عمیق ترین تونل های حفر شده + عکس

در این پست به عمیق ترین و اسرارآمیز ترین نقاط دنیا سفر خواهیم کرد. عمیق ترین تونل هایی که بشر به سمت هسته زمین و هم اینکه یک فرضیه را هم بررسی خواهیم کرد. اول از همه می پردازیم به فرضیه:

بیایید تصور کنیم که از یک طرف دنیا، شروع به حفر یک چاه کردیم و آنقدر ادامه دادیم که به طرف دیگر دنیا رسیدیم. حالا باید بپریم به داخل تونل. فکر می کنید که در این سفر ممکن است چه چیزی اتفاق بیفتد؟ آیا می توانیم سریعترین سفر از یک سر دنیا تا به سر دیگر آن را در تاریخ جهان به نام خودمان ثبت کنیم؟

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

لایه های زمین

اگر به داخل تونل بپریم، نیروی جاذبه با قدرت تمام ما را به سمت مرکز کره زمین می کشاند. وقتی از هسته زمین عبور می کردیم و به طرف دیگر می رفتیم، جاذبه سرعت ما را کاهش می داد؛ ما تا رسیدن به آن طرف زمین به حرکت ادامه می دادیم و وقتی به آن طرف زمین می رسیدیم متوقف می شدیم. در همان لحظه اول که داخل تونل بپریم، نیروی جاذبه خیلی زیاد است. اما هر چقدر که هسته زمین نزدیک تر می شدیم از نیروی جاذبه کم می شد تا جایی که در هسته زمین، نیروی جاذبه برابر با صفر می شد. چون از هر طرف به طور مساوی تحت نیروی جاذبه قرار می گرفتیم و در وسط زمین همانند فضانوردان، احساس بی وزنی می کردیم.

حالا وقتی از هسته زمین عبور کنیم چه می شود؟ وقتی از هسته زمین عبور می کردیم، سرعت ما کم می شد، تا جایی که شاید به آن سر دنیا هم می رسیدیم اما آنجا باید در دهانه تونل یک نفر باید آماده باشد تا فورا دست ما را بگیرد و ما را بیرون بکشد. چون نیروی جاذبه ما را فورا و با سرعت زیاد دوباره به طرف پایین می کشد. دقیقا مانند این می ماند که کره زمین را 180 درجه چرخانده باشند و ما درست مانند موقعیتی که اول داخل تونل پریدیم قرار می گیریم. به عبارت ساده تر اگر کسی ما را از داخل تونل بیرون نکشد دائما در داخل این تونل، بالا و پایین می شویم.

یک سوال دیگر این است که چقدر زمان می برد تا ما به مرکز هسته زمین برسیم؟ بر اساس محاسباتی که در اینترنت منتشر شده، 19 دقیقه طول می کشد تا ما به هسته زمین برسیم.

اما سرعت سقوط ما چقدر می شد؟ فوق العاده زیاد! سرعت سقوط ما برابر با 40 هزار کیلومتر در ساعت می شد و این یعنی 32 برابر سرعت صوت. پس اگر تونلی بین قطب شمال و جنوب حفر شود و برای رسیدن از قطبی به قطب دیگر به داخل تونل می پریدیم، سفر ما حدودا 38 دقیقه طول می کشید.

حالا فکر می کنید اگر با هواپیما سفر می کردیم چقدر زمان می برد؟ حدود 40 ساعت!

البته در این سفر خیالی تصور بر این است که در داخل تونل، اصطحکاک هوا وجود ندارد و ما بدون اینکه به بدنه تونل برخورد کنیم، مستقیم حرکت می کنیم؛ اگر داخل تونل اصطحکاک هوا وجود می داشت، این وضعیت باعث کاهش سرعت ما می شد.

وقتی کسی از یک هواپیما به زمین می پرد، اصطحکاک هوا باعث می شود تا سرعت سقوط او از 195 کیلومتر در ساعت بیشتر نشود. حالا ما برای اینکه بتوانیم در تونلی که حفر کردیم سفر سریعی داشته باشیم باید سیستمی به کار گرفته شود تا تمامی هوای موجود در داخل تونل را تخلیه کند. همچنین می دانیم که در هسته زمین، دما بسیار زیاد است و برای حفظ جانمان باید لباس ضد حریق، لباسی شبیه به فضانوردان بپوشیم و البته باید کپسول هوا هم به همراه داشته باشیم تا در طول سفر بتوانیم نفس بکشیم.

