انجماد جنازه دختر برای زنده شدن دوباره

دختر نوجوان چهارده ساله بیمار برای درمان در آینده منجمد شد. در آمریکا مراکزی وجود دارد که جسد افراد را منجمد می کنند تا در آینده ای نزدیک با پیشرفت علم، بیماری های این افراد درمان شود و دوباره به زندگی برگردند. البته از بین بردن حالت انجماد بدون اینکه جسد و بافت های این افراد آسیب نبینند، در حال حاضر چالشی بزرگ است.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

انجماد جنازه دختر برای زنده شدن دوبار

دختر چهارده ساله قبل از اینکه مرگش فرا برسد، درخواست کرده بود که جسدش بلافاصله پس از مرگ منجمد شود تا شاید در آینده، بیماری سرطان وی درمان شود و بتواند بدون مشکل زندگی کند. این دختر 14 ساله که به نوع نادری سرطان مبتلا بود، پیش از مرگ خواسته بود تا جنازه او به روش علمی منجمد شود تا شاید با پیشرفت علم در آینده، بازگرداندن حیات به او امکان پذیر گردد و بار دیگر بتواند به زندگی خود ادامه دهد.

والدین این دختر از هم جدا شدند. در حالی که مادر او با این درخواست موافق بود، پدرش برای جلوگیری از اجرای این درخواست به دادگاه مراجعه کرد. این پرونده مدتی قبل در دادگاه حقوقی مطرح و در سال 2015 به آن رسیدگی شده بود اما قاضی مقرر کرده بود که به منظور جلوگیری از فشار بی مورد بر دختر بیمار، خبر این پرونده و جریان دادرسی تا پیش از مرگ او محرمانه باقی بماند و در اختیار رسانه ها قرار نگیرد.

گفته شده است که در جریان دادرسی، پدر دختر نیز نظر خودش را تغییر داده و مخالفتش با انجماد جسد دخترش را پس گرفته. بر اساس گزارش دادگاه  که دو سال پیش منتشر شده، این دختر در نامه ای خطاب به قاضی نوشته بود: “می پرسند چرا یک چنین چیز غیرعادی را می خواهم. من فقط چهارده سال سن دارم و نمی خواهم بمیرم. اما می دانم که به زودی خواهم مرد. فکر می کنم انجماد جسد این امکان را به من می دهد که در آینده شاید صدها سال دیگر، درمان شوم. برخیزم و به زندگی ادامه دهم. من نمی خواهم زیر خاک دفن شوم. می خواهم زندگی کنم و بیشتر زنده بمانم و فکر می کنم که در آینده ممکن است برای بیماری من درمانی پیدا شود. من بیدار شوم و زندگی کنم. می خواهم که این فرصت به من داده شود. این آرزوی من است.”

انجماد جنازه دختر برای زنده شدن دوباره

جسد این دختر پس از مرگ به آمریکا انتقال یافت و یک شرکت تجاری با هزینه 40 هزار دلار آن را برای همیشه در دمای پایین منجمد کرده است. مادر دختر از وضعیت مالی لازم برخوردار نبود اما با کمک خویشاوندان این مبلغ تامین شد و یک گروه بریتانیایی طرفدار انجماد اجساد نیز در سازماندهی انجماد اولیه در بریتانیا و انتقال جسد به آمریکا همکاری کرد.

برای این منظور، به نظر مساعد بیمارستان، محل درگذشت این دختر نیز نیاز بود؛ زیرا لازم بوده که جسد، کوتاه مدتی پس از مرگ در شرایط مناسب قرار گیرد و برای انتقال برای انجماد به آمریکا آماده شود. مقامات این بیمارستان دولتی گفتند که با توجه به اینکه مسئولیت بیمارستان استفاده موجود برای درمان بیماران است، در گرفتن تصمیم در این مورد در تضاد بودند اما سرانجام حاضر شدند تا با خانواده دختر همکاری کنند.

انجماد و نگهداری نسبتا کوتاه بافت های زنده در حال حاضر کاربرد گسترده ای در شاخه های پزشکی دارد که از آن جمله می توان به انجماد مایع منی اشاره کرد. انجماد عمیق جسد در دمای پایین به منظور حفظ آن برای مدت طولانی تر نیز از دهه 1960 آغاز شد اما موارد استفاده از آن محدود بوده و ظاهرا از آن زمان تا کنون معدود اجسادی به این شکل منجمد و نگه داری شده است.

بر اساس حکم دادگاه تنها مادرِ دختر اختیار آن را دارد اجازه خاتمه انجماد و دفن دخترش را بدهد. مشخص نیست که پس از مرگ مادر این مسئولیت بر عهده چه کسی خواهد بود.

انتشار گزارش این پرونده سوالاتی را در مورد جنبه حقوقی انجماد جسد، دوره نگهداری و نحوه محافظت را مطرح کرده است. در بریتانیا قانون مشخصی در این زمینه به تصویب نرسیده است و سازمان بافت های انسانی که مسئول نظارت بر نحوه برداشتن، نگهداری و استفاده از اندام ها برای مصارف پزشکی و درمانی است گفته است که موضوع انجماد جسد در حوزه اختیارات آن قرار نمی گیرد.

کارشناسان حقوقی آمریکا گفته اند که در ایالت متحده برای انجماد و حفظ اجساد در گذشتگان در آن کشور و یا انتقال اجساد از کشورهای دیگر، مانع قانونی وجود ندارد.

 

همچنین بخوانید: بیماری هایی که به افراد قدرت ماورایی می دهد

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

 1. پریا گفت:

  ککمگ
  گ
  چپک/
  پ

 2. angel گفت:

  چقدر دردناک 🙁

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.