10 تا از تحت تعقیب‌ترین مجرمان دنیا + عکس

تحت تعقیب ترین مجرمان دنیا را بعد از البغدادی را بشناسید. در پی هلاکت ابوبکر البغدادی، رهبر داعش، لیست ده نفره را از تحت تعقیب‌ترین مجرمان دنیا را با هم مرور می کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

او هرگز تلفن های همراه را لمس نکرد و هیچ خانه ثابتی نداشت. او کسی بود که یک خبرچین لباس زیر او را دزدید. این شرح زندگی تحت تعقیب ترین مرد جهان بود. عنوان او دیگر وجود ندارد؛ اما نام او ابوبکر البغدادی رهبر کشته شده داعش است که زمانی ناظر بر یک امپراطوری به اندازه بریتانیا دخیل بر برده داری، شکنجه، انتشار ویدئوهای اعدام  وحشتناک و خشونت های تروریستی در حدود 40 کشور جهان بود. مرگ او باعث شد تا داعش موقتا بدون رهبر باشد و فهرست های تحت تعقیب ترین تروریست های دنیا بدون فرد شماره یک خود باشد.

به طرز تاسف برانگیزی هیچ کمبودی برای جانشینان او وجود ندارد و چالش اصلی مربوط به رده بندی آنها است. آیا یک عامل میانماری نسل کشی، بدتر از یک تروریست سریلانکایی است؟ آیا یک قاچاقچی اسلحه فرانسوی بدتر از یک مجرم چینی است؟

رسانه فورس عادت داشت در هماهنگی با آژانس های امنیتی به رده بندی تبهکاران جهان بپردازد اما ظاهرا در سال 2011 این اقدام را کنار گذاشت.

همچنین بخوانید: 5 تا از ترسناک ترین پزشکانی که قاتلین سریالی بودند 

خواکین گوزمن

در آن زمان در صدر لیستمان خواکین گوزمن قاچاقچی مشهور مواد مخدر مکزیکی و معروف به ال چاپو بود که سه سال قبل دستگیر شد. چندی بعد دوباره فرار کرد و دوباره در سال 2016 دستگیر شد.

جیمز وایتی بالجر

یکی دیگر از نام های این فهرست یک تبهکار ایرلندی به نام جیمز وایتی بالجر بود که اواخر 2011 توسط همسایه اش شناسایی شد و این همسایه که اسم او را در لیست افراد تحت تعقیب پخش شده از سوی تلویزیون دیده بود او را به پلیس لو داد و باعث دستگیری او شد و یک جایزه دو میلیون دلاری آمریکا را به جیب زد. بالجر سال گذشته در زندان در ضرب و شتم کشته شد.

دیگر اسامی این فهرست هشت ساله فورس، همچنان آزاد هستند که شمال جوزف ک*و*ن*ی یک جنگ سالار اوگاندایی است که شبه نظامیان او تا سال 2017 به حدی تحلیل رفتند که مقامات خیلی ساده دست است تعقیب او برداشتند.

مشهورترین فهرست تبهکاران تحت تعقیب مربوط به فهرست ده فراری تحت تعقیب FBI است که امسال هفتاد ساله می شود. این سازمان مدعی است که 93 درصد از افراد این فهرست دستگیر شدند. این سازمان اخیرا مسن ترین مظنون خودش به نام یوجین پالمر 83 ساله متهم به قتل دختر خوانده اش را به این فهرست اضافه کرد.

اسامه بن لادن تا سپتامبر 2001 نامش در این فهرست بود و بعدا نام او به یک لیست جدید از تحت تعقیب ترین تروریست ها که در بردارنده 28 اسم همراه با پیشنهاد جایزه های چشمگیر برای دستگیری آنها بود منتقل شد.

ایمن الظواهری رهبر القاعده با 25 میلیون دلار جایزه برای دستگیری اش، ارزشمندترین تروریست تحت تعقیب بوده. پسره اسامه بن لادن هرگز شانس وارد شدن به این فهرست را بعد از آنکه در سپتامبر کشته شدنش در یک حمله هوایی آمریکا تایید شد پیدا نکرد.

لیست تحت تعقیب مجزمان سایبری FBI دستخوش تغییر شکل شده. لیست 2010 دارای 5 اسم شامل مردی متهم به فروش اتصالات غیرقانونی ماهواره ای بود. حالا این فهرست دربردارنده 70 نفر شامل ده ها تن در ارتش های روسیه و چین و گروه های مرتبط با مداخله روسیه در انتخابات 2016 آمریکاست. تهیه فهرست تحت تعقیب ترین مجرمان در برخی کشورهای مختلف در مبنای دورنمای آن کشورها صورت می گیرد.

آژانس مبارزه با تروریست هند، اکتبر سال 2018 نسخه خودش از چنین فهرستی را اضافه کرد. در فهرست هند با توجه به جمعیت بالای این کشور، 258 نام ذکر شد که بالاترین جایزه معادل 1.5 میلیون روپیه به یک رهبر سابق یک گروه شورشی است که بیش از 5 دهه فعالیت داشته اختصاص یافت.

چین هم فهرست مربوط به خودش از صد تن از تحت تعقیب ترین مجرمان فراری را منتشر شد که اکثر آنها متهم به دزدی، رشوه خواری یا کلاهبرداری هستند و قرار است در چهارچوب یک کمپین مبارزه با فساد کلی راه افتاده از سوی رئیس جمهور چین با آنها برخورد شود.

در اینجا هم فهرست گاردین از تحت تعقیب ترین مجرمان و تروریست های فراری جهان را می بینید:

 

1. ابوبکر شیکاو

ابوبکر شیکاو

این شبه نظامی نیجریه ای در سال 2009 رهبر گروه بوکو حرام شد و ناظر بر جنگ بی رحمانه گروهی بود که نه فقط ارتش و پلیس را، بلکه در بسیاری از مواقع غیرنظامیان را هدف گرفت و یکی از شناخته شده ترین اقدامات این گروه دزدیدن 276 دختر نیجریه ای از یک مدرسه بود.

 

2. ابوابراهیم الهاشمی القرشی

ابوابراهیم الهاشمی القرشی

این رهبر جدید داعش که به عنوان جانشین ابوبکر البغدادی معرفی شده، به زودی نامش در فهرست تحت تعقیب ترین تروریست ها در کشورهای جهان اضافه خواهد شد.

 

3. ایمن الظواهری

ایمن الظواهری

ایمن الظواهری در سال 1950 در یک خانواده متمول مصری به دنیا آمد و در ابتدا در رشته جراحی تحصیل کرد اما بعدا وارد جنبش های افراطی رادیکال این کشور شد. او که در ادامه چندین بار به زندان افتاده و شکنجه شد، به پاکستان فرار کرد و در آنجا به شبه نظامیان مجاهدین برای مقابله با متجاوزان شوروی کمک کرد و در ادامه با یک حامی مالی عربستانی به نام اسامه بن لادن آشنا شد. این دو نفر سازمان های خودشان را ترکیب کردند تا القاعده را تشکیل دهند و بعد از کشته شدن اسامه بن لادن در سال 2011  الظواهری رهبری این گروه را به عهده گرفت.

 

4. داوود ابراهیم

داوود ابراهیم

داوود ابراهیم 63 ساله یک امپراطوری چند میلیون دلاری از طریق اخاذی، قاچاق مواد مخدر و تقلب در قمارهای مربوط به مسابقات ورزشی ایجاد کرده بود و از او به عنوان مغز متفکر چند بمب گذاری در سال 1993 در بمبئنی هند که بیش از 250 کشته بر جای گذاشت یاد می شود.

هرچند که نام این گنگستر هندی در فهرست تروریست های جهانی سازمان ملل ذکر شده، اما او همچنان فراری است و گفته شده که در بریتانیا اموالی داشته و در سال 2016 هم از طریق نرم افزار اسکایپ، شاهد جشن عروسی برادرزاده خودش بوده.

 

5. اویدیو گوزمن

اویدیو گوزمن

اویدیو گوزمن که به جای چاپوی کوچک یا چاپیتو مشهور است، پسر خواکین گوزمن و ادامه دهنده راه پدرش در بیزینس خانوادگی بوده و یکی از سرشناس ترین قاچاقچیان مواد مخدر در مکزیک است.

چند ماه پیش ده ها تن از نیروهای به شدت مسلح پلیس مکزیک توانستند اویدیو را دستگیر کنند. اما در ادامه با برخورد شدیدی از سوی نیروهای این قاچاقچی و رهبر سرشناس کارتل مواد مخدر و مجبور به آزاد کردن وی شدند.

چاپوی کوچک به عنوان رئیس سازمان پدرش در نظر گرفته نمی شود. اما بعد از فرار اخیر وی، مقام های مکزیکی بسیار مشتاق هستند تا نشان دهند می توانند او را به دست عدالت بسپارند.

همچنین بخوانید: پولدارترین کارتل های قاچاق مواد مخدر

 

6. تسه چی لوپ

این تبعه چینی کانادایی به تحت تعقیب ترین مرد آسیا مشهور است. او متهم به رهبری یک سندیکای بین المللی مواد مخدر است. پلیس گفته که سندیکای او حجم عظیمی از مواد مخدر شامل هروئین را در سراسر منطقه از ژاپن تا نیوزیلند قاچاق می کند.

گفته شده که مجموعه ای از افراد تایلندی ماهر در ورزش کیک بوکسینگ هم از او محافظت می کنند.

 

7. واسیلیس پالیو کاستاس

واسیلیس پالیو کاستاس

در اروپا بالاترین میزان جایزه برای این دزد و آدم ربای مشهور درنظر گرفته شده. این تبعه یونانی که لقب غیرقابل دستگیری را دارد، در سال 2006 توسط هلیکوپتری که توسط برادرش دزدیده شد از زندان فرار کرد اما دو سال بعد باز هم دستگیر شد و در ادامه باز هم از همان زندان در فوریه 2009 و باز هم سوار بر یک هلیکوپتر فرار کرد.

یونان جایزه یک میلیون یورویی را برای هر کسی که به دستگیر شدن دوباره کمک کند تعیین کرده است.

 

8. ماتئو مسینا دنارو

ماتئو مسینا دنارو

این چهره متعلق به تبهکاران سازمان یافته سیسین، به نوبه خودش تحت تعقیب ترین مجرمان فراری جهان است که از سال 1993 مخفیانه زندگی کرده. دنارو 57 ساله ادعا کرده: “من یک گورستان را تماما توسط خودم پر کردم و گفته می شود که همچنان ظاهرا به سبک زندگی پر تجمل خودش به لطف چند بانکدار حامی که طبق اعلام دادستان ها شامل سیاستمداران و تاجران می شود را ادامه می دهد.

 

9. گوسیفر 2

این گروه متشکل از یک یا چند هکر است. ادعا شده که مسئول نفوذ به سرورهای کمیته ملی حذب دموکرات آمریکا در سال 2016 و سپس افشای اسناد و ایمیل هایی که در این سرورها پیدا کردند بودند.

وزارت دادگستری آمریکا پارسال 12 تبعی روس را در ارتباط با این عملیات هکری تحت تعقیب قرار داد که همه انها از اعضا سازمان اطلاعات ارتش روسیه بودند.

 

10. فلیسین کابوگا

کابوگا از سوی دادگاه بین المللی کیفری برای رواندا به خاطر ایفای نقش در تسهیل نسل کشی در 1994 این کشور که در آن 800 هزار زن و مرد و کودم قتل عام شدند تحت تعقیب است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.