نشانه های خودکشی

خبر خودکشی های اخیر چهره های مشهوری مانند آنتونی بوردین آشپز مشهور آمریکایی، این مسئله را در مرکز توجه قرار داده است. اگر تصور می کنید که آمار خودکشی رو به افزایش است درست فکر می کنید. خودکشی دلایل زیادی دارد که بسته به هر شخصی متفاوت است. اما با آگاهی از نشانه های هشدار دهنده آن شاید بتوان زندگی انسانی را نجات داد. در ادامه به چند مورد از نشانه های خودکشی می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

1. از افراد مشهور تقلید می کنند

طبق تحقیقات طی چهار ماه بعد از خودکشی رابین ویلیامز، بازیگر مشهور و محبوب آمریکایی در سال 2014 آمار خودکشی ها در آمریکا حدود 10 درصد افزایش یافت. این آمار نشان می دهد که چنین مسئله ای تا چه حد می تواند در افراد مستعد تاثیر گذار باشد.

افرادی که در تلاش هستند تا افسردگی خود را مدیریت کنند وقتی می بینند که شخص مورد تحسین آنها به زندگی خود پایان می دهد، خودکشی را روشی برای فرار از رنج خود قلمداد می کند.

فرد افسرده

2. تغییرات رفتاری زیادی دارند

هرگونه تغییر چشمگیر و غیرقابل توضیح در رفتار یک شخص، به ویژه رفتار منفی، باید مورد توجه قرار گیرد. با اینحال همه تغییرهای رفتاری، لزوما به معنی آن نیستند که شخص قصد خودکشی دارد. محترمانه از شخص مورد نظر سوال کنید. مثلا برای شروع کافیست تا حالش را بپرسید. اگر در صحبت های او یا کارهایش چیزی وجود داشت که نشان می داد که او تمایل دارد خودکشی کند و یا به دیگران آسیب بزند از او بپرسید که آیا قصد دارد به خود یا شخص دیگری آسیب بزند یا نه!

 

3. از ارتباط با دوستان یا فعالیت های اجتماعی خود دست می کشند

تصمیم به تنها ماندن و دوری کردن از دوستان و خانواده یا فعالیت های اجتماعی می تواند از نشانه های احتمالی افسردگی باشد. هر گونه نشانه ای که از بی علاقگی فرد از فعالیت هایی که سابقا از آنها لذت می برد حکایت کند، باید مورد توجه قرار گیرد.

این افراد با افکار و احساسات خود درگیر هستند و مایل نیستند دیگران متوجه این موضوع شوند. در این صورت فرصت بیشتری برای خوابیدن و فکر کردن درباره وضعیت خود دارند.

همچنین بخوانید: معروف ترین هنرمندانی که بر اثر اوردوز مردند

 

4. برنامه ریزی می کنند

این افراد معمولا برای تصمیم خود، مرحله به مرحله برنامه ریزی می کنند. مثلا به دیدن دوستان، خانواده و یا کسانی می رود که مدتها است آنها را ندیده اند؛ اما برخی دیگر از انها تلاش می کنند تا روابط خود را قطع کنند.

ممکن است شخص وصیت نامه بنویسد، اتاق یا خانه اش را تمیز کند و یا وسایل موردعلاقه خودش را به دیگران ببخشد چون فکر می کند دیگر به آنها نیازی ندارد. بعضی از افراد قبل از خودکشی یک یادداشت می نویسند.

 

5. دیگر به ظاهر خود اهمیت نمی دهند

این افراد ممکن است که ناگهان نسبت به ظاهر و بهداشت شخصی خود بی توجه شوند. به علاوه به نظرات دیگران در مورد خودشان کمتر اهمیت می دهند. آنها رنجیده تر و تهی تر از آن هستند که به ظاهرشان اهمیت دهند.

 

6. مدرسه یا دانشگاه، کار یا تفریح برای آنها کسل کننده است

هیچ چیزی در نظر افراد افسرده، خوب یا جالب نیست؛ بلکه آنها احساس می کنند که همه چیز سخت، طاقت فرسا و یا کسل کننده است. آنها اهمیت به موفقیت در تحصیل و یا شغل خود نمی دهند چون تنها به رنج خود فکر می کنند. به علاوه، آنها انرژی تلاش کردن ندارند و نسبت به فعالیت های خود، بی علاقه می شوند.

