7 مکان فضایی در کره زمین + عکس

شبکه خبری دیسکاوری در گزارشی به معرفی هفت نقطه عجیب و شگفت انگیز در کره زمین پرداخته که شباهت عجیبی با مناطقی از سیارات دیگر دارند. شبکه دیسکاوری در این گزارش به معرفی 7 مکان از کره زمین پرداخته که طبیعت آنها هیچ شباهتی با کره زمین ندارند و انسانها را به اشتباه می اندازند. در ادامه با ما همراه باشید تا 7 مکان فضایی در کره زمین را با هم مرور کنیم.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

1. دروازه جهنم

دروازه جهنم

اولین منطقه فضایی موجود در کره زمین “دروازه جهنم” در کشور ترکمنستان است. این محل شباهت بسیار زیادی با ستاره های داغ و مواد مشتعل و مذاب همیشگی آنها دارد. این منطقه از نظر طبیعی، دارای منابع غنی گاز طبیعی حوزه دریای خزر است.

داستان به وجود آمدن دروازه جهنم به سال 1971 میلادی بازمی گردد که تعداد از زمین شناسان اتحاد جماهیر شوروی سابق، غاری طبیعی و قابل دسترسی به منابع گاز زیرزمینی را در این محل پیدا کردند ولی در عین عملیات حفاری، بخش زیادی از زمین های اطراف ریزش کرده و تخریب شدند. بر اثر این سانحه، حفره ای بزرگ به قطر بیش از 70 متر ایجاد شد که تمامی کمپ و چادرها و تجهیزات گروه کاوش را بلعیده و از حفره های آن گازهای سمی با فشار نسبتا زیادی خارج می شده.

در آن زمان مسئول درگیر این پروژه که عموما متشکل از زمین شناسان بودند به این نتیجه رسیدن که به دلیل سمی بودن گازها و همچنین احتمال ریزش مجدد و انفجار، بهتر است که قید تجهیزات خود را که در پایین حفره سقوط کرده قرار داشت را بزنند و برای مهار گازهای سمی، آنها را آتش بزنند تا پس از چند روز که گازها خارج شده و آتش خاموش شد دوباره عملیات را ادامه دهند.

اما برآورده های این زمین شناسان درباره منابع گاز متصل به این حفره اشتباه بود و نه تنها پس از چند روز این گاز و شعله های ناشی از آن خاموش نشد، بلکه هنوز پس از گذشت 50 سال هنوز هم این مکان در حال فوران گاز و سوختن است.

البته خوب است بدانید که آتش زدن این حفره کاری منطقی و عملی بوده؛ زیرا فوران گاز متان و ورود آن به محیط زیست و در نهایت به جو زمین، بسیار زیان آورتر از آتش زدن آنها می باشد که تقریبا آلاینده های جوی بسیار کمتری را ایجاد کرده.

 

2. دریاچه هیلیر – استرالیا

دریاچه هیلیر

این دریاچه برخلاف سایر دریاچه های جهان، دارای رنگ کاملا صورتی است و البته جالب است بدانید که این موضوع یک دلیل کاملا ساده دارد. نوع شرایط زیست محیطی و شور بودن آب این دریاچه سبب شده تا برخی از جلبک های ویژه که به آب های شور علاقه دارند در این دریاچه زندگی کرده و رشد کنند. رنگ این جلبک های صورتی می باشد و حضور گسترده این موجودات ریز در آب این منطقه، موجب تغییر آب این دریاچه شده.

 

3. سالاردو ییونی – بولیوی

سالاردو ییونی

جلگه و فلاتی نمکی که باعث ایجاد یکی دیگر از مناطق شگفت انگیز در سیاره ما شده است و نمای آن بیشتر شبیه به سیارات دیگر است.

طبیعت در این منطقه دست به هنرنمایی زده و فضای بزرگ این فلات نمکی را به صورت شبکه های هندسی منظمی تقسیم بندی کرده. مساحت این فلات در حدود 9841 کیلومتر مربع است و در فصل بارندگی، دریاچه ای با عمق کم در آن تشکیل می شود.

 

4. دریاچه پاول – آمریکا

دریاچه پاول

این دریاچه و اطراف آن دارای ساختاری صخره ای و به شدت غیرعادی هستند و انسان را به یاد سطح سیارات دیگر می اندازند که در فیلم های فضایی شاهد آن هستیم. همین موضوع سبب شده تا کارگردان های بسیاری برای تولید فیلم های فضایی از این منطقه استفاده کنند. یکی از مهمترین فیلم هایی که در این منطقه فیلمبرداری شده فیلم 1968 سیاره میمون ها می باشد.

همچنین بخوانید: فیلم های ترسناک مربوط به موجودات فضایی

 

5. صحرای آتاکاما – شیلی

صحرای آتاکاما

این بیابان قدیمی ترین بیابان موجود در کره زمین محسوب می شود و احتمالا خشک ترین منطقه جهان نیز به شمار می رود و به همین دلیل سازمان فضایی ناسا از این منطقه برای آزمایش تجهیزات خود برای ماموریت های فضایی و اکتشافات مریخ استفاده می کند.

 

6.  پارک ملی ژانگی دانکسیا – چین

ژانگی دانکسیا

این صخره به هیچ منطقه دیگری از کره زمین شباهت ندارند و کاملا غیرعادی به شمار می آیند. به گفته زمین شناسان، این صخره های ساخته شده از سنگ ماسه، دارای مقادیر زیادی سنگ معدنی هستند که در طول میلیون ها سال در آنها رسوب کرده و باعث پیدایش طیف رنگ های متعددی در آنها شده است.

 

7.  دریاچه بالارد – استرالیا

دریاچه بالارد

این دریاچه یک دریاچه نمکی محسوب می شود و دارای سطحی یک دست و صاف است ولی عجیب اینجاست که در میان این دریاچه یک تپه غیرعادی با ارتفاعی در حدود 36.5 متر خودنمایی می کند که نظیر آن در هیچ جای دیگری از کره زمین دیده نشده.

همچنین بخوانید: 5 تا از ترسناک ترین درهای جهان + عکس 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *