کپسول زمان چیست؟

کپسول زمان هدیه ای از گذشتگان به آیندگان. امکان ندارد کسی در تصور خودش به جستجوی گنج نپرداخته و پیدا کردن یک گنجینه را خیال نکرده باشید. اکثر مردم چنین چیزی را آرزو می کنند و این کاملا طبیعی است. اما موضوع پست ما گنج از نوع کوزه و صندوق پر از سکه و جواهرات نیست. گنجی است که افراد بخصوصی آن را داخل محفظه ای به نام کپسول زمان می گذارند تا آیندگان آن را پیدا کنند. حتی در اکثر موارد بر روی آن درج می کنند که در چه سالی باید باز شود.

به طور کلی، کپسول های زمان با هدف انتقال اطلاعات به نسل های بعد ساخته می شوند و کپسول هایی که تا به حال پیدا شدند درباره زندگی زمان خودشان اطلاعات بسیار خوبی را به نسل ما رساندند. حالا می پردازیم به معرفی چند چندتا از کپسول های زمان که پیدا شدند.

 

1. کپسول زمان داخل مجسمه شیر در بوستون

کپسول زمان داخل مجسمه شیر در بوستون

در بوستون کپسول زمان زیاد پیدا می شود. در یک ساختمان حکومتی قدیمی در بوستون، دو مجسمه وجود دارد: مجسمه یک اسب تک شاخ و مجسمه یک شیر. مجسمه ها هر چند وقت یکبار تمیز می شوند.

در سپتامبر سال 2014 وقتی مجسمه شیر برای تمیز کاری پایین اورده شد، متوجه شدند که در قسمت سر آن یک جعبه فلزی قرار دارد. داخل جعبه یک کتاب چاپ 1896، روزنامه ها و چند نامه و عکس های سیاستمداران معروف آن دوره بودند. در یادداشت کوچکی که داخل جعبه بود نوشته شده بود که این جعبه جزئی از مجسمه شیر می باشد.

 

2. دو کپسول زمان با هم

دو کپسول زمان با هم در شهر مانکتون

در شهر مانکتون کانادا یک مدرسه تاریخی در حال بازسازی بود. کارگران موفق شدند تا دو عدد کپسول زمان صد ساله را در داخل دیوار مدرسه کشف کنند. قدمت محتویات یکی از جعبه های فلزی شامل روزنامه، کارت تبریک، نامه و چندین سکه و… تا به سال 1897 می رسد.

جالب این است که این اشیاء از حادثه آتش سوزی مدرسه هم در امان ماندند. این آتش سوزی در سال 1915 اتفاق افتاده و مدرسه و مدرسه به طور کامل آسیب دیده بود.

در جعبه دوم لیست معلمان آن دوره مدرسه وجود داشت.

 

3. ماوس استیو جابز و …

ماوس استیو جابز

یکی از کپسول های زمان چندان قدیمی نیست اما ارزشمند است. استیو جابز هم از جمله کسانی است که در تهیه یک کپسول زمان شرکت داشته است. در سال 1983 بعد از اتمام کنفرانس بین المللی طراحی، مسئولان محفظه ای را برای نگهداری آثار فرهنگی تاریخی اختصاص دادند که تایم تیوب  نامیده می شد. خیلی از افراد حاضر در کنفرانس اشیائی را اهدا کردند. اما ماوسی که موسس کمپانی اپل در حین سخنرانی خودش از آن استفاده کرد را همه مشتاق بودند تا دوباره آن را ببینند. به همین دلیل کشف تایم تیوب به کشف محفظه تاریخی استیو جابز شهرت پیدا کرد.

برای خواندن ضربه بزنید
فضانورد باستانی واقعیت دارد؟ راز پشت این مجسمه چیست؟

طبق برنامه اصلی قرار بود در سال 2000 این محفظه را بیرون بیاورند اما کسانی که مسئول دفن محفظه بودند محل دقیق دفن آن را فراموش کرده بودند تا اینکه در سال 2014 یک گروه از حفاران متخصص نشنال جئوگرافیک موفق شدند تا محل دقیق دفن شدن کپسول زمان را پیدا کنند و تقریبا دو ساعت طول کشید تا آن را از زیر زمین در بیاورند.

برای پیدا کردن محل کپسول، حتی از یک سگ ویژه ای که برای این کارها تربیت شده بود هم کمک گرفته شده بود. وسایل زیادی داخل کپسول بود. از جمله دوربین کداک، کاسک مودی بلوز، فیلم های VHS، 6 قوطی نوشابه و تعدادی وسایل دیگر. اما مهم ترین شی داخل آن ماوس متعلق به استیو جابز بود. چیزی که برای طرفداران او یا کسانی که به دنبال اشیاء قدیمی هستند بسیار بسیار با ارزش است.

 

4. یک مغازه کفش فروشی دست نخورده

یک مغازه کفش فروشی دست نخورده

وقتی می گوییم کپسول زمان به این معنی نیست که حتما یک قوطی فلزی باشد. بلکه این کپسول زمان می تواند عبارت از یک خانه و یا مغازه نیز باشد. در تصویر بالا یک مغازه کفش فروشی در آمریکا است که در سال 2014 کشف شد.

اعضا یک خانواده مغازه ای را به ارث برده بودند اما سراغ آن مغازه نرفتند. یکی از اعضای خانواده تصمیم گرفت تا مغازه را بررسی کند. وقتی درب مغازه را باز کرد بسیار شگفت زده شد. یک مغازه پر از کفش های نو که دست نخورده باقی مانده بود. این مغازه متعلق به مادربزرگشان بوده. مغازه در دهه 1940 باز شده و تا دهه 1960 فعال بوده اما وقتی مادربزرگ بیمار می شود مغازه بسته می شود و دیگر هرگز باز نمی شود.

تقریبا همه کفش ها سالم مانده بودند و فقط کفش های پلاستیکی و یا قسمت پلاستیکی کفش ها با گذشت زمان، قوام خودشان را از دست دادند. کفش های چرمی هنوز هم قابل استفاده بودند. برند های مختلفی در این مغازه موجود است که البته بعضی از کارخانه های تولیدی آنها وجود ندارد. ارزش مغازه به این است که کاملا دست نخورده مانده و در واقع صفحه ای از زندگی دهه 1950 و 1960 را به زمان ما انتقال می دهد. بنا به دلایل امنیتی، محل این مغازه فاش نشده است.

برای خواندن ضربه بزنید
پروژه فیلادلفیا :همه چیز درباره داستان سفر در زمان تسلا!

همچنین بخوانید: تابوت عهد چیست؟ 

 

5. کپسول زمان کلیولند

کپسولهای زمان در هر شرایط حتی در زمان تخریب یک ساختمان هم ممکن است کشف شوند. کپسول زمان کلیولند هم در چنین شرایطی پیدا شد.

در سال 2007 تصمیم گرفته شد تا یک کلیسای کاتولیک واقع در کلیولند در اوهایو در آمریکا به طور کامل تعطیل شود. در سال 2011 هم تصمیم گرفته می شود تا این بنای فرسوده تخریب شود. کارگران در هنگام تخریب بنا، یادبودی برای معلولین جنگ جهانی دوم را در دیواره آن پیدا می کنند. همچنین یک جعبه فلزی کپسول زمان که قدمت آن به سال 1915 میلادی می رسد هم پیدا شد.

داخل جعبه چندین شی پیدا شدند از جمله نامه ای از اسقف آن زمان کلیسا، چند سکه رایج آن زمان، روزنامه چاپ روزی که کپسول زمان در دیوار جاسازی شده، عکسی از کلیسا و …

 

6. کپسول زمان کشف شده در بوستون

کپسول زمان کشف شده در بوستون

در سال 2015 کارگرانی که برای تعمیر و لوله کشی بنای حکومتی ماساچوست در حال کار بودند کشف مهمی کردند. یک جعبه فلزی پیدا کردند که در سال 1795 میلادی به عنوان کپسول زمان جاسازی شده بود. مورخان معتقدند که ساموئل آدامز که از قهرمانان انقلاب آمریکا بود به همراه دیگران، این کپسول را 220 سال قبل از کشف، آن را در آنجا قرار داده بودند. آدامز این کپسول زمان را در داخل دیوار جاسازی کرده بودند و پس از گذشت این همه سال به فکر هیچ کسی خطور نمی کند که ممکن است به هنگام کارهای تعمیراتی، چنین چیزی پیدا شود.

جعبی مسی حدود 4.5 کیلوگرم وزن داشت. جعبه توسط کارشناسان با دقت باز شد. داخل جعبه چند عدد سکه نقره و طلا مربوط به سال های 1652 و 1855، یک مدال برنز با تصویر حک شده جرج واشنگتن، یک مهر دولتی ماساچوست و چند روزنامه وجود داشتند. تمامی این اشیاء کاملا سالم بودند.

در آن زمان ساموئل آدامز فرماندار ماساچوست بوده و لازم است بگوییم که این جعبه در سال 1855 هم در هنگام تعمیرات ساختمان یافت شده بوده و پس از انجام تمیز کاری اشیاء، چند چیز از جمله سکه رایج و روزنامه آن زمان، به محتویات داخل جعبه اضافه شده و دوباره در محل خودش گذاشته شده.

 

7. کپسول زمان در پارکی در شهر لافایت

کپسول زمان در پارکی در شهر لافایت

در کلمبین پارک شهر لافایت در لوئیزیانا آمریکا سنگ های قدیمی زیادی وجود دارند. کارگرانی که در پارک مشغول جا به جایی یکی از سنگ های بزرگ بودند، یک کپسول زمان 88 ساله را کشف کردند که مدتها شایعه شده بود که در نزدیکی ورودی شمال غربی پارک دفن شده است.

برای خواندن ضربه بزنید
کتابخانه سری واتیکان و ارتباط با ماشین زمان! رازهای ترسناک!!!

کارگران در 22 مارس سال 2019 این جعبه مسی را زیر تخته سنگی که از سال 1931 میزبان یادبود جنگ اسپانیا و آمریکا بود پیدا کردند. داخل این جعبه مسی چند روزنامه با تاریخ 26 ژانویه سال 1931 قرار داشته که البته بخش زیادی از آن به دلیل نفوذ آب از بین رفته اما قسمت های باقی مانده قابل خواندن بودند.

 

8. کپسول زمان در کلیسا

در سده های گذشته به هنگام آغاز ساخت یک کلیسا، قرار دادن یک کپسول زمان به یک سنت تبدیل شده بود. به هنگام تخریب یک کلیسا در آمریکا، به طور تصادفی یک قوطی فلزی پیدا شد. داخل این قوطی چند عدد روزنامه واشنگتن پست و واشنگتن استار چاپ سال 1894 میلادی، چند جلد کتاب دینی و چند عدد سکه وجود داشت.

تمامی این اشیاء علی رغم گذشت بیش از یک قرن، کاملا سالم مانده بودند

 

9. کپسول زمان فراموش شده در نیویورک

کپسول زمان فراموش شده در نیویورک

مورخان موسسه تاریخی شهر نیویورک یک کپسول زمان که به مدت صد سال قفل بود را در این شهر پیدا کردند. این کپسول زمان متعلق به سال 1914 بود. این جعبه طلایی رنگ که تزئینات بسیاری نیز دارد توسط یک کلوپ مردان بازرگان وال استریت به جای مانده. آنان این جعبه را نزد موسسه تاریخی نیویورک گذاشته بودند با این خواهش که در سال 1974 باز شود. تا اینکه این جعبه فراموش شد تا اینکه در اواخر سال 1990 میلادی یکی از کارکنان آن موسسه این جعبه را در انبار آنجا پیدا کرد.

مسئولان موسسه ذکر شده، بسیار با احتیاط به همراه دستکش های پلاستیکی، 26 پیچ و مهره ای که حدود صد سال در این جعبه را بسته نگه داشته بودند را باز کردند. محتوای جعبه عبارت است از یک سری مدارک، دفترچه و روزنامه هایی هستند که مورد توجه این مردان وال استریت در آستانه قرن بیستم میلادی بودند. از جمله موضوعات مورد علاقه آنها خرید و فروش چای، قهوه، ادویه و حتی بازی بیسبال و گاوبازی بوده.

افزون بر این موارد، این جعبه حاوی کپی یک نامه ای است از سال 1774، یک تلگراف از مارتین گلین که از سال 1913 تا سال 1914 فرماندار شهر نیویورک بود هم در این جعبه پیدا شد. او در این نامه بهترین آرزوها را در آینده برای شهرش نیویورک دارد و می نویسد: امیدوارم تمام مشکلاتی که شهر نیویورک در حال حاضر با آن مواجه است در آینده حل شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.