 

7. همه فکر و ذکرشان مرگ است

تفاوت ندارد موضوع صحبت شخص با دوستش باشد یا مقاله او در دانشگاه، هر گونه صحبت مستقیم و یا غیرمستقیم درباره مرگ، باید مورد توجه قرار گیرد. به علاوه ممکن است این افراد در اینترنت درباره خودکشی جستجو کنند، از دیگران درباره خرید مواد کشنده و یا حتی اسلحه سوال کنند و یا به فیلم هایی یا موسیقی هایی با موضوع خودکشی علاقه داشته باشند.

آمپول و سیگار

 

8. شروع به مصرف مواد یا الکل می کنند و یا مصرف آنها را بیشتر می کنند

بسیاری از افرادی که از احساس افسردگی رنج می برند برای تسکین خود و یا احساس آرامش، به مصرف مواد مخدر و یا م*ش*ر*و*ب*ا*ت ا*ل*ک*ل*ی روی می آورند.

مواد مخدر و م*ش*ر*و*ب*ا*ت ا*ل*ک*ل*ی عقل و شعور فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و احتمال زیادی وجود دارد که فرد تحت تاثیر این مواد، تصمیمات نامناسبی بگیرد و دست به کارهای فکر نشده و خطرناک بزند.

همچنین بخوانید: مرگ خودخواسته دختری به نام آریلیا بروورز 

 

9. نوسانات خلقی شدیدی دارند

تغییرات خلقی شدید، یکی از نشانه های افسردگی و فاکتور مهمی در خصوص خودکشی است. اشخاص افسرده ممکن است از احساس ناراحتی شدید، به کج خلقی شدید تغییر حالت دهند. ممکن است از نوسانات خلقی شدید شباهاتی به ویژگی های شخصیتی نداشته باشد و شخص رفتارهای کاملا مناسبی از خود نشان دهد. این تغییرات از عدم ثبات عاطفی و روانی فرد حکایت می کند.

 

10. احساس می کنند سربار دیگران هستند

این افراد حس می کنند که سربار خانواده، دوستان و یا جامعه هستند. برای مثال آنها از اینکه نمی توانند به دیگران کمک کنند احساس گناه می کنند و چنین حرف هایی می زنند: “همه بدون من شرایط بهتری دارند، یا بدون من همه چیز راحت تر است”

به این صحبت ها بی توجه نباشید و به آنها بگویید که سربار نیستند.

 

11. اخیرا دچار بحران و یا مشکلی شده اند

بسیاری از این افراد در زندگی خود با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند که غیرقابل حل به نظر می رسد. تحقیر اجتماعی، شکست های عاطفی، بیماری های سخت جسمانی، مشکلات معیشتی، بی خانمان بودن و مشکلاتی از این دست هم، انگیزه های اقدام به خودکشی هستند.

به علاوه به کسانی توجه باشید که احساس می کنند در مخمصه ای گیر افتادند. مانند یک شغل، وضعیت اقتصادی و یا رابطه عاطفی غیرقابل تحمل و قادر نیستند از آن خلاص شوند.

 

12. نشانه هایی از افسردگی دارند

افسردگی نشانه های مختلفی دارد؛ مثلا سخت خوابیدن، کاهش یا افزایش وزن، نگرانی های غیرمعمول، بد خلقی، غمگین بودن، عصبانیت و یا ناامیدی.

البته این نشانه های در میان افراد عادی هم وجود دارد و لزوما به معنای افسرده بودن شخص نیست؛ اما اگر این نشانه ها به بیشتر از یک یا دو هفته به طول انجامد می تواند زنگ خطری باشد که این فرد نیاز به کمک دارد.

لازم به ذکر است که اکثر کسانی که افسردگی دارند دست به خودکشی نمی زنند، با این حال باید به افرادی که از افسردگی شدید رنج می برند کمک شود.

 

13. درباره خودکشی صحبت می کنند

همه کسانی که به خودکشی فکر می کنند درباره آن صحبت نمی کنند، با این حال بسیاری از افرادی که دست به خودکشی می زنند سابقه رفتارهایی را دارند که نشان دهنده وجود خطر آسیب به خود است. هرگونه تهدید به خودکشی را جدی بگیرید حتی تهدیدهایی که بی ضرر، اغراق آمیز و یا نمایشی به نظر برسند.

همچنین بخوانید: 10 تا از محبوب ترین مکان برای خودکشی

مطالب مرتبط

3 دیدگاه‌

  1. محمد زاهدی گفت:

    من نمیفهمم. مگه زندگی چی داره همه میخوان توش زنده بمونن. اونم توی این وضع و اوضاع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.