بلعند. در طول جنگ جهانی دوم ماجراهایی درباره نجات یافته های کشتی های شکسته ای که ادعا می کردند همکارانشان در تاریکی شب توسط این جانداران بلعیده شدند به گوش می رسد. همچنین گزارش هایی مبنی بر بلعیده شدن سکنه قایق های کوچک توسط مرکب ماهی ها شنیده می شود.

این داستان ها هیچ وقت به طور رسمی مورد تایید قرار نگرفتند اما نقاشی هایی از این جانداران وحشتناک وجود دارد. هشت بازوی بلند آنها دارای مکنده هایی هستند که طعمه توسط آنها نگه داشته می شود. دهان قدرتمند آنها نیز با کارایی حیرت آور، کار طعمه را تمام می کند. این جانداران طعمه های خوبی برای نهنگ های عنبر به شمار می رفتند. تعداد زیادی از آنها در شکم این ماهی های بزرگ یافته شده اند. البته همراه با زخم هایی بر روی دیواره های معده که ناشی از مکش مکنده های مرکب ماهی بوده است.

 

این موجودات ترسناک به ما یادآوری می کنند که فیلم های ساخته شده هالیوودی خیلی هم تخیلی نیستند. نظر شما درباره این مخلوقات ترسناک اقیانوس ها چیست؟ برای ما کامنت بزارید و نظراتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. hossein گفت:

    عجب :/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *