8 حقیقت درباره کره ماه

در این پست درباره حقایق کره ماه صحبت می کنیم. کره ماه که 239 هزار مایل از زمین فاصله دارد، برای هزاران سال منبع الهام بسیاری از افسانه ها و عقاید خرافاتی بوده اند. اما گاهی حقیقت از تخیل نیز شگفت انگیزتر است.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

1. بر روی کره ماه یک قبرستان وجود دارد

200 تن زباله بر روی کره ماه وجود دارد که بخش عمده آن را زباله های فضایی و چیزهایی تشکیل می دهد که در زمان فرود بر روی ماه، دچار اشکال شده اند و یا آثار باقی مانده از حضور 12 فضانوردی هستند که از سال 1969 پا بر این سیاره گذاشتند. مانند ماهواره های رها شده، موشک های پرتاب شده، دوربین ها، کوله های پشتی و توپهای گلف.

یوجین شومیکر

اما در میان خرابه های روی کره ماه، خاکستر یوجین شومیکر هم وجود دارد. او یکی از پایه گذاران رشته نجوم بود و سازمان ناسا خاکستر او را داخل یک کپسول پلی کربنات به آسمان فرستاد.

در زبان انگلیسی معنی کلمه “لوناتیک” یعنی دیوانه، ریشه در معنای کهن آن یعنی ماه زده دارد. در حقیقت در دوران قرون وسطی دانشمندان و فیلسوفان عقیده داشتند که ماه کامل باعث می شود تا به افراد حملاتی ناگهانی دست دهد و تب و رماتیسم از عوارض ان هستند. از آنجایی که انها بروز رفتار های عجیب را با ماه مرتبط می دانستند به افراد مبتلا دیوانه یا در معنای حقیقی آن، ماه زده می گفتند.

همچنین بخوانید: بعد از ناپدید شدن ماه چه اتفاقاتی می افتد؟ 

 

2. کره ماه ناپدید خواهد شد

مدار کره ماه هر سال 4 سانتی متر از زمین دورتر می شود. یعنی طی 500 میلیون سال آینده کره ماه 14 هزار 600 مایل حدود 23496 کیلومتر از مکان فعلی اش دورتر خواهد بود.

 

3. رده پاه های روی کره ماه، تازه هستند

ردپا بر روی کره ماه

بیش از چهار دهه از آخرین حضور انسان بر روی کره ماه می گذرد اما رده پاهای روی سطح آن تازه هستند. آیا این گواهی بر وجود موجودات فضایی بر روی سیارات دیگر است؟

خیر! آنها ردپاهای فضانوردانی هستند که پیش از این قدم بر روی کره ماه گذاشتند. از آنجایی هیچ بادی بر روی کره ما نمی وزد و آبی بر سطح آن جاری نیست ردپاها می توانند تا میلیون ها سال باقی بماند.

البته این موضوع نمی تواند وجود موجودات فضایی را انکار کند. شما در مقاله ای با عنوان مکان های زندگی موجودات فضایی می توانید ببینید که محل زندگی احتمالی آنها در کجای جهان هستی است.

 

4. احتمالا ماه کامل باعث بیدار ماندن می شود

در جریان تحقیق کوچکی که در دانشگاه باسل سوئیس انجام شد افرادی که در نزدیک ترین زمان به یک ماه کامل تحت بررسی بودند، در مقایسه با دیگر مواقع، خواب کم عمق تری را تجربه می کردند. میزان تولید هورمون ملاتونین در بدن آنها کم می شد و 5 دقیقه دیرتر به خواب می رفتند.

محققان حوزه خواب بیان می کنند که ماه کامل می تواند با افزایش نور شبانگاهی به طور غیرمستقیم بر روی ساعت درونی بدن، تاثیر بگذارد.

 

5. حقیقت ماه خونین

ماه خونین

در اواخر سپتامبر سال 2015 میلادی بسیاری از مردم شاهد ان بودند که رنگ ماه در مواقعی به رنگ قرمز در می آمد. بر خلاف عقاید خرافاتی که در این مورد وجود دارد، دانشمندان این ماه خونین را پدیده ای صرفا نجومی می دانند. این حالت زمانی اتفاق می افتد که کره زمین سایه ای بر روی ماه می اندازد که رنگی زنگ زده دارد. سایه ها بر روی کره ماه، تیره تر از روی زمین هستند.

فضانوردانی که به کره ماه رفتند، خیلی زود متوجه شدند که سایه آنها بر روی این سیاره، بسیار تیره تر از سایه آنها بر روی زمین است. لایه جوی که نور را پراکنده و باعث تشکیل سایه بر روی زمین می شود، در کره ماه وجود ندارد. نور خورشیدی و نوری که از کره زمین به ماه می رسد، برای تشکیل سایه بر روی ماه کافی است، اما سایه ها بسیار تاریک تر هستند.

 

6. در کره ماه نیز زلزله (ماه لرزه) رخ می دهد

کره ماه مانند زمین پوسته ای دارد که جا به جا و دچار تغییر می شود. زلزله های کره ماه به علت منبسط شدن پوسته آن در اثر اصابت شهاب سنگها رخ می دهد. اگر چه زلزله های کره ماه به شدت زلزله های کره زمین نیستند، اما مدت آنها بسیار بیشتر است. چون در ماه آبی وجود ندارد تا لرزش های زلزله را کاهش دهد.

 

7. کره ماه منطقه زمانی منحصر به خود را دارد

منطقه زمانی کره ماه را زمان استاندارد ماه می گویند. اما این زمان مطابق با زمانی که بر روی زمین وجود دارد نیست. زمان بر روی کره ماه، بسیار متفاوت از کره زمین است به طوری که در این سیاره، یک سال به 12 روز تقسیم می شود و هر روز آن معادل یک ماه بر روی کره زمین است.

هر یک از روزها به نام 12 فضانوردی است که قدم بر روی این سیاره گذاشتند. این روزها نیز به 30 درجه تقسیم می شود که در ادامه به ساعتها، دقیقه ها، ثانیه ها مجزا می شوند. تقویم ماه از لحظه قدم گذاشتن نیل آرمسترانگ بر روی کره ماه آغاز شد. سال اول، روز اول و چرخه اول در این سیاره به روز 21 جولای سال 1969 در ساعت جهانی 2:56:15 بامداد برمی گردد.

 

8. طیف بسیار وسیعی از دما در کره ماه وجود دارد

سیاراتی که به خورشید نزدیک تر هستند بسیار گرم تر از زمین هستند در صورتی که سیارات دورتر، دمای بسیار سردی دارند. اما در کره ماه شدت دمای هر دو طیف بسیار زیاد است.

در طول روز دمای کره ماه می تواند به 93 درجه سانتی گراد برسد. در دو قطب ماه، دما در حدود منفی 204 درجه سانتی گراد است. این اختلاف دما به دلیل نبود نبود لایه جو در کره ماه است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *