معرفی بمب افکن بی 2

سلام خدمت کاربران سایت تن تاپ. با اعلام برنامه های رئیس جمهور فعلی آمریکا برای افزایش بودجه دفاعی آمریکا در سال جاری برای دوباره ساختن ارتش تحریر رفته دولت آمریکا، ممکن است نیاز باشد تا لیستی از هزینه های فزاینده ای را تهیه کنیم که تا به الان توسط آمریکا به وجود آمده است. افزایش یک میلیارد دلاری بودجه دفاعی، جایگاه آمریکا را نسبت به بقیه دنیا حتی بیشتر از حالا در زمینه مخارج نظامی بالا می برد و طبق موسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم در سال 2015 هزینه دفاعی آمریکا از مجموع کشورهای چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه، ژاپن، عربستان سعودی و هند بیشتر است.

به نظر شما چه چیزی بیشترین هزینه روزافزون را در نیروی نظامی آمریکا داشته است؟ در ادامه با ما همراه باشید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

در مجموع مالیات پرداخت شده توسط هر شهروند آمریکایی برای ساخت ادوات نظامی امریکا بیش از 30 دلار است. قصد داریم امروز به این سوال پاسخ دهیم که چرا هزینه بمب افکن بی 2، 2 میلیارد دلار است.

 

خصوصیات بمب افکن بی 2 اسپریت :

بی 2 اسپریت که همچنین به عنوان بمب افکن پنهان نیز شناخته می شود، یک بمب افکن استراتژیک نفوذی نوع سنگین است که دارای تکنولوژی مخفی کارانه ای می باشد که کمتر دیده شده و همچنین باعث می شود تا این بمب افکن از تیررس شلیک دشمن و شناسایی شدن در امان باشد.

بمب افکن بی 2 اسپریت

این هواپیما دو خدمه است و می تواند هم بمب ها و هم سلاح های متعارف و هم هسته ای را مورد استفاده قرار دهد. توسعه این بمب افکن با تکنولوژی پیشرفته در زمان ریاست جمهوری کارتر آغاز شد و در زمان ریگان ادامه پیدا کرد. در حالی که هزینه این برنامه دائما در حال افزایش بود؛ این جنگ افزاد در اصل برای استفاده در جنگ سرد طراحی شده بود. بی 2 بعدها در عملیات های نظامی در خاورمیانه و افغانستان شروع به فعالیت کرد. اولین نمونه ها هزینه ای معادل با 737 میلیون دلار داشت به همراه اعمال بازسازی و تغییرات، این هزینه 929 میلیون دلار افزایش پیدا کرد.

همچنین بخوانید: معرفی جنگنده اف 35

 

دلایل هزینه زیاد ساخت بمب افکن بی 2 اسپریت

سرانجام وقتی که بی 2 در سال 1997 کامل شد، هزینه هر کدام از این هواپیماها به 2.1 میلیارد دلار رسید. کنگره امریکا مجوز تولید 20 فروند بی 2 را داد که معادل با 44.65 میلیارد دلار هزینه در بر داشت. این رقم معادل 36 دلار به ازای هر آمریکایی برای هواپیماست یا معادل 720 دلار به ازای هر آمریکایی برای کل پروژه بی 2.

این هواپیماها به شدت گران قیمت هستند. به دلیل هزینه های نجومی اش، این پروژه از ابتدای راه بحث برانگیز بود. تعداد بی 2 هایی که هم اکنون در حال خدمت هستند، 20 فروند است و نیروی هوایی آمریکا برنامه دارد تا انها را تا سال 2032 همچنان به کار بگیرد.

این هواپیما یک سلاح جنگی شگفت انگیز است. بی 2 قابلیت انجام هر ماموریت تا ارتفاع 50 هزار پایی یا 15 کیلومتری را دارد با بردی بیش از 6 هزار مایل در حدود ده هزار کیلومتر با سوخت داخلی و بیش از 10 هزار مایل دریایی یا یک سوخت گیری هوایی.

بمب افکن بی 2

این هواپیما در عراق، افغانستان و لیبی خدمت کرده. با اینکه هیچکسی به درستی نمی داند که چرا هزینه این هواپیما تا این حد زیاد است، نظریه ای وجود دارد که می گوید به دلیل نوع مواد پوشاننده سطح آن، نگهداری کردن از بی 2 تبدیل به یک مشکل عظیم شده.

ماده منعکس کننده رادار که در بر روی سطح بی 2 استفاده شده است، بسیار آب دوست است. به این معنی که به راحتی و به هنگام پرواز هواپیما، آب را در خود جذب می کند. استحکاک هوا در حین پرواز باعث می شود که سطح بی 2 داغ شود که یعنی آبی که توسط این ماده پنهان کار جذب شده است، به راحتی تبخیر می شود و این ماده پوشاننده سطح، دچار ریزش می شود.

همینطور که مواد روی سطح ریزش پیدا می کنند، بی 2 کمتر می تواند خودش را پنهان نگه دارد. بعد از هر پرواز این ریزش ها باید تعمیر شوند که یعنی نه تنها هزینه بی 2 در ابتدای کار سرسام آور است، بلکه هزینه نگه داری آن نیز چشمگیر است.

خود این نظریه هم یک ایراد دارد. آیا بی 2 می تواند با سرعتی حرکت کند که مواد سطح تا حد رسیدن به نقطه جوش داغ شوند؟ چه این نظریه درست باشد یا نباشد، همه متخصصان موافق هستند که رنگی که برای پوشاندن سطح بی 2 از آن استفاده می شود، بسیار هزینه بر است و تعمیرات اساسی کلی که باید هر هفت سال یکبار صورت بگیرد هزینه ای برابر با 60 میلیون دلار به ازای هر هواپیما دارد. اما واقعا آیا هزینه هر هواپیما بی 2 معادل 2.1 میلیون دلار است؟

بحث برخی از افراد این است که به دلیل خلاقیت حسابداری و حقه های دستی دیگر، هزینه این هواپیما بسیار بیشتر از میزان واقعی اش محاسبه شده و اینکه این جنگنده تنها 500 میلیون دلار برای ساخت و توسعه هزینه به همراه دارد.

این مبلغ حدود دو برابر هزینه یک هواپیمای معمولی مسافربری با گنجایش 747 نفر است. هنگامی که هزینه هایی از قبیل هزینه آموزش خدمه، هزینه سلاح، مواد دور ریختنی و سوخت را دخیل می کنید، این عوامل قیمت یک هواپیما را بسیار بیشتر از هزینه ساختن آن بالا می برد. اما شاید این حقیقت که بی 2 های بسیار کمی ساخته شده اند همان دلیلی است که باعث شده آنها بسیار گران قیمت باشند.

بیایید برای داشتن یک دید بهتر در این موضوع، نگاهی به تولید کنندگان خودرو بیندازیم. تصور کنید که جنرال موتورز 20 وقت خود را صرف ساخت 20 ماشین از خطی انقلابی می کند. اینها اخرین مدل ماشین هایی هستند که دنیا تا به حال به خود ندیده. برای ساخت این ماشین ها، آنها باید مکانیک های جدید را آموزش بدهند که مهارت های جدید را برای استفاده از مواد جدیدی برای ساخت این ماشین های جدید به کار میگیرند که موضوع مطالعه یک سیستم طراحی هستند که هر قدم از پروسه طراحی ساخت، نیازمند بازبینی مداوم است.

بمب افکن بی 2

سیستم های طراحی نه تنها باید رسم شوند، بلکه باید به دقت پیاده سازی شوند. این اتفاقی است که برای بی 2 رخ داد. نه تنها بهترین مهندسان استخدام شدند، بلکه توسط دیگر مهندسین با دستمزد بالا آموزش دیدند که هواپیمایی بسازند که یک قطعه منحصر به فرد تکنولوژی بود و در حین ساختش بسیار مهم تلقی می شد و از اواخر دهه 1990 خود را در ماموریت ها سودمند نشان داده بود.

یک تکنولوژی سطح بالا به صورت خود به خود نمی آید و به سختی در طول سالها پیوند زده اند؛ اشتباهات، کار و طراحی دوباره ساخته می شود و در نهایت این محصول به بازار ارائه می شود. با امید به اینکه با همان ویژگی های طراحی شده مورد نیاز ساخته شده. مشکل این است که هواپیماهای دیگری نیز در جو زمین پرواز می کنند و بی 2 تنها هواپیما نیست. اف 22 رپتور تقریبا برای رادارهای نامرئی است و بعد از بی 2 پیشرفته ترین و پرهزینه ترین جنگنده ساخته شده است. با هزینه تخمین زده شده حدود 339 میلیون دلار به ازای هر جنگنده که در مقایشه با بمب افکن پنهان بی 2 بسیار ناچیز است.

پس شاید با آخرین پروازهایی که برای بی 2 در سال 2032 برنامه ریزی شده، جانشینی برای آنها بر روی رادارها نمایان شود. هزینه هر چقدر که باشد، هواپیما بی 2 از زمان ظهورش در سال 1999 مفید واقع شده. آیا فکر می کنید که بمب افکن بی 2 ارزش این همه هزینه را دارد؟

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *