10 تا از عجیب ترین پروژه های سازمان سیا + عکس

Cia این اسم کوچک سه حرفی هنوز هم در دل بسیاری از مردم دنیا ترس و وحشت می اندازد. آژانس اطلاعات نامی بود که در نیمه دوم قرن بیستم و در دوران جنگ سرد بر سر زبان ها افتاد.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

10. پروژه خلیج خوک های مهاجر

پروژه خلیج خوک های مهاجر

این پروژه در اوایل دهه 60 یکی از اولین و بارزترین اقدامات سازمان جاسوسی آمریکا برای برکناری فیدل کاسترو بود که البته موفقیت آمیز نبود. در این زمان به دستور رئیس جمهور آمریکا تلاش هایی بر ضد دولت کوبا آغاز شده بود.

قطع کلیه روابط سیاسی و تجاری با کوبا، مقدمه ای شد برای آغاز جنگ نظامی بین این دو کشور. در تاریخ 17 آپریل 1970 هزار و سیصد نفر از نیروهای آمریکایی در خلیج خوک مستقر شدند. قرار بود با رسیدن نیروهای کمکی حمله آغاز شود؛ اما جاسوسان کوبایی از نقشه مطلع شدند و راه ارتباطی آنها را بستند. نیروهای مستقر را محاصره کرده و پس از یک حمله کوتاه، صد نفر را کشتند و 1200 نفر را اسیر کردند که البته تعداد زیادی از آنها هم به دستور فیدل کاسترو اعدام شدند. بقیه هم در ازای 53 میلیون دلار غذا و دارو با دولت کوبا مبادله شدند.

 

9. پروژه Mk Ultra

پروژه Mk Ultra

یکی دیگر از پروژه های سازمان سیا که در اوایل دهه 1950 صورت گرفت پروژه ای بود که مهترین قسمت آن بازجویی شیمیایی نام داشت و شامل کنترل فکر متهمان با استفاده از مواد شیمیایی تولید از برخی گیاهان بود. در واقع پروژه mk ultra طرحی بود که در آن به وسیله مواد مخدر، رفتار گفتار و عملکرد مظنون کنترل می شد.

تا امروز بسیاری از اطلاعات به دست آمده از این طریق طبقه بندی شده اند؛ اما آنچه نامعلوم مانده این است که آیا کسانی که این آزمایش ها روی آنها صورت می گرفته از این موضوع مطلع بودند یا نه؟! در برخی از این آزمایش ها، دوزهای بالایی از مواد مخدر وارد بدن متهم می شد یا بعضا تا هفتاد روز متوالی مورد آزمایش قرار می گرفتند.

برخی از اطلاعات این پروژه در دهه هفتاد فاش شد. هرچند پس از مدتی، کنگره آمریکا ادامه این طرح را ممنوع کرد اما برای بسیاری هنوز این سوال مطرح است که پروژه های شبیه به آن هنوز هم انجام می شود یا خیر؟

همچنین بخوانید: 9 تا از بهترین سازمان های جاسوسی + عکس 

برای خواندن ضربه بزنید
با حقایق زندگی در زیردریایی آشنا شوید

 

8. عملیات میمون پوزه دار

عملیات میمون پوزه دار

در اوایل دهه 60 کمونیست های کوبا به عنوان یکی از طرف های اصلی جنگ سرد مطرح بودند و فیدل کاسترو در راس جدی ترین دشمنان آمریکا، پس از اینکه تلاش های آمریکا برای برکناری کاسترو از قدرت بی نتیجه ماند، Cia عملیات گسترده مغول را آغاز کرد. در این عملیات بسیاری از تابع های کوبایی آمریکا آموزی داده شدند تا سطح وسیعی مزارع نیشکر کوبا را که محصول کشاورزی اول این کشور محسوب می شود را تخریب کنند.

در اینحال تلاش هایی هم برای انجام خرابکاری های دیگر مانند ترور تخریب شخصیتی برای پایین آوردن محبوبیت کاسترو صورت گرفت. تلاش هایی هم برای ترور خود کاسترو از طریق مسموم کردن سیگارهای او، بمب گذاری در استخر شنایش و … صورت گرفت. این عملیات هم پس از چند تحول سیاسی و امضای توافق نامه ای بین کندی و شوروی اعلام شد.

 

7. پروژه دروازه ستاره

پروژه دروازه ستاره

این پروژه با هزینه ای بالغ بر 20 میلیون دلار برای انجام و بررسی نتایج تعداد زیادی آزمایش های 1970 و 1990 انجام شد. مهمترین هدف این پروژه بررسی تئوری کنترل از راه دور برای مسائل روانی بود. برنامه ریزی و اجرای طرح طوری بود که بالابردن سطحی اطلاعات یک عده، قدرت پیش بینی و تحلیل صحیح مسائل سیاسی مانند جنگ ها و یا اظهار نظر افراد سیاستمدار بررسی می شد.

اجرای این طرح هم تا سال 1995 ادامه داشت و در آن زمان به دستور دولت آمریکا متوقف شد.

 

6. عملیات اوج نیمه شب

عملیات اوج نیمه شب

اوایل دهه 60 آغاز اولین تجارت جوانان آمریکایی در مصرف مواد مخدر بود. عملیات اوج نیمه شب یکی از کارهای غیرقانونی و غیرطبیعی CIA بود که در آن به آزمایش برخی مواد مخدر روی برخی شهروندان آمریکایی، کاربرد مواد مخدر بررسی می شد.

مردان آمریکایی با تطمیع زنان بدکاره به خانه های مخصوص آورده می شدند و رفتارشان زیرنظر گرفته می شد. عملیات اوج نیمه شب که در واقع برنامه ای برای بررسی رفتارهای روانی و جنسی به خصوص در مردان بود، عمر زیادی نداشت و پس از مدتی با مخالفت کنگره آمریکا رو به رو شد و تعطیل شد.

بسیاری از اطلاعات این طرح معلوم گشت. هرچند بعضی از آنها در اوایل دهه هفتاد در روزنامه نیویورک تایمز فاش شدند.

 

5. پروژه کبوتر

پروژه کبوتر

یکی از غیرعادی ترین پروژهای سازمان سیا در جنگ جهانی دوم انجام شد. هنگامی که دولت، روانشناس مشهور بی اف اسکینر را برای به کارگیری کبوتر در سیستم پرتاب موشک انتخاب کرد. در این طرح اسکینر قصد داشت تا از اصل تنبیه برای تربیت چند کبوتر برای به کارگیری آنها در سیستم هدایت موشک استفاده کند.

برای خواندن ضربه بزنید
معرفی سازمان جاسوس پرور کمپ ایکس + عکس

یک دوربین در جلوی موشک مسیر حرکت را ضبط و ارسال می کرد و این تصویر برای کبوتر روی یک پرده نمایش داده می شد. کبوترها طوری تربیت شده بودند که می توانستند هدف موشک را تشخیص دهند و بعد جای آن را روی صفحه نوک بزنند. این طرح می توانست با به کارگیری یک مختصات جدید، سیستم جدیدی برای هدف یابی سلاح های دوربُرد باشد.

پروژه کبوتر

در مرحله اول، اسکینر 25 هزار دلار دریافت کرد و تا حدی موفقیت هایی هم به دست آورد. اما مقامات دولتی که آینده این کار را پوچ تصور می کردند حاضر به کمک بیشتر به او نشدند و این طرح همانجا به پایان رسید.

همچنین بخوانید: معرفی سازمان جاسوس پرور کمپ ایکس + عکس 

 

4. عملیات جنگل شمالی

عملیات جنگل شمالی

در بهبهه جنگ سرد در اوایل دهه 60 و در زمانی که کمونیست ها بسیار مشکل ساز شده بودند، CIA در فکر اجرای عملیات جدیدی نوت وود افتاد. در این عملیات قرار بر این شد که عوامل دولتی، یک سری عملیات تروریستی مانند قتل، هواپیما ربایی، شورش، بمب گذاری و … را انجام دهند و آن را گردن دولت کوبا بیندازند و در نهایت به یک جنگ نظامی و باعث برکناری فیدل کاسترو شود.

این عملیات پس از طراحی برای گرفتن اجازه و امضای نهایی، نزد رئیس جمهور جان اف کندی برده شد که او این عملیات را نپذیرفت و این عملیات به صورت معلق باقی ماند. هرچند تا سالها ادعا می شد که عملیات جنگل شمالی فقط یک شایعه بوده اما پس از انتشار اسناد سوخته اطلاعاتی آمریکا در سال 1997 مشخص شد که این عملیات تا اجرایی شدن، یک قدم بیشتر فاصله نداشته است.

 

3. عملیات طلایی

عملیات طلایی

یکی از ماهرانه ترین عملیات سازمان CIA عملیات طلایی 1953 در طول جنگ سرد بود که با همکاری Mi6 بریتانیا برای شنود مکالمات تلفنی ستاد فرماندهی شوروی در شرق برلین صورت گرفت.

در این عملیات تونلی به طول 450 متر برای عبور خطوط تلفن حفر شد که انجامش 6 ماه به طول انجامید و با خطرات بسیاری هم همراه بود. پس از آن در طول یکسال Cia بیش از 50 مکالمه تلفنی را ضبط کرد اما مشکلی پیش آمده بود. یک جاسوس بریتانیایی برخی از اطلاعات عملیات را به روس ها لو داده بود و در تمامی این یکسال، روس ها اطلاعات تقلبی و انحرافی را با تلفن مکالمه می کردند.

برای خواندن ضربه بزنید
جنگ با آمریکا چگونه است؟

در نهایت در سال 1965 روس ها تونل را پیدا کردند و آن را از بین بردند و انتشار این خبر باعث جنجال گسترده ای در جوامع اطلاعاتی بریتانیا و آمریکا شد.

 

2. عملیات مرغ مقلد

عملیات مرغ مقلد

یکی از عجیب ترین پروژه های سازمان سیا که در سال 1950 اجرا شد، عملیات مرغ مقلد بود. یک برنