7 تا از اختراعات دوران جنگ + عکس

شاید بسیاری به شما بگویند که جنگ هیچ نقطه مثبتی ندارد و نمی توان چیزی مثبت و انسانی را در جنگ یافت که ذره ای سود و منفعت نصیب بشریت کند. با این وجود اگر این فهرست را مطالعه نمایید، نظرات در این مورد تغییر خواهد کرد. برخی از نوآوری هایی که در ادامه به آن اشاره می شود، نتیجه یک تصادف بسیار ساده بودند. هرچند می شود انها را تصادف خوشایند و مثبت نامید.

در ادامه این مطلب شما را با اختراعات دوران جنگ آشنا می کنیم. با تن تاپ همراه باشید.

 

1. غذاهای کنسروی

نیکولاس اپرت و اختراع غذاهای کنسور

باور کنید یا نه، غذاهای کنسروی همیشه در آشپزخانه ها یافت نمی شدند. وقتی ناپلئون و ارتشش به سمت اروپا به راه افتادند، نیاز مبرم وجود داشت تا بهترین غذاها در بهترین کیفیت ممکن به خطوط مقدم نبرد برسد.

در سال 1809 دولت فرانسه برای حل این مشکل یک رقابت همگانی را به راه انداخت و به هر کسی که بهترین راه حل را ارائه می داد 12000 هزار فرانک جایزه اهدا می شد. در نهایت این جایزه به مردی با نام نیکولاس آپرت رسید که یک بطری شیشه ای خاص را طراحی کرده بود که امکان تولید در مقیاس گسترده در کارخانه ها را داشت و به خاطر شکل خاصی که داشت، هیچ گونه عامل بیماری زا خارجی در آن نفوذ نمی کرد.

همچنین بخوانید: اختراعات تصادفی که دنیا را تغییر دادند

 

2. جراحی پلاستیک

والتر یئو

در طول دوران جنگ جهانی اول یک ملوان جوان به نام والتر یئو در نبرد جاتلند در سال 1916 به شدت مجروح شد. هر دو پلک بالا و پایین او به طور کامل سوخته و از بین رفتند. یک سال بود که او خود را در یک مرکز درمانی ویژه یافت که توسط هری گیلیس “پدر علم جراحی پلاستیک مدرن” راه اندازی شده بود.

برای خواندن ضربه بزنید
اسرار نقاشی لبخند مونالیزا! داوینچی زن گریز بود؟

هری گیلیس

این پزشک نیوزیلندی اولین جراحی پلاستیک جهان را با قرار دادن یک لایه پوست بر روی زخم های او به انجام رساند. شاید این جراحی، نتیجه زیبایی در بر نداشت اما شروع علم جراحی پلاستیک بود.

 

3. نوارهای بهداشتی

اولین نوار بهداشتی

یک کمپانی تولیدی آمریکایی به نام کیمبرلی کلارک، یک برند بهداشتی سلولزی کتانی را در دوران قبل از جنگ جهانی اول در اختیار داشت. وقتی که جنگ سراسر اروپا را در بر گرفت، ارتش ایالات متحده یک پارچه بسیار جاذب را برای پوشاندن زخم های سربازان تولید کرد.

پرستارانی که در بیمارستان های نظامی حضور داشتند، خیلی زود از این پارچه برای دوران ق*ا*ع*د*گ*ی خود استفاده کردند و در نهایت این پارچه ها استفاده های متعددی پیدا کردند.

در سال 1920 کمپانی کیمبرلی کلارک، واژه ای تازه را برای نوارهای بهداشتی خود با عنوان KOTEX تبلیغ کرد. به این ترتیب Kotex اولین برند نوارهای بهداشتی در جهان و ایالات متحده لقب گرفت.

 

4. چسب برزنتی

اختراع چسب برزنتی

چسب برزنتی که امروزه کاربردهای فراوانی دارد درواقع توسط یک کارگر کارخانه اهل ایلینوی که دو پسرش در جنگ جهانی دوم حضور داشتند اختراع شد.

وستا اشتوت

وستا اشتوت زن کارگری بود که متوجه مشکل جعبه های مهماتی که بسته بندی می کرد شد و این موضوع باعث نگرانی او شد. برای بازکردن این جعبه ها باید یک تکه کاغذ را می کشیدند و در بسیاری از این موارد، این تکه کاغذ پاره می شد بدون اینکه جعبه واقعا باز شود. وی شروع به پیدا کردن راهی برای حل کردن این مشکل کرد و در نهایت به چسب برزنتی رسید.

 

5. اجاق های مایکروویو

پرسی اسپنسر و اولین مایکروویو

در حالی که مهندسان نظامی در طول جنگ جهانی دوم برای بهبود عملکرد رادارها تلاش می کردند، مجبور بودند وسایل متعدد دیگری را برای رسیدن به هدف خود اختراع نمایند. یکی از این اختراع ها “حفره مغناطیسی” بود که توسط یک تیم بریتانیایی در اواخر دهه 1930 تولید شد.

برای خواندن ضربه بزنید
الواح هفتگانه آفرینش درباره چه موضوعی است؟

چند سال بعد در سال 1945 یک مکانیک باهوش آمریکایی به نام پرسی اسپنسر در حال کار بر روی یک رادار بر اساس پیشرفت های اولیه دوران جنگ در این حوزه بوده که می توانست امواج مایکروویو از خود ساطع کند.

وقتی که وی دریافت این امواج مایکروویو آبنبات داخل جیب او را آب کرده است، شروع به انجام تحقیقات در مورد گرم کردن غذا با امواج مایکروویو کرد. اولین موفقیت و اختراع او و کلیدی ترین آنها تهیه پفیلا با این روش بود.

 

6. عکاسی دیجیتالی

مخترع دوربین دیجیتالی

در طول یک جنگ کاملا متفاوت، جنگ سرد بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی، هزاران اختراع جدید شکل گرفت. هر موفقیتی که توسط سازمان ناسا شکل گرفته، ریشه در رقابت بین این دو ابرقدرت دارد. اما یکی از بزرگترین اختراعات دوران جنگ سرد که در نتیجه این رقابت ها حاصل شد عکاسی دیجیتالی بود.

هواپیماهای جاسوسی اولیه با ارتفاع پروازی بالا، می بایست صدها حلقه فیلم مصرف کرده تا نگاتیوهای آنها بعدا بر روی زمین تجزیه و تحلیل شوند. در اکثر موارد این حلقه های فیلم از همان بالا پرتاب شده و به زمین می رسیدند تا هرچه سریعتر مورد ارزیابی قرار گیرند.

بدین ترتیب عملیات جمع آوری این حلقه های فیلم، با خطرات و دشواری های بسیاری همراه بود و گاهی برای به دست اوردن این حلقه ها از چترباز استفاده می شد.

عکاسی دیجیتالی برای اولین بار در ماهواره های ناسا در سال 1976 به کار گرفته شد و این مشکل را به طور کلی حل کرد. با اختراع عکسبرداری دیجیتال، هواپیماهای جاسوسی می توانستند به سرعت اجزای دیجیتالی عکسهای گرفته شده را از طرف سیگنال های رادیویی رمزنگاری شده به مقر فرماندهی بفرستند.

 

7. اینترنت

محققان ناسا از ترس اینکه اتحاد جماهیر شوروی این کشور را با سلاح هسته ای مورد هدف قرار داده و تمامی خطوط تلفنی این کشور را نابود سازد، در صدد روشی جایگزین برای حل این مشکل و امنیت بخشیدن به خطوط ارتباطی و حیاتی ارتش این کشور برآمدند.

برای خواندن ضربه بزنید
معرفی سازمان جاسوس پرور کمپ ایکس + عکس

بدین ترتیب محققان سازمان ناسا همراه با محققان موسسه تکنولوژی ماساچوست و آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته وزارت دفاع ایالات متحده، روشی جایگزین را برای اطمینان از متوقف نشدن ارتباط نظامی را طرح ریزی کردند.

جی سی آر لیکلیدر

در سال 1962 یکی از این محققان به نام “جی سی آر لیکلیدر” ادعا کرد که ایالات متحده به یک شبکه کامپیوتری بین کهکشانی نیاز دارد. او و همکارانش نمونه اولیه اینترنت امروزی را به نام “آرپانت” ساختند.

بدین ترتیب برنامه ای که برای یک اتفاق غیرمنتظره و غیرمحتمل آغاز شده بود به اختراع یکی از مهمترین ابداعات تاریخ بشر منتهی شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.