حقایق پنتاگون

پنتاگون ستاد مرکزی وزارت ایالات متحده آمریکا بوده و در واقع یک ساختمان 5 ضلعی بسیار بزرگ است که بزرگترین ساختمان متعلق به یک اداره دولتی در سراسر جهان به شمار می آید. ساختمان پنتاگون که بیش از 6 میلیون فوت مربع مساحت دارد، در طی عملیات تروریستی 11 سپتامبر 2001 صدمات شدیدی دید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

حمله 11 سپتامبر به پنتاگون

قبل از حملات 11 سپتامبر، این ساختمان عظیم بازسازی شده بود که همواره در رسانه های خارجی به آن پرداخته می شد. این سازه بسیار زیبا و فوق العاده، به شکلی منحصر به فرد طراحی شده است. در ادامه این پست قصد داریم به حقایق پنتاگون بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

1. دستشویی های مجزا برای سفید پوستان و سیاه پوستان

زمانی که ساختمان پنتاگون ساخته می شد، طراحی ها طوری صورت گرفته بود که برای سفید پوستها و سیاه پوستها، دستشویی های متفاوتی ساخته شود؛ زیرا در آن زمان نژادپرستی در این کشور بیداد می کرد. در این سازه عظیم، بیش از 280 دستشویی وجود دارد

 

2. 60 سال قبل از حملات تروریستی 11 سپتامبر

عملیات ساخت ساختمان پنتاگون در 11 سپتامبر سال 1941 و درست 60 سال قبل از حملات 11 سپتامبر آغاز گردید.

 

3. دلیل پنج ضلعی بودن ساختمان پنتاگون

محلی که برای ساخت ساختمان پنتاگون اختصاص داده شده بود در واقع پنج ضلع داشت و معماران به دلیل وجود جاده های اطراف این زمین، چاره ای جز ساختن ان به شکل پنج ضلعی نداشتند. روزولت بعد از دیدن طرح ساختمان چنین گفت: “من این طرح را دوست دارم، زیرا تاکنون چیزی چیزی انجام نشده است.”

همچنین بخوانید: 9 تا از بهترین سازمان های جاسوسی + عکس 

 

4. سازه ای کاملا بتنی

ساختمان پنتاگون طوری طراحی شده بود که زیاد بلند نباشد؛ زیرا در آن دوره که مصادف با جنگ جهانی دوم بود فولاد به اندازه کافی وجود نداشت. در واقع این سازه کاملا بتنی بوده و با استفاده از 680 تن شن و ماسه رودخانه پتومک ساخته شده است.

علاوه بر این به دلیل کمبود فولاد، به جای آسانسور از پله های بتنی استفاده شده و بعدها تنها 11 آسانسور در آن به کار رفت.

 

5. بزرگترین سازمان دولتی در جهان

پنتاگون وزارت دفاع ایالات متحده، بزرگترین سازمان اداری و دولتی در جهان است که در سراسر کشور فعالیت داشته و بیش از 3 میلیون کارمند دارد که از آنها می توان به 1.3 میلیون نفر کارمند فعال و 818 هزار نگهبان اشاره کرد.

 

6. اتاق ملاقات فوق سری

در طول دوران جنگ سرد، اتحاد جماهیر شوروی بر این باور بود که جلسات فوق سری در اتاقی در مرکز ساختمان پنتاگون برگزار می شود؛ برای همین موشک های هسته ای خودش را بر روی این ساختمان متمرکز کرده بود. در وسط حیات ساختمان پنتاگون، یک دکه ساندویچ فروشی قرار داشت که معمولا کارکنان وزارت دفاع ایالات متحده برای صرف ناهار به آنجا مراجعه می کردند و به همین دلیل این دکه را کافه مرکز انفجار هسته ای نامگذاری کرده بودند.

 

7. دوبرابر بزرگتر از ساختمان امپایر استیت (Empire State)

ساختمان پنتاگون در واقع دو برابر ساختمان امپایر استیت فضای کاری دارد و در کل فضای داخلی و فضای قابل استفاده آن، 5 میلیون و صد هزار فوت مربع برآورد شده است.

 

8. ناظر ساختمان پنتاگون

لسلی گروو

سرگرد لسلی گروو عملیات نظارت بر ساخت ساختمان پنتاگون را نیز مانند پروژه منهتن بر عهده داشت. او همان کسی است که عملیات موفقیت آمیز ساخت اولین بمب اتمی را هدایت می کرد.

 

9. هکر 15 ساله

یک هکر 15 ساله توانست کامپیوترهای ناسا را هک کند و به مدت 21 روز آنها را از کار بیندازد. وی بعدها کامپیوترهای پنتاگون را نیز هک نمود.

 

10. حادثه 11 سپتامبر

در 11 سپتامبر سال 2001 سومین هواپیما ربوده شده خطوط هواپیمایی american airlines یعنی شماره پرواز 77 به ضلع ساختمان غربی پنتاگون خورد که در جریان آن بیش از 189 نفر کشته شدند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *