حیواناتی که منقرض شدند + عکس

تاریخ همیشه پر از دوره های مختلف بوده و این باعث شده تا برخی از حیوانات بر اثر بلاهای طبیعی و برخی دیگر به علت زیادی خواهی های انسان از زندگی کردن منع شوند. در چندین سال اخیر نیز حیواناتی بودند که به دلایل مختلف جان خودشان را از دست دادند و این باعث شده تا نسل آنها نیز منقرض شود. در ادامه با ما همراه باشید تا حیواناتی که منقرض شده اند را با هم مرور کنیم.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

1. ببر خزری – سومین گونه بزرگ در جهان – انقراض از سال 1970 میلادی

ببر خزری

ببر خزری یا ببر ایرانی، غربی ترین زیرگونه ببر است که در ایران، عراق، افغانستان، ترکیه، مغولستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان پیدا می شد. در زبان محلی مازندرانی به این ببر مازِرون ببر نیز گفته می شود.

ببر خزری سومین ببر بزرگ جهان از بین تمام گونه های شناخته شده ببرها بود. بدن این زیرگونه بسیار ستبر و کشیده بود، با پاهایی قوی، پنجه هایی پهن و بزرگ و چنگال هایی بلند، گوش های این حیوان کوتاه و کوچک بودند و بر روی نوک آنها مویی وجود نداشت. بر روی گونه ها پوشیده از مو بود و مو بقیه جاهای بدن بلند و ضخیم بود. رنگ این حیوان شبیه به ببر بنگال بود. جنس نر این حیوان بسیار بزرگ بود و بین 169 تا 240 کیلوگرم وزن داشت. جنس ماده چندان بزرگ نبود و بین 85 تا 135 کیلوگرم وزن داشت.

غذای ببر مازندارن مرال، گراز، خرگوش، خزندگان، گربه وحشی و هنگام گرسنگی و کمبود غذا، گاو و گاومیش اهلی شکار می کرد.

شکار بی رویه، خشک کردن نیزارها و مرداب ها براش کشاورزی، باغداری و خانه سازی، سبب نابودی ببر در ایران شده.

آخرین ببر در سال 1338 در جنگل گلستان در منطقه گرگان به دست یک شکارچی محلی شکار شد.

در دهه 1340 پوستی از این حیوان فوق العاده پیدا شد که امروزه در موزه دارآباد از آن نگهداری می شود. جالب است بدانید که تا حدود قرن هفدهم، آشنایی بیشتر دنیای غرب با ببر مازندران بوده و چندان اطلاعاتی درباره ببرهای هندوستان نداشتند و شاید به همین علت است که شکسپیر در داستان مکبث از ببر مازندران حرف می زند.

همچنین بخوانید: مرگبارترین حیوانات استرالیا

 

2. کواگا – نیمی گورخر و نیمی اسب – انقراض از سال 1883 میلادی

کواگا

کواگا یکی از مشهورترین حیوانات منقرض شده آفریقایی از زیرگونه های گورخر دشت های آفریقا بود که زمانی به تعداد زیادی در بخش های جنوبی ایالت آزاد اورنج در آفریقا یافت می شد.

این حیوان به دلیل داشتن خط های مشخص، تنها در نیمه جلویی بدن، از سایر گورخرها قابل تمایز بود در قسمت میانی، راه راه های روی بدن حیوان محو می شدند و نهایتا قسمت عقبی بدن حیوان قهوه ای ساده بود.

اسم این حیوان یک اسم قبیله ای آفریقایی به معنی گورخر است. این اسم نوعی نام آوا می باشد چون گفته می شود که شبیه صدای کواگا است. این حیوان در اصل به عنوان یک گونه مستقل به نام Equus quagga quagga در سال 1788 طبقه بندی شده بود. در طول پنجاه سال بعد از آن گورخرهای بسیاری توسط طبیعت شناسان معرفی شدند. به خاطر تنوع زیادی که در طرح پوست این حیوان وجود دارد، دانشمندان طبقه بندی، با تعداد زیادی از گونه های مختلف مواجه شدند و هیچ راهی هم وجود نداشت که مشخص کند که کدام گونه اصلی، کدام زیرگونه و کدام گونه های مختلف طبیعی هستند.