 

آیا بشر موفق خواهد شد بین دو قطب زمین، تونل حفر کند؟

حالا اجازه دهید تا آستین ها را بالا بزنیم و حفر تونل را آغاز کنیم. حتما برای شما هم قابل تصور هست که در هنگام حفر تونل در مسیرمان به احتمال با چیزهایی برخورد می کنیم. حفر تونل را آغاز کردیم. جدا از اینکه حفر تونل را از کجا شروع می کنیم، مواردی مشابه در بعضی از آنها را هم ذکر می کنیم. در ادامه به عمیق ترین تونل های حفر شده می پردازیم:

در 1.5 متری ممکن است با یک جسد دفن شده برخورد کنیم. چون معمولا اجساد مردگان در همین عمق ها دفن می شوند.

در عمق 3 متری با انواعی از حلزون ها مواجه می شدیم. می دیدیم که آنها توانستند تا عمق سه متری در زمین وارد شوند و آنجا زندگی می کنند.

به عمق 6 متری که برسیم به خاطر می آوریم که از اینجا بعد، دستگاه های فلزیاب و طلایاب های معمولی نمی توانند جواب دهند. این دستگاه ها به طور معمول نمی توانند فلزات را در عمق بیشتر از 6 متر تشخیص دهند.

در عمق 12 متری با عمیق ترین تونلی که یک حیوان می توانست حفر کند مواجه می شدیم. اگر تونل را در منطقه ای حفر می کردیم که محل زندگی تمساح نیل بود، احتمالا با تونل هایی که این تمساح ها درست کردند برخورد می کردیم. تمساح نیل، بزرگترین تمساح در آفریقاست. با اینکه اسم رودخانه نیل روی آن گذاشته شده، علاوه بر حوزه رود نیل، در رودخانه ها، تالاب ها، و دریاهای نقاط مختلف شرق و جنوب آفریقا و کشورهای دیگر وجود دارند و بسیار هم خطرناک هستند.

 

شهر زیرزمینی درینکویو

در عمق 80 متری ممکن است با یک شهر زیرزمینی مواجه شویم. می دانیم که در نقاط مختلف جهان، شهرهای زیرزمینی وجود دارند. در منطقه کاپادوکیه در ترکیه یک شهر زیرزمینی به نام درینکویو وجود دارد که بزرگترین شهر زیرزمینی است که تا الان در جهان کشف شده و عمق آن به هشتاد متر می رسد. شهری 18 طبقه که قدمت آن به 2800 سال می رسد و حدود 20 هزار نفر را در خود جای می داده.

(در مقاله حقیقت تکامل انسان نیز توضیحات تکمیلی بیشتری درباره این شهر باستانی وجود دارد)

به حفاری اداره می دهیم. در عمق 100 متری باید خیلی مواظب باشیم. چون دولت ها زباله های اتمی را معمولا در عمق صد متری زمین دفن می کنند.

به حفاری ادامه دادیم و رسیدیم به عمق 122 متری. اگر محل حفاری ما در آفریقای جنوبی بود در عمق 122 متری می توانستیم نوک ریشه های درخت را ببینیم. در آفریقای جنوبی نوعی درخت انجیر رشد می کند که ریشه های آن تا عمق 122 متری زمین فرو می روند.

حالا در عمق 240 متری هستیم. اگر تونل را در ژاپن حفر می کردیم در عمق حدود 240 متری زیر دریا با ریل خط آهن برخورد می کردیم. تونل سیکان عمیق ترین تونل آسیاست که آئوموری را به جزیره هوکایدو متصل می کند.

در عمق 287 متری با کف تونل آیکسوند نروژ برابر می شدیم. این تونل بلند ترین تونل جاده ای است که در زیر سطح آب وجود دارد. هزینه ساخت این تونل 53 میلیون یورو بوده.

تونل را تا عمق 305 متری حفر کردیم و وقت آن رسیده که کمی خستگی در کنیم. داریم چای می نوشیم و با خودمون فکر می کنیم که اون بیرون اگر جنگ اتمی هم شروع شود، جای من این پایین امن و امن است ولی درواقع اینطور نیست. بعضی از بمب های اتمی در عمق 305 متری هم می توانند ما را بکشند.

چاه Woodingdean

به کندن تونل ادامه می دهیم. در عمق 392 متری با عمق یک چاه آب که با نیروی دست انسان کنده شده، برابر می شویم. چاه آب woodingdean در انگلستان. عمیق چاه آب حفر شده در جهان است که تا عمق 390 متری حفر شده. چاه در سال 1858 آغاز شد و چهار سال بعد در سال 1862 به پایان رسید.

غار ورتوگلاویکا

وقتی به عمق 603 متری برسیم با عمق یک گودال ترسناک برابر می شویم. عمیق ترین گودال عمودی در یک غار. غار ورتوگلاویکا در اسلوونی با عمق 603 متر. اگر بدشانس بودیم و سقوط می کردیم، در عرض 11 ثانیه نقش زمین می شدیم.

غار کروبرا که در گرجستان واقع شده، عمیق ترین غار شناخته شده در جهان است. عمق این غار 2197 است. ولی چاله ای از این عمیق تر هم وجود دارد. در آفریقای جنوبی یک معدنی وجود دارد که تا عمق 3132 متری کنده شده. معدن moab khotsong. با آسانسوری که تعبیه شده، رسیدن به کف معدن 4.5 دقیقه زمان می برد.

شاید فکر کنید که بعد از این دیگر محال است که به موجود زنده ای برخورد کنیم اما باید گفت که در عمق 3600 متری نوعی کرم به نام halicephalobus mephisto را می توانیم ببینیم.

ولی انسان توانسته خودش را به عمق بیشتر از این هم برساند. وقتی به عمیق ترین نقطه یک معدن در آفریقا جنوبی در چهار هزار متری وارد می شویم، دمای آن به 66 درجه سانتیگراد می رسد. با آسانسورهایی که تعبیه شده بیشتر از یک ساعت طول می کشید تا به ته آن برسید.

وقتی حفر تونل را به عمق 6 هزار متر رساندیم باید تازه بدانیم که ما به نیمه های عمق اقیانوس ها رسیدیم. وقتی به عمق 10999 متری رسیدیم، با کف عمیق ترین گودال موجود در زیر اقیانوس آرام با نام گودال ماریانا هم سطح می شویم. شاید باورتان نشود ولی دانشمندان توانستند ببینند که زباله های پلاستیکی تا کف این گودال هم رسیدند.

چاه ابرژرف کولا

حالا که به عمق 12 هزار متری رسیدیم فکر نکنید که انسان ها نتوانستند بیشتر از این چاه بکنند. در غرب کشور روسیه عمیق ترین چاه کره زمین با نام چاه ابرژرف کولا وجود دارد. این چاه بسیار عمیق 12 کیلومتر 226 متر عمق دارد. هدف از حفر این چاه که در دهه 1970 شروع شده بود فقط و فقط افزایش علم بشر در رابطه با شرایط اعماق زمین بود. قطر این چاه فقط 23 سانتی متر است و حفر آن حدود 20 سال طول کشیده و در سال 1994 به بعد دیگر ادامه داده نشد. حفر این چاه به این علت ادامه داده نشد که در این عمق به سنگ هایی برخورد کردند که درجه حرارت آنها 180 درجه سانتی گراد بود و دستگاه ها قادر به تحمل و عبور از آن نبودند. در غیر این صورت هدف این بود که تا عمق 40 هزار متری هم آن را ادامه دهند. دهانه چاه با اهن و پیچ و مهره به زمین دوخته شده و البته به حال خودش رها شده و حفاظت نمی شود. حالا اگر دهانه را باز کنیم و تکه سنگی به داخل آن بیندازیم حدودا 50 ثانیه طول می کشد تا سنگ به کف آن برسد.

چاه نفتی z44 chayvo

اگر فکر کردید که چاهی از این عمیق تر توسط انسان حفر نشده سخت در اشتباه هستید. اگر ما حفاری خودمان را کمی دیگر ادامه دهیم و به عمق 12376 متری برسیم با عمق چاه نفتی z44 Chayvo برابر می شویم. این چاه نفتی در روسیه حفر شده و از این عمیق تر دیگر چاهی نیست که به دست انسان حفر شده باشد. یعنی اگر 15 عدد برج خلیفه را در دوبی بر روی یکدیگر بزارید، با عمق این چاه برابری می کند.

همچنین بخوانید: بلندترین برج ها و ساختمان های جهان

 

ضخامت پوسته زمین تا 70 هزار متر هم می رسد. به نظر شما از مرکز کره زمین تا سطح کره زمین چقدر است؟ تقریبا 6371 کیلومتر. حالا این را مقایسه کنید با عمیق ترین گودالی که توسط انسان حفر شده.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *