چرا زنان قاجار سبیل داشتند + چرا چاق بودند؟

ما تا به الان هر عکسی که از زنان دوره قاجار دیدیم، همه سبیل داشتند و یا چاق بودند! چرا قبل یا بعد از دوره قاجار اینگونه نبود؟ چرا زنان قاجار سبیل داشتند و یا اینکه چرا زنان قاجار چاق بودند! واقعا داستان سبیل زنان قاجار چیست؟ چرا زنان قاجار زشت بودند و ….

در این پست ما میخواهیم شما را با علت سبیل گذاشتن زنان قاجار آشنا کنیم و راز این عکسها را به شما بگوییم! در ادامه این پست همراه تن تاپ باشید.

همچنین بخوانید: راز کعبه زرتشت چیست؟ چرا شبیه به کعبه مسلمانان است؟ 

چرا زنان قاجار سبیل داشتند

فکر می کنید چرا زنان قاجار سبیل داشتند؟

رسیدیم به اولین سوال که چرا زنان قاجار سبیل داشتند؟ علت سیبیلو بودن زنان قاجار برمی گردد به علاقه ناصرالدین شاه! این شاه عزیز و گرامی علاقه بسیاری به زنانی داشت که ابروهای پیوسته و سبیل و همچنین خالهای گوشتی داشتند و همیشه از زنانی که چاق بودند هم خوشش می آمد.

جدای این موارد، عکاس همه این عکسها هم خود ناصرالدین شاه است و باید بدانید که ناصرالدین شاه جزو اولین عکاسها و شاید نخستین عکاس ایران بود! او علاقه بسیار زیادی به همین حرفه داشت و برای همین از همسران خودش، شخصا عکس می گرفت!

یعنی درواقع چیزی به اسم زشت ترین زن قاجار وجود نداشت و همه چی برمی گشت به خود شاه! گفته شده که او چون علاقه به این نکات داشت، همیشه بعد از اینکه از همسران خود عکس می گرفت، با مداد برای آنها سبیل و ابرو و خال گوشتی می گذاشت!

همچنین بخوانید: آیا موجودات فضایی در ایران باستان وجود داشتند؟ 

اصلا بیایید یک مثال از زیباترین زن قاجار برای شما بزنم تا راز سبیل داشتن زنان قاجار رو کامل بفهمید؛ در عکس زیر، شما انیس الدوله که معروف به قدرتمندترین زن قاجار است را می بینید که هیچ سبیل و ابرویی برای آن کشیده نشده:

انیس الدوله یا زیباترین زن قاجار

این عکس واقعی از یک زن قاجاری است که هیچ نقاشی بر روی آن کشیده نشده؛ حالا می خواهید ببینید که ناصرالدین شاه چه بلایی بر سر این عکسها می آورد؟ عکس زیر را ببینید تا راز سبیل زنان قاجار را بفهمید:

انیس الدوله

البته ما در ادامه بیشتر درباره انیس الدوله صحبت میکنیم و مثال دیگری هم از او می زنیم.

گفته می شده این تصاویر، فقط در آلبوم خود ناصرالدین شاه بود فقط صرفا یک سرگرمی برای او به حساب می آمد. حالا اینکه چطور بعدا این عکسها منتشر شد، داستانی جدا دارد.

همچنین بخوانید: گربه های ایرانی که باعث شکست لشکریان مصر شدند 

خوب حالا که پرونده علت سبیل داشتن زنان قاجار را بستیم، بهتر است هر چه سریعتر برویم به سراغ بحث بعدی!

اولین سلفی ایران

چرا زنان قاجار چاق بودند

بعد از داستان زنان قاجار با سبیل باید به داستان دلیل چاق بودن زنان قاجار بپردازیم! قبل از اینکه شما خودتان ادامه مطلب را بخوانید، فکر میکنید که چرا زنان دوره قاجار چاق بودند؟

داستان زنان چاق قاجار برمی گردد به علایق ترکها و همچنین مردمان همان زمان! همانطور که می دانید سلسله قاجار، یک سلسله ترک تبار بود و دلیل اینکه چرا زنان قاجار چاق بودند هم برمی گردد به همین موضوع که ترکها علاقه زیادی به زنان چاق داشتند. این سلیقه در زمان قاجار به اوج خودش رسید.

جدای از این، در کل افرادی که در آن زمان چاق بودند، اینگونه تلقی می شد که افرادی ثروتمند هستند و شاید یکی دیگر از دلایل زنان چاق دوره قاجار هم همین موضوع بوده باشد!

یک خانمی بود به نام “کارلا سرنا” که در همان زمان به ایران سفر کرد و یک کتابی هم درباره سفرش به ایران منتشر کرد که به نام “سفرنامه کارلا سرنا” معروف است.

کارلا سرنا

او در سال 1294 هجری قمری با انیس الدوله ملاقاتی داشت و درباره این ملاقات اینگونه نوشت:

“انیس الدوله بسیار چاق و درشت اندام بود و غذای زیادی هم می خورد و درباره من اینگونه میگفت که من لاغر و خشکیده هستم!”

او در ادامه درباره علایق ایرانیها به زنان چاق اینگونه نوشت:

“می گویند مردان ایران به زنان چاق خیلی اهمیت می دهند و میزان علاقه مرد به زن، بستگی به اندام زن دارد! هر چه چاق تر، نزد شوهر عزیزتر!”

همچنین نقل کرده اند که روزی یکی از اشراف زادگان اروپایی در این باب از ناصرالدین شاه سوال می کند و جویای علت می شود که چرا زنان چاق در دید او زیباتر هستند و شاه قاجار در پاسخ می گوید:

“شما به هنگام مراجعه به قصابی گوشت می خواهید یا استخوان؟”

جدای از زنان چاق، غبغب هم یکی از معیارهای زیبایی آن زمان بود که خداروشکر انیس الدوله هم این را داشت! البته انیس الدوله طبق معیارهای آن زمان، به عنوان زیباترین زن شناخته می شد.

 

نظر شما چیست؟ به نظر شما چرا زنان قاجار سبیل داشتند؟ چرا زنان قاجار چاق بودند؟ شما می توانید نظرات خودتان را از قسمت کامنتها برای ما بفرستید. ما همیشه منتظر نظرات خوب شما دوستان هستیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.