دلایل آزاد شدن ماریجوانا چیست؟

در گوشه و کنار دنیا نگرش مردم نسبت به ماریجوانا در حال تغییر است. دولت جدید مکزیک می خواهد مصرف تفریحی ماریجوانا را قانونی کند. دقیقا مانند لوکزامبورگ. این در حالی است که رهبران نیوزیلند قصد دارند تا تصمیم درباره این موضوع را به نظرسنجی بگذارند. با ما همراه باشید تا دلایل آزاد شدن ماریجوانا را با هم بررسی کنیم.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

کشیدن ماریجوانا

طرز فکر مردم تغییر می کند؛ به نظر می رسد که کشورهای بیشتری هم به دنبال آزاد کردن استفاده تفریحی از ماریجوانا هستند. حالا سوال این است آنها چگونه مصرف این ماده با یکدیگر همکاری می کنند؟ چه چیزی باعث می شود تا کشورها یکی پس از دیگری قوانینشان را در مورد ماریجوانا را آسان تر کنند یا اینکه استفاده قانونی ماریجوانا را اعلام کنند؟

اروگوئه در سال 2012 که اعلام کرد مصرف تفریحی ماریجوانا قانونی است. در نگاهی وسیع تر، دولت تلاش می کرد تا جایگزینی برای رابطه پنهان تبهکاران سازمان یافته و بازار ماریجوانا پیدا کند.

اواهر همان سال، واشنگتن و کلرادو تبدیل به نخستین ایالت های آمریکا شدند که مصرف غیرپزشکی ماریجوانا را قانونی اعلام کردند.

همچنین بخوانید: 14 نکته شگفت آور درباره ماریجوانا 

ایالت هایی که ماریجوانا در آن قانونی است

مکان هایی که با رنگ سبز پر رنگ نشان داده شده است، استفاده ماریجوانا قانونی می باشد.

در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، دولت آمریکا دست ایالت ها برای در پیش گرفتن راه های مختلف در برابر ماریجوانا را باز گذاشت. به دنبال آن، هشت ایالت دیگر هم استفاده تفریحی ماریجوانا را قانونی اعلام کردند و بقیه هم جزای آن را جریمه نقدی قرار دادند.

استفاده پزشکی از ماریجوانا در 33 ایالت از مجموع 50 ایالت آمریکا آزاد است. (در تصویر بالا را رنگ سبز کم رنگ نشان داده شده است.)

مردم هنوز در مورد تاثیر این قانون بر روی جامعه و سلامت افراد مطمئن نیستند ولی شکی نیست که نگرش عمومی از سیاست های دولت در مورد این موضوع تغییر کرده است.

در حالی که استفاده از ماریجوانا در ایالت های مختلف آمریکا قانونی می شود، کانادا در کل کشورش نگهداری، فروش و مصرف تفریحی ماریجوانا را در ماه اکتبر قانونی اعلام کرد.

ممنوع بودن ماریجوانا

در مکزیک کمی اوضاع پیچیده است. دولت جدید مکزیک طرحی را ارائه کرده تا استفاده تفریحی و دارویی از ماریجوانا قانونی اعلام شود در حالی که دادگاه عالی کشور اخیرا حکمی صادر کرد که استفاده تفریحی کاملا غیرقانونی است. این راهی است که سایر کشور ها هم می روند.

در برزیل، جامائیکا و پرتغال گرچه فروش ماریجوانا غیرقانونی باقی مانده، ولی داشتن مقدار کمی از آن قانونی می باشد. در اسپانیا استفاده ماریجوانا در حریم خصوصی مجاز است و در هلند این ماده آزادانه در کافی شاپ ها فروخته می شود. ضمن اینکه کشورهای بیشتری هم هستند که مصرف دارویی این ماده را قانونی اعلام کردند.

در گوشه و کنار دنیا کشورهای دیگری هم هستند که به استقبال تغییرات رفتند. در بریتانیا دکترها از ماه نوامبر دارند که محصولات حاوی ماریجوانا را تجویز کنند. در کره جنوبی مصرف محدود و کنترل شده ماریجوانا برای مقاصد پزشکی قانونی است ولی مصرف تفریحی آن پیگرد قانونی دارد.

روغن ماریجوانا

در مالزی محکوم شدن یک فروشنده جوان روغن ماریجوانا به حبس ابد، جنجال زیادی در مورد قوانین مربوط به این موضوع را راه انداخت. دادگاه عالی آفریقای جنوبی استفاده افراد بالغ از ماریجوانا در حریم خصوصی را قانونی اعلام کرد. لسوتو تبدیل به اولین کشور آفریقایی شد که کاشتن ماریجوانا برای اهداف پزشکی را قانونی اعلام کرد. لبنان مشغول بررسی قانون اعلام کردن ماریجوانا برای مصارف پزشکی برای کمک به اقتصادش است.

در بسیاری از کشور ها اقدامات قانونی به دنبال ملایم شدن افکار عمومی نسبت به مصرف ماریجوانا انجام شد. در آمریکا و کانادا تصویر بچه های بیماری که استفاده از ماریجوانا زندگی آنها را تغییر داده بود، تاثیر قابل توجهی در جامعه داشت.

داروی ماریجوانا

در دهه 1990 تا 2000 در شماری از ایالت های آمریکا مانند کالیفرنیا، استفاده پزشکی از ماریجوانا موجب شد تا جامعه نسبت به استفاده تفریحی از آن هم سخت گیر نباشد. ولی در بریتانیا وزارت کشور استفاده تفریحی از ماریجوانا را ممنوع اعلام کرد. هرچند که شماری از چهره های نامدار از جمله ویلیام هیگ “رهبر سابق محافظه کاران” خواستار بازنگری در مورد آن شده اند.

ماریجوانا سهم ناچیزی از درآمد کارتل های مواد مخدر را دارد اما ادامه ممنوعیت آن با واقعیت چندان سازگار به نظر نمی رسد. دیپلمات های مکزیکی به آمریکا هشدار دادند در حالی که ایالت های همسایه این کشور استفاده تفریحی از ماریجوانا را آزاد اعلام کردند، تقویت مبارزه با این مواد مشکل است.

در حالی که تعدادی از کشورها استفاده از ماریجوانا را قانونی اعلام کرده اند، بقیه تلاش می کنند تا از غافله عقب نمانند. در آمریکا جنوبی، حکومت هایی که می خواهند کشاورزهایشان به بازارهای بالقوه ماریجوانای پزشکی راه پیدا کنند رو به افزایش است. تمایل به سرمایه گذاری در این بازار هم روز به روز بیشتر می شود.

برای مثال شرکت آلتریا که صاحب مارکهایی از سیگار از جمله مارلبرو می باشد، 1 میلیارد و 860 میلیون دلار در یک کارخانه ماریجوانا کانادایی سرمایه گذاری کرده است.

با گسترش قانونی شدن استفاده تفریحی، این بازار می تواند بسیار بزرگتر هم بشود. یک مانع در تجارت این ماده مخدر این است که ماریجوانایی که برای استفاده تفریحی است، اجازه عبور از مرز کشورها را ندارد. طبق قانونی بین المللی، کنترل مواد مخدر کشورها در یک فرآیند تحت نظارت فقط می توانند ماریجوانایی که فقط برای مصارف پزشکی است را صادر و یا وارد کنند.

کشاورزان کشورهایی مانند مراکش و جامائیکا که به تولید ماریجوانا مشهور هستند نمی توانند به بازارهای محلی که در تامین کردن ماریجوانا هستند دسترسی پیدا کنند. درست مانند همین اتفاقی که پس قانونی شدن مصرف این ماده در کانادا افتاد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *