10 حقیقت درباره کشور روسیه

سلام خدمت کاربران سایت تن تاپ. در این پست درباره حقایق کشور روسیه می پردازیم. از کاهش جمعیت تا وابستگی به نفت. به دنبال جنگ جهانی دوم، اتحاد جماهیر شوروی به عنوان یک قدرت جهانی ظهور کرده و رقیب نظامی ایالات متحده شد. اما وقتی که شوروی در اوایل دهه 1990 از هم پاشید و با نام روسیه به عرصه بین المللی بازگشت، مجبور شد تا اقتصاد خود را سر و سامان دهد. با ما همراه باشید.

 

1. روزانه 700 نفر از جمعیت کشور روسیه کاسته می شود

بر اساس گزارش های سازمان های دولتی روسیه، جمعیت این کشور روزانه 700 نفر و سالانه 250 هزار نفر کمتر می شود. برخی از شهرهای این کشور از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، شاهد 30 درصد کاهش جمعیت بوده است.

بخش زیادی از این کاهش جمعیتی، نتیجه پیر شدن جمعیت، کاهش میزان مهاجرت کشور و شکست خوردن سیاست های دولت در زمینه مربوط به غذا و بهداشت است. بعضی از کارشناسان نیز تحریم های اقتصادی اروپاییان را امر مقصر می دانند که باعث فقر و بی ثباتی در این کشور شده.

کاهش جمعیت روسیه در سال های آینده، اقتصاد کشور را بیش از پیش دچار بحران خواهد کرد.

 

2. روسیه بیش از 460 میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد

روسیه بیش از 460 میلیارد دلار ذخیره ارزی داشته و میزان بدهی این کشور حدود 29 درصد تولید ناخالص داخلی است و ذخیره ارزی کشور می تواند 9 الی 15 ماه واردات کشور را تامین کند. این آمارهای ریز اقتصادی باعث شده تا کارشناسان به این باور برسند که روسیه می تواند شوک های اقتصادی جهانی را تاب بیاورد؛ حتی اگر رشد اقتصادی کشور در همین عدد ضعیف، 1.5 درصد باقی بماند.

 

3. تولید اقتصادی روسیه در یک دهه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی 45 درصد کاهش را تجربه کرد

برای خواندن ضربه بزنید
هر چیزی که باید درباره استون هنج بدانید! رازهای استون هنج

اقتصاد روسیه

از سال 1989 تا 1998 تولید اقتصاد روسیه، 49 درصد افت را نشان می داد که انقلاب اقتصادی پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 مهمترین نقش را در این موضوع داشت.

در سال 2000 تولید ناخالص داخلی کشور بین 30 تا 50 درصد این شاخص، در دوران پیش از فروپاشی بود.

همچنین بخوانید: تفاوت زندگی در آمریکا و روسیه چگونه است؟ + آمار رسمی 

 

4. نفت و گاز 59 درصد از صادرات روسیه را تشکیل می دهد

روسیه یکی از کشورهای دارنده ذخایر گسترده نفتی و گازی است و اقتصاد این کشور به مقدا بسیار زیادی به این منابع زیرزمینی وابسته است. در پایان سال 2018 میزان تولید نفت روسیه به 11 الی 16 میلیون بشکه در روز می رسید که بالاترین مقدار در طول تاریخ صنعت نفت این کشور بوده است.

در سال 2017 گاز 59 درصد از کل صادرات روسیه و 25 درصد از کل درآمد این کشور را به خود اختصاص داده بود.

 

5. بیش از 13 درصد مردم روسیه در فقر زندگی می کنند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سال 2017 در سخنرانی عمومی خود ادعا کرد که تعداد فقرای این کشور را که اکنون 13 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند را به نصف کاهش خواهد داد. آمار دولتی در آن سال نشان می داد که 19 میلیون نفر از مردمان روسیه، زیر خط فقر زندگی می کنند.

سخنرانی پوتین با سرمایه گذاری 380 میلیارد دلاری در حوزه های سلامت، آموزش، زیرساخت، مسکن و کشاورزی همراه بود تا به افراد نیازمند کمک کرده و به طور غیرمستقیم کاهش جمعیت کشور را متوقف نماید. البته میزان فقر در روسیه نسبت به زمان اتحاد جماهیر شوروی که 35 درصد مردم در فقر زندگی می کردند به شدت کاهش یافته است.

 

6. روسیه بیش از 70 میلیاردر دارد

نابرابری  ثروت در روسیه بسیار بالا بوده و مسکو اغلب در صدر شهرهای جهان با بیشترین تعداد میلیاردر قرار می گیرد. این درحالی است که روسیه در کل هفتاد میلیاردر دارد. بسیاری از میلیاردر ها ثروت خودشان را در دهه 1990 به دست آوردند.

برای خواندن ضربه بزنید
سرزمین آگارتا چیست؟ بیایید با تمدن درون زمین آشنا شویم!

 

7. روبل در یک دهه اخیر 50 درصد از ارزش خود را از دست داده است

اقتصاد روسیه در سال 2014 تا 2017 یک بحران بسیار بد را تجربه کرد که ارزش پول ملی کشور را به نصف کاهش داد. سال 2018 بانک مرکزی این کشور نرخ برابری بسیار پایین 69.4 در برابر دلار را به تحریم های ایالات متحده نسبت داد. در سال 2013 ارزش هر دلار ایالات متحده برابر با 33 روبل بود. بخش اعظم این بحران اقتصادی در نتیجه کاهش شدید قیمت نفت در سال 2014 و اعمال تحریم های بین المللی به این کشور به دلیل مداخله در اوکراین رخ داد.

 

8. دستمزد متوسط ماهیانه در روسیه 670 دلار است.

در زمان تولید اقتصادی روسیه در میان ده کشور برتر قرار دارد اما علی رغم تولید ناخالص داخلی، بالاتر در مقایسه با دیگر کشورهای جهان، در آمد متوسط ماهانه در این کشور معادل با 670 دلار است. این رقم در سال 2016 تنها 437 دلار بود که اکنون با رشد حدود 50 درصدی به 670 دلار در ماه رسیده است.

 

9. کمپانی آزبست روسیه در سال 2018، 350 هزار تن آزبست تولید کرده است

آزبست مهمترین صادرات یکی از شهرهای روسیه به همین نام است. علی رغم خطرات مرگبار آزبست برای سلامت انسان، سال گذشته تولید آزبست در این شهر با افزایش مواجه بوده است.

بیش از 350 هزار تن آزبستی که در سال 2018 از این معادن استخراج شده باعث شده تا اولین افزایش تولید آزبست در این شهر پس از سالها رخ دهد. بیش از 80 درصد این مقدار صادر شده که 67 تن آن به ایالات متحده بوده است، استفاده از آزبست در بیش از 60 کشور جهان ممنوع اعلام شده است.

 

10. روسیه بیش از 250 میلیون دلار در صنعت الماس زیمباوه سرمایه گذاری کرده است

برای خواندن ضربه بزنید
10 قلعه وحشتناک که ارواح در آنجا رفت و آمد دارند

در پی جنگ سرد، ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی برای تاثیر گذاری بر آسیا رقابت داشتند و اکنون روسیه نگاهش را به سمت آفریقا تغییر داده است. هم روسیه و هم چین سرمایه گذاری های عظیمی در سراسر این قاره انجام داده اند و سعی دارند تا جای پای خود را در این منطقه محکم کنند.

روسیه ریشه های تاریخی دیگر کشورهای جهان در قاره آفریقا و همچنین سرمایه عظیم چین را ندارد اما تاثیر اقتصادی این کشور بر آفریقا، عمدتا مربوط به صادرات سلاح و کمپانی های دولتی فعال در عرصه معادن و منابع زیرزمینی است.

 

10. روسیه در مسابقات المپیک زمستانی سال 2014 بیش از 50 میلیارد دلار هزینه کرد

بازی های زمستانی المپیک

در مسابقات المپیک زمستان سوچی در سال 2014 دولت روسیه بیش از 50 میلیارد دلار هزینه کرد تا این شهر را آماده این رقابت ها کند. این سرمایه گذاری نه تنها صرف ساخت ورزشگاه ها، فضاهای ورزشی و هتل ها، بلکه برای ساخت جاده، پل، خطوط گاز کم فشار و دیگر پروژه های زیرساختی هزینه شد. بر اساس آمار دولتی، بیش از 6.5 میلیون نفر در سال 2017 از شهر سوچی دیدن کرده که باعث رونق گرفتن اقتصاد محلی شده است. در سال 2018 این کشور میزبان مسابقات جام جهانی بوده که ظاهرا 11 میلیارد دلار برای این کشور هزینه داشته است

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.