بسیار پیش از اینکه این سردرگمی حل شود، کواگاها به دلیل گوشت و پوست و خوراک ذخیره در انبارهای خانگی، تا حد انقراض شکار شده بودند. احتمالا آخرین کواگاهای آزاد تا اواخر دهه 1870 شکار شده بود و آخرین نمونه در اسارت در تاریخ 12 آگوست سال 1883 در موزه ای در شهر آمستردام درگشدت.

کواگا اولین موجود منقرض شده ای بود که بر روی DNA او آزمایش انجام شد. آخرین تحقیقات ژنتیکی مشخص کردند که کواگا یک گونه مستقل نبوده بلکه از نژاد گورخر است.

 

3. تیرانازوروس رکس – انقراض 65 میلیون سال قبل

تیرانازوروس رکس

تیرانازوروس رکس یا تیرکس یکی از بزرگترین جانوران گوشتخوار است که تا به حال بر روی زمین زندگی کرده است. بلندای این حیوان از سر تا دم به بیش از 13 متر و قد او به 5 متر می رسید و احتمالا هم حدود 7 تن وزن داشته.

تیرکس هم مانند سایر حیوانات هم خانواده خود، حیوان گوشتخواری بود که بر روی دو پا راه می رفت. با جمجمه ای بسیار بزرگ که تعادل آن را به کمک دمی بسیار بلند و سنگین حفظ می کرد. در مقایسه با پاهای بسیار بلند و قوی عقبی، پاهای جلویی این حیوان بسیار کوچک بودند و تنها دو انگشت داشتند.

تیرکس قوی ترین قدرت آرواره در تاریخ موجودات خشکی را داشته و تنها قدرت آرواره اش از مگالودون، بزرگترین و قدرتمندترین شکارچی تاریخ اقیانوس ضعیف تر بوده. طول دندانهای تیرکس معمولا بین 25 تا 40 سانتیمتر بوده و تعداد دندان های این دایناسور عظیم الجسه 60 الی 70 عدد بوده.

فسیل تیرکس در شمال آمریکا و در صخره هایی که در اواخر دوره کرتاسه تشکیل شدند پیدا شده؛ یعنی بین 65.5 میلیون تا 68.5 میلیون سال پیش. این حیوان یکی از آخرین دایناسورهایی است که قبل از انقراض دوره سوم کرتاسه وجود داشته. بیش از 30 گونه مختلف تیرکس شناسایی شده بعضی از آنها اسکلت های نسبتا کاملی داشتند. برخی از محققان علاوه بر اسکلت، بافت نرم را هم پیدا کردند.

فراوانی مواد فسیلی به محققان امکان داده تا تحقیقات قابل توجهی در بسیاری از جنبه های زیست شناسی این حیوان، از جمله تاریخچه زندگی و بیومکانیک او انجام دهند.

 

4. گرگ تاسمانی – انقراض از سال 1936 میلادی

گرگ تاسمانی

ببر تاسمانی بزرگترین جانور گوشتخوار کیسه دار در دوران مدرن بود. این جانور بومی استرالیا و گینه نو بود و تصور می شد که در قرن بیستم منقرض شده. در نزد عموم با اسم ببر تاسمانی و همچنین گرگ تاسمانی و در محاوره به نام ببر تاسی یا تازی شناخته شده. او اخرین گونه از نژاد خود بود.

ببر تاسمانی در سرزمین اصلی خود یعنی استرالیا، هزاران سال قبل از اینکه اروپاییان در آن قاره مستقر شوند منقرض شده بود؛ اما در جزیره تاسمانی ها زنده مانده بود. شکار گسترده و پاداش برای آن، دلیل اصلی انقراض او بوده. اما بیماری، آمدن سگها و حمله انسانها به زیستگاه آنها می تواند از سایر عوامل موثر باشد.

آخرین ببر تاسمانی شناخته شده در سال 1933 در جزیره تاسمانی زنده گیری شد و در سال 1936 در باغ وحش هوبرت جان سپرد. پس از آن تا دهه 1960 گزارش های تایید نشده متعددی از مشاهده این جانور و کشف ردپاهایی که احتمالا متعلق به گرگ تاسمانی بودند، احتمال بقای این حیوان را قوت می بخشیدند تا اینکه در سال 1986 با گذشت پنجاه سال از مرگ اخرین بازمانده قطعی این گونه، انقراض آن رسمیت یافت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *