22 نکته درباره دزدان دریایی

در این پست حقایق دزدان دریایی را برای شما معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

1. پدیده دزدی دریایی بیش از دو هزار سال پیش و در یونان باستان آغاز شده است.

2. دزدان دریایی در آن زمان در مسیر کشتی های تجاری کمین می کردند و با وسایل اولیه ای که داشتند، مسیر عبور کشتی ها را دید می زدند و هر کشتی که از آن مسیر عبور می کرد را غارت می کردند.

3. هر وقت اسم دزد دریایی می آید اولین تصویری که در ذهن به وجود می آید دریانوردی یک چشم است که خنجری بزرگ در دست دارد و همچنین لباس های پاره به تن کرده است.

4. در گذشته به دزدان دریایی، رابین هودهای دریایی گفته می شده که البته کاملا غلط است. زیرا دزدان دریایی کسانی بودند که حتی اجازه نمی دادند یک حلبی ناچیز هم به دریا بیفتد، چه برسد که بخواهند آن را بین مردم تنگدست بذل و بخشش کنند.

کشتی دزدان دریایی

5. دزدان دریایی بسیار خودخواه و بی رحم بودند و جز منافع خود، به چیز دیگری توجه نداشتند.

6. اوج دزدی های دریایی از سال 1620 تا 1720 میلادی بوده و به این دوران، عصر طلایی دزدان دریایی گفته می شود.

7. دزدان دریایی به گروه های مختلف تقسیم می شدند و گروهی از آنها دزد دریایی قانونی بودند و از طرف حکومت های خود، حمایت و پشتیبانی می شدند.

8. دزدان دریایی قانونی، پول و اسلحه از دولت های خود دریافت می کردند و اجازه داشتن به کشتی های دیگر کشورها حمله و هر چه کالا و اشیاء به دست آمد را با حکومت خود تقسیم کنند.

فرانسیس دریک

فرانسیس دریک

9. فرانسیس دریک از مشهورترین دزدان دریایی تاریخ است. او سود حاصل از کشتی های تجاری و دزدی از آنها را با الیزابت اول “ملکه سابق انگلیس” تقسیم می کرد و به خاطر همین خوش خدمتی ها هم لقب شوالیه نجیب زاده را از ملکه دریافت کرد.

همچنین بخوانید: زندگی دزدان دریایی چگونه بود؟

هنری مورگان

هنری مورگان

10. دیگر دزد دریایی دولتی کاپیتان هنری مورگان بود که در سال 1660 از طرف دولت انگلستان ماموریت یافت که هر نقطه از جهان که با کشتی های اسپانیایی رو به رو شد، به آنها حمله کند و محموله آنان را به نفع دولت انگلیس مصادره کند و یا اینکه هنری مورگان دزدی های به ظاهر قانونی خودش را به مدت یک دهه ادامه داد و هر آنچه که به دست می آورد را با حکومت انگلستان تقسیم می کرد.

11. دزدان دریایی علاوه بر این، بنا بر مختصات جغرافیایی نیز دارای تقسیم بندی هایی بودند. مثلا دزدان دریایی کارائیب، دزدان دریایی هند و دزدان دریایی مدیترانه که البته هر یک از آنها ویژگی های منحصر به فرد خودشان را داشتند.

12. در آن دوران و تا همین اواخر قرن نوزدهم بسیاری از دریانوردان به امید ثروتمند شدن وارد گروهان دزدان دریایی می شدند و البته که کسب ثروت در این راه راحت نبود. چون دزدان دریایی قوانین خودشان را داشتند و کاپیتان کشتی در اکثر مواقع اجازه نمی داد تا افراد زیردست، چیز قابل توجهی از اموال سرقت کرده را بردارند و به اصطلاح خودشان تک خوری در کشتی ممنوع بود.

حقایق دزدان دریایی

13. اگر یکی از دریانوردان بدون اجازه کاپیتان و مخفیانه یکی از اشیا سرقت کرده را برای خودش برمی داشت، مجازات مرگ با اعمال شاقه که حکم آن توسط کاپیتان صادر می شد در انتظارش بود و در خوش بینانه ترین حالت، پیاده شدن او در یک جزیره خشک و دورافتاده بود تا آرام آرام از تشنگی و گرسنگی زجرکش شود.

14. یکی از شگردهای دزدان دریایی برای پایین آوردن سرعت کشتی هایی که از محدوده آنها عبور می کردند، رها کردن الوارهای بزرگی در مسیر حرکت آنها بود و وقتی که سرعت کشتی ها پایین می آمد، دزدان با طناب های قلاب دار خودشان را به عرشه کشتی شکار شده می رساندند و آن را به اشغال کامل خودشان درمی آوردند.

15. کشتی های تجاری هم برای مقابله با دزدان دریایی، شگردهای خاص خودشان را داشتند و بر روی عرشه کشتی های خود روغن و یا خورده های شیشه و ساچمه های کوچک می ریختند تا دزدان سر بخورند و به آسانی خلع سلاح و دستگیر شوند.

16. بیشتر سلاح های دزدان دریایی برای مبارزات تن به تن طراحی شده بودند. مانند تپانچه، خنجر و نوعی از شمشیر و نارنجک هایی دست ساز که با بطری هایی حاوی باروت ساخته می شدند.

17. دزدی های دریایی تا پایان قرن نوزدهم به شدت ادامه داشت و یا اینکه کشورها با بیشتر کردن راه های امنیتی، زمینه را برای حملات دزدان دریایی کم رنگ کردند.

18. دزدان دریایی بسیار خرافاتی بودند. مثلا معتقد بودند که سوت زدن بر روی عرشه کشتی باعث طوفانی شدن هوا می شود و یا وجود یک زن بر روی کشتی بدشانسی می آورد و برای همین زنان حاضر در کشتی، لباس های مردانه می پوشیدند و رفتارهای مردانه از خودشان نشان می دادند.

19. زنان معروفی در تاریخ دزدان دریایی بودند که از آنها به عنوان قوی ترین دزدان دریایی نیز یاد می شود. مانند آنا بِنی، چنگ شی و ماری رید.

20. یک جمجمه و دو استخوان نماد کشتی دزدان دریایی بود که توسط بلک بارت “خشن ترین دزد دریایی” ابداع شده بود. او توانسته بود در چهار سال 400 کشتی تجاری را غارت کند و از این نظر رکورد دار شود.

بلک بارت و انا بنی

21. بلک بارت “خشن ترین دزد دریایی” با آنا بنی “قوی ترین دزد دریایی زن” ازدواج کرد و انها صاحب دو فرزند شدند.

22. ادوارد تیچ ملقب به ادوارد ریش سیاه یکی از باهوش ترین دزدان دریایی تاریخ لقب گرفته بود. او قبل از اینکه به یک کشتی حمله کند لباسی سیاه به تن می کرد و تعداد زیادی تپانچه به دور سینه اش می بست و کلاه بسیار بزرگی هم بر روی سرش می گذاشت. سپس لای موها و ریش های خودش، فیتیله های مخصوصی روشن می کرد که آرام آرام بسوزند و هاله ای از دود را در اطراف او به وجود بیاورند.

هاله دود اطراف ادوارد تیچ به همراه لباس سیاه رعب انگیز و کلاه بزرگ و تپانچه های دور سینه اش، تصویری شیطانی به او می بخشیدند که دل هر بیننده ای را به لرزه درمی آورد.

22. در حال حاضر هم دزدان دریایی وجود دارند که از مهمترین آنها دزدان دریایی سومالی هستند. البته این دزدان دریایی از نظر شکل ظاهری با دزدان دریایی قرن های پیش متفاوت هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *