بررسی پرونده خفاش شب

سلام خدمت کاربران سایت تن تاپ. در این پست به یکی از پرونده های جنایی معروف ایران می پردازیم. جنایاتی که سالها باعث ترس و وحشت در تهران شد و معروف به جنایات خفاش شب بود. برای بررسی رازهای این پرونده، در ادامه با ما همراه باشید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

13 فروردین سال 1376 برای کسانی که سعی داشتند تا روز طبیعت را در پارک چیتگر بگذرانند، آن چنان خوش خاطره نبود. جسد سوخته انسانی که رها شده بود، اوایل صبح نیرو پلیس را به پارک چیتگر کشاند. جسد سوخته متعلق به زنی 54 ساله به نام توران نظری بود که قبل از به آتش کشیده شدن با ضربات چاقو به قتل رسیده و مچ یکی از دستهایش هم قطع شده بود. این قتل نخستین زنجیره از قتل هایی بود که تا خرداد همان سال ادامه داشت.

بررسی پرونده خفاش شب

سه روز پس از کشف اولین جسد، جسد سوخته زنی دیگر در باغی در کرج کشف شد. این دفعه ضربات چاقو از ناحیه گردن و سینه، زن را به کشتن داده بود. 31 فروردین ماه ان سال، در نزدیکی جاده فرح زاد که آن زمان آباد نبود و تازه داشت ساخته می شد، جسد سوخته زنی 43 ساله رها شده بود که به دلیل ضربات محکم چاقو به قلب و پارگی شریان های حیاتی گردن به قتل رسیده بود.

اردیبهت ماه همه چی در سکون آرامش طی شد. اما جریان پیدا شدن جسدهای پی در پی در خرداد ماه، همه آرامش اردیبهشت را از بین برد. این بار منطقه اوین تهران جایی بود که قربانی بعدی پیدا شد. صبح روز دوم خرداد، متخصصان پزشکی قانونی برای بررسی به محل کشف جسد رفتند. الهه همتی نژاد 24 ساله نیز بر اثر ضربات چاقو به سینه، جان خود را از دست داده بود. او برای عیادت از خواهرش در بیمارستان شهدای تجریش از خانه خارج شده بود. اما دیگر هرگز به خانه بازنگشت.

جنایات خفاش شب

اجساد کشف شده در تاریخ هشتم خرداد ماه، نقطه عطف تمامی قتل ها بود. صبح آن روز اهالی بلوار آسیای تهران با اجساد بی جان یک زن و دختر بچه رو به رو شدند. نام زن اعظم ثابت نژاد بود که به همراه دخترش منیره قهوه چیان از خانه خارج شده بود. اعظم پس از وارد شدن 27 ضربه چاقو به قتل رسیده بود. منیره نیز بر اثر خفگی جان باخته بود.

همچنین بخوانید: 6 تا از معروف ترین قاتل های زنجیره ای ایران + عکس 

روز چهاردهم خرداد ماه روزی بود که جسد ششمین دختر در بلوار اندیشه شهر زیبا در غرب تهران پیدا شد. پرنده پرچمی! دانشجوی سال پنجم دندانپزشکی دانشگاه همدان زنده زنده به آتش کشیده شده بود. جسد او با دست و پاهای بسته پیدا شد. 30 خرداد سال 1376 این دفعه جسد سوخته “قدم خیر جهان فر” 55 ساله در اتوبانی در حال احداث در غرب تهران پیدا شد.

دستگیری خفاش شب

هنوز هیچ رد و سرنخی از دستگیری قاتل نبود تا اینکه روزنامه کیهان 15 تیر ماه در رابطه با دستگیری قاتل زنان توسط نیروی بسیج چنین نوشت: یک افغانی 28 ساله به نام عبدالله عبدالرحمن که تاکنون به 11 فقره قتل زنان اعتراف کرده است دستگیر شد.

از همان زمان به بعد از این قاتل در تیتر درشت روزنامه به نام خفاش شب یاد شد. کسی که افغانی نبود و با دادن اسم قلابی سعی داشت تا برای چندمین بار از دست قانون فرار کند.

شامگاه 22 تیر ماه سال 1376 بسیجیان پایگاه شهید نظری ناحیه ده شهری سپاه ناحیه غرب تهران، خفاش شب را در منطقه پونک دستگیر کردند. تیمسار سرتیپ یوسف رضا ابوالفتحی رئیس پلیس تهران در برنامه تلویزیونی در شهر که از شبکه تهران پخش می شد تنها با تکیه بر چهره غلامرضا خوشرو او را از اتباع افغانی معرفی کرد و گفت که ما از اولین و دومین قتل ها ما خفاش شب را شناسایی کرده بودیم و در تعقیب او بودیم ولی او همیشه موقعیت خودش را تغییر می داد.

پخش همین تصاویر کوتاه، دست خفاش شب را رو کرد و باعث شد تا هویت اصلی وی فاش شود. پس از چاپ تصویر او در روزنامه، یکی از بستگان او با در دست داشتن یک برگه کپی شناسنامه از نام اصلی خفاش شب که غلامرضا خوشرو بود پرده برداشت.

جستجوی محل زندگی و خانه برادر غلامرضا شواهدی را دست کارآگاهان قرار داد که همگی نشان از وقوع قتل ها به دست او داشت. او هیچگاه به صراحت به انجام قتل ها اعتراف نکرد و با تیزهوشی تمام سعی می کرد تا همدستی به نام حمید رسولی را برای خود بسازد و تمامی تقصیرها را به گردن او بیندازد. کسی که بعدها در تست های روانشناسی ثابت شد که کسی نیست جز یک شخص ساختگی که درون خفاش شب زندگی می کرد و بار قتل های انجام شده را به گردن می گرفت. اما سوال اینجا بود که

واقعا خفاش شب که بود؟

او غلامرضا خوشرو نام داشت که در آذر ماه سال 1343 در قوچان متولد شد. او در سن 17 سالگی به دلیل پانزده فقره سرقت و جرم های دیگر موظف شد تا بیست و پنجم هر ماه خودش را به اداره آگاهی معرفی کند.

او پس از فرار به تهران در آبان ماه سال 1364 به دختری 17 ساله به نام منیژه ازدواج کرد. این ازدواج به دلیل رفتار بد غلامرضا نافرجام بود و باعث شد تنها مدت کوتاهی بعد از ازدواج منیژه به خانه پدرش فرار کند و به طلاق راضی شود.

تا سال 1371 بارها به دلیل جرائم مختلف دستگیر شد اما هر بار توانست با دادن نام ها و اطلاعات غلط فرار کند تا اینکه توانست تا سال 1376 یک سبک کار ثابت پیدا کند و بر اساس آن قتل های زنجیره ای خودش را انجام دهد.

در این سالها او با پوشیدن لباس سیاه و سرقت خودرو اقدام به مسافرکشی می کرد. او پس از سوار کردن دختران جوان و زنان، آنان را به محل خلوتی می کشاند و پس از سرقت وسایل قیمتی و آزار و اذیت ج*ن*س*ی طعمه های خودش را به قتل می رساند.

مرداد ماه سال 1376 در طول تنها دو جلسه یه اتهامات خفاش شب در شعبه 35 مجتمع قضایی امام خمینی رسیدگی شد. او برخلاف انتظار جمعیت کثیر حاضر در دادگاه، با تیزهوشی تمام در مقابل سوالات قاضی، قتل ها را به گردن حمید رسولی انداخت. در انتهای جلسات او در پاسخ به سوال قاضی مبنی بر پیدا شدن لکه های خون در ماشین گفت که قبول دارم و حرفی ندارم.

عاقبت به نه بار قصاص، یکبار اعدام در ملاءعام و 214 ضربه شلاق متهم شد. روز 22 مرداد سال 1376 روزی بود که حکم اعدا خفاش شب اجرا شد. محل اجرا حکم چهار دیوار انبار روباز ورزشگاه آزادی واقع در سه راه دهکده المپیک بود. او قبل از اجرای حکم، 214 ضربه شلاقش را در حالی خورد که لبخندی بر لب داشت و تماما تلاش می کرد تا ردی از درد در چهره اش را نشان ندهد. پس از آنکه طناب آبی رنگ اعدام بر گردنش انداخته شد به آرامی در زیر لب زمزمه کرد: “اگر من گناهی کردم، از خداوند طلب مغفرت می کنم.” و اینگونه بود که پرونده ننگین خفاش شب برای همیشه بسته شد.

 

محمد بیجه یا خفاش شب؟

اگر در جریان نیستید، باید به شما بگویم که محمد بیجه هم یکی دیگر از قاتلان سریالی ایرانی است که بعد از قتل بیش از 20 نفر، دستگیر شد و دادگاه هم دستور اعدام او را در پاکدشت صادر کرد.

البته تفاوت میان بیجه و خفاش شب در مقتولین آنهاست؛ خفاش شب به دنبال زنها بود و محمد به دنبال کودکان و نوجوانان. البته گفته میشد که بیجه دوران کودکی خوبی نداشت و برای همین کودکان را انتخاب کرده بود.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.