واقعیت هایی درباره کره زمین

به راستی ما تمام زندگی خودمان را در یک محدوده چند صد کیلومتری روی پوسته کره زمین می گذرانیم. کل این سیاره به زیر پای ماست. اما این زمین را چطور می شناسید؟ با ما همراه باشید تا شما را با واقعیت هایی درباره کره زمین آشنا سازیم.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

1. سطح زمین از یک توپ بیلیارد هموارتر است

اگر زمین را با همین پستی و بلندی هایی که دارد را به اندازه یک توپ بیلیارد کوچک کنیم، سطح آن از توپ بیلیارد هم صاف تر است. برای اثبات این حرف به مقداری اعمال ریاضی احتیاج داریم که می توانید با کلیک روی این قسمت این فرمول را به دست آورید.

 

2. زمین مانند یک توپ بیلیارد گرد کامل نیست

زمین گرد است و هیچ شکی در این نیست ولی بر خلاف تصور رایج، هزار سال پیش مردم هم می دانستند که زمین کروی شکل است. حتی اراتوستن دانشمند یونانی قبل از میلاد، محیط کره زمین را با دقت بسیار بالایی محاسبه کرده بود. اما مسئله اینجاست که زمین یک کره کامل نیست. زمین پیوسته در حال چرخش است و این چرخش باعث می شود تا در معرض نیروی گریز از مرکز قرار بگیرد.

حداکثر نیروی گریز مرکز به خط استوا وارد می شود. این نیرو همان شکلی را به زمین می دهد که وقتی یک آدم روی توپ بسکتبال نشسته است. این نوع شکل، کروی پهن شده در قطبین نام دارد.

اندازه کره زمین

اگر شما فاصله بین دو قطب شمال و جنوب را اندازه گیری کنید، قطر زمین 12713 کیلومتر به دست می آید. اگر این اندازه گیری را از عرض داشته باشید عدد حاصل 12756 کیلومتر است که این دو عدد حدود 43 کیلومتر اختلاف دارند. این از خطای اندازه گیری برای یک توپ بیلیارد بیشتر است.

بنابراین علی رغم اینکه زمین نسبت به یک توپ بیلیارد صافه ولی مثل یک توپ بیلیارد گرد نیستش.

 

3. زمین کاملا بر زمین واره خود منطبق نیست

اگر زمین کش می آمد می توانست به هر نیرویی واکنش نشان دهد و شکلی پیچیده به نام زمین واره را به خود بگیرد. برای مثال اگر سطح کره زمین کاملا در آب غرق بود، آنگاه زمین به شکل زمین واره در می آید.

اما در حال حاضر به علت وجود قاره ها که قابلیت شکل پذیری زمین را تا حدی کم کرده اند، زمین یک زمین واره کامل نیست.

اندازه گیری های دقیقی از سطح زمین، نسبت به این زمین واره تنظیم شده است؛ اما اندازه گیری خود این زمین واره کار مشکلی است. فقط می توانیم با توابع های پیچیده ریاضی آن را شبیه سازی کنیم.

GOCE

عکسی از کاوشگری که آژانس فضایی اروپا به فضا فرستاد

به همین علت آژانس فضایی اروپا، ماهواره حامل کاوشگر میدان گرانشی و چرخش حالت پایدار اقیانوسی یا GOCE را به فضا پرتاب کرده تا شکل زمین واره را به دقت تعیین کند.

برای خواندن ضربه بزنید
سفر در زمان با ماشین زمان :روش و راه سفر به آینده!

همچنین بخوانید: سرنوشت کره زمین بعد از انسان

 

4. پریدن به تونل سرتاسری داخل زمین، مانند گشتن بی نهایت در مداری به دور آن است

زمانیکه بچه بودیم فکر می کردیم اگر یک چاه یکسره در زمین حفر کنیم، مثلا از آمریکا به چین سر در می آوریم. تازه معلوم شده که این تصور هم درست نبوده چرا که ایالت متحده و چین، هر دو در نیم کره شمالی قرار دارند. بگذریم.

چاه سرتاسری در کره زمین

اگر یک چاه سرتاسری از یک طرف به طرف دیگر زمین حفر کنید و به داخل بپرید خواهید مرد. مگر اینکه کل دیواره های این چاه با موادی جادویی پوشیده شده باشد که در طول مسیر زخمی نشوید.

20 دقیقه طول می کشد که با شتاب به مرکز زمین برسید. پس از اینکه از مرکز عبور کردید، پس از 20 دقیقه زمان به سطح زمین می رسید. اما چون زیر پای شما خالی است دوباره سقوط خواهید کرد و این وضعیت تا ابد ادامه خواهد داشت.

در واقع مدل ریاضی حرکت شما همان مدل حرکت جسم متحرک در یک مدار است. سقوط مرکز زمین و بازگشت به بالا به اندازه گشتن در مداری به دور زمین طول می کشد.

 

5. داخل زمین به سبب برخوردها، انقباض ها، فرورفتگی صفحات و واپاشی رادیواکتیو داغ است

گرمای کره زمین

در روزگاران بسیار قدیم، هر آنچه امروز بر روی زمین است در محدوده ای به پهنای 5 میلیارد کیلومتر به دور خورشید می گشت. به مرور زمان این مواد به هم پیوستند و اجرام کوچکی به نام ذرات سیاره ای مانند سیارک های کوچک را شکل دادند. این اجرام با هم برخورد کردند، به هم چسبیدند و جرم بزرگتری را تشکیل دادند.

سرانجام جرم این جسم به حدی زیاد شد که گرانش آن اجرام دیگر را به سوی خودش کشاند. وقتی این اجرام با هم برخورد کردند زمین به گوی مذاب و یک منبع حرارت تبدیل شد.

گرانش رفته رفته افزایش پیدا کرد و زمین کم کم شکل کروی به خود گرفت و فشردگی باعث افزایش حرارت در داخل آن شد.

پ.ن: گفته میشود در که در سالهای خیلی دور (شاید میلیونها) یک تمدنی با نام تمدن زیرزمینی آگارتا وجود داشته که در داخل زمین زندگی میکردند. به شما پیشنهاد میکنم مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

برای خواندن ضربه بزنید
اگر با سرعت نور حرکت کنیم چه می بینیم + بررسی و تحلیل

 

6. زمین حداقل 5 قمر طبیعی دارد

بیشتر مردم بر این باور هستند که زمین تنها یک قمر طبیعی دارد که در واقع به همان یک قمر ماه می گوییم. البته حق با آنهاست. اما دست کم 4 جرم دیگر نیز در منظومه شمسی چسبیده به کره زمین در حال حرکت هستند. در واقع آنها قمر نیستند؛ اما خیلی جالب هستند.

cruithne

بزرگترین آنها cruithne نام دارد. عرض آن حدود 5 کیلومتر است و در مدار بیضوی خود، داخل و بیرون مدار زمین به دور خورشید می چرخد. دوره تناوب مدار کرویتنی با تناوب زمین برابر است و به سبب مختصات جغرافیایی مدارها، همیشه کرویتنی و زمین با هم در یک سمت خورشید قرار دارند. کرویتنی مدار لوبیا شکلی به دور خورشید طی می کند که گاهی به زمین نزدیک و گاهی به زمین دور می شود. اما هرگز خیلی دور نمی شود.

به همین برخی آن را قمری برای زمین می دانند. در حالی که به دور خورشید می گردد و قمر واقعی زمین محسوب نمی شود. سه جرم کشف شده دیگر هم همین شرایط را دارند. البته این دوستان با اینکه کم و بیش به ما نزدیک هستند نمی توانند به زمین برخورد کنند.

 

7. کره زمین در حال سنگین تر شدن است

همانطور که قبلا گفتیم از بابت کرویتنی خیالتان راحت باشد. اما فضا پر از خرده ریزها و زمین مسیر وسیعی را طی می کند و گذر از میان این مواد، روزانه چیزی بین 20 تا 40 تن از انها را به خودش جذب می کند. بیشتر این مواد ذرات غباری ریز هستند که در موقع ورود به جو زمین می سوزند که به آنها شهاب سنگ می گوییم. اما همین سوخته شده ها هم سرانجام با قطرات باران به سطح زمین می رسند و روی هم انباشته می شوند.

 

8. اورست بلندترین کوه جهان نیست

بلندترین کوه جهان

در عکس بالا می توانید ارتفاع طولی کوه موناکی و اورست را ببینید

ارتفاع کوه تعریف مشخصی دارد اما شاید منصفانه تر اینه که ارتفاع کوه فاصله ای از پایین دامنه تا قله کوه لحاظ شود.

ارتفاع کوه اورست چیزی حدود 8848 متر بالاتر از سطح دریا می باشد؛ نه از سطح سرزمینی که روی آن قرار گرفته. اگر از پایین دامنه تا قله کوه را اندازه بگیرید، قله آتش فشانی موناکی در جزایر هاوایی از فرق سر تا نوک پا 10314 متر ارتفاع دارد.

با وجود اینکه این قله فقط 4205 متر بالاتر از سطح دریا است ولی وقتی نزدیک آن می شوید در واقع از اورست هم بلندتر است.

برای خواندن ضربه بزنید
9 داستان واقعی کسانی که سفر در زمان را تجربه کرده اند !

همچنین بخوانید: آیا گرم شدن زمین باعث نابودی بشر می شود؟ 

 

9. نابود کردن زمین به این سادگی ها نیست

نابود کردن کره زمین

کتابی درباره نابود کردن زمین به دوازده روش مختلف نوشته شده که هم اکنون در سایت آمازون به فروش می رسد. اصطلاح نابود کردن کره زمین کمی گمراه کننده است. در حقیقت این کتاب درباره نابود کردن حیات است که می تواند کار آسانی باشد. اما از لحاظ فیزیکی نابود کردن زمین بسیار دشوار است.

چطور می شود یک سیاره را از هم پاشید به طوریکه تکه های از هم پاشیده شده دیگر نتوانند با نیروی گرانش کنار هم جمع شوند؟ این کار چه مقدار انرژی نیاز دارد؟

اینگونه به قضیه نگاه کنید. سنگی بردارید و آن را آنقدر پرقدرت پرتاب کنید که از دام گرانش زمین خارج شود. این کار انرژی بسیار زیادی لازم دارد. دوباره این کار را تکرار کنید. اینقدر که کل زمین تمام شود. انرژی بینهایتی نیاز است. مگه نه؟ اما این را هم در نظر داشته باشید که هر سنگی که از شر آن خلاص می شویم کمی از گرانش زمین کم می شود و هر چه گرانش زمین کمتر شود پرتاب سنگ هم آسانتر می شود.

برای نابود کردن زمین با سلاح های هسته ای هم باید یک ذرات خانه عظیم هسته ای و زمان کافی در اختیار داشته باشید. اگر در هر ثانیه به اندازه کل سلاح های هسته ای موجود در زمین را هم منفجر کنید تازه باهم به 160 هزار سال زمان نیاز دارید تا زمین نابود و ابری از گاز تبدیل شود.

به همین علت فیلم جنگ ستارگان فیلمی علمی تخیلی نیست بلکه فانتزی است. شخصیت سلاح مرگ نمی توانید سلاحی با این قدرت داشته باشد که یک سیاره را نابود کند. حتی انفجارهای بسیار عظیم هم نمی توانند زمین را نابود کنند.

جرمی به اندازه سیاره مریخ، 4/5 میلیارد سال پیش با زمین برخورد کرد و مواد پرتاب شده از این برخورد، ماه را تشکیل داد و باقیمانده آن جرم جزئی از زمین شد اما زمین تبخیر نشد. می بینید که حتی برخورد یک سیاره به سیاره دیگر هم آن را نابود نمی کند.

البته ناگفته نماند که جسم کره زمین را نمی شود به راحتی نابود کرد. ولی حیات موجود در آن به راحتی و با روند فعلی تخریب محیط زیست و گرم شدن کره زمین از بین رفتنی است.

 

 

ما بر روی این سیاره زندگی می کنیم ولی به واقع مطالب زیادی درباره آن نمی دانیم. مطالبی که ممکن است بسیار شگفت انگیز باشند. پس با شگفتی به آن نگاه می کنیم و به یاد گرفتن درباره تنها سیاره شناخته شده که حیاط در آن شکل گرفته ادامه می دهیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.