آزمایش زندان استنفورد برای چی بود؟

رفتار واکنشی است که در برابر یک عمل بیرونی از فرد سر می زند اما نوع این رفتار به موقعیت آن فرد برمی گردد. آزمایش زندان استنفورد یکی از معروفترین و خطرناکترین آزمایش های روانشناسی است که تا کنون انجام شده است.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

دکتر فیلیپ زیمباردو

در این آزمایش که به سرپرستی دکتر فیلیپ زیمباردو در دانشگاه استنفورد در سال 1971 انجام شد، چندین داوطلب سالم از نظر روانی به صورت آزمایشی، نقش های زندانی و زندانبان را پذیرفتند. زیمباردو و تیمش می خواستند ببیند که آیا از روی صفات شخصیتی و ذاتی زندانیان و زندانبانان می توان علت بدرفتاری هایی که در زندان های آمریکا می شود را درک کرد؟ برای همین در یک روزنامه محلی آگهی دادند با این موضوع که برای یک آزمایش روانشناسی به تعدادی داوطلب با دریافت حقوق نیاز دارند.

همچنین بخوانید: فرار قانونی از زندان

آزمایش زندان استنفورد

آنها از بین داوطلبین 24 نفر را که از لحاظ روانی و فیزیکی سالم بودند را انتخاب کردند و به صورت رندوم آنها را بین دو گروه زندان و زندانبانان تقسیم کردند و روز قبل از آزمایش به زندانبانان به آنان اعلام کردند که نمی توانند به زندانیان آسیب فیزیکی برسانند اما مختار هستند که آنها را بترسانند و یا هراس ایجاد کنند.

آزمایش شروع شد؛ روز اول همه چیز عادی بود اما به مرور اوضاع تغییر کرد، در روز دوم زندانیان شورش کردند و زندانبان ها برای پایان دادن و گرفتن کنترل زندان به دست، دست به سرکوب روانی زدند و سعی کردند تا در بین زندانیان اختلاف ایجاد کنند. اما این تازه شروع ماجرا بود.

آزمایش زندان استنفورد

از روز چهارم رفتارها به شدت تغییر کرده بود. زندانبان ها با بی رحمی تمام و خشونت رفتار می کردند و زندانیان نیز با تمام وجود فحش و رفتارهای زننده علیه زندانبان ها نشان می دادند. در روز ششم آنچنان وضعیت زندان وخیم شد که دکتر فیلیپ زیمباردو آزمایش را متوقف کرد.

همچنین بخوانید: 10 تا از مخوف ترین زندان های جهان

دکتر زیمباردو و تیمش، باورشان نمی شد که بعد از گذشت تنها شش روز به نتیجه دلخواه خودشان برسند. نتایج این آزمایش از قدرت خارق العاده موفقیت خبر می داد و نشان می داد موقعیت می تواند رفتار انسان های سالم و عادی را خراب و در مسیری که حتی نمی توانستند به آن فکر کنند بیندازد.

آزمایش زندان و زندانبان نشان می دهد که ما انسانها ترکیب بسیار پیچیده ای از ویژگی های مثبت و منفی هستیم و مرز میان شرارت و نیکوکاری بسیار ضعیف است. در واقع افرادی که در سمت مثبت هستند، بسته به موقعیتی که در آن قرار دارند به سادگی می توانند به بخش بد و منفی قدم بگذارند و بالعکس.

درسی که ما باید از این آزمایش بگیریم این است که هر وقت که خواستیم از رفتار بد دیگران بگوییم، لحظه ای به این فکر کنیم که اگر ما در موقعیت او بودیم چه می کردیم.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. JavadEmpire CR7 گفت:

    چقدر جالب و ستودنی

    این مطلب عالی بود

    سایتتون حرف نداره???????

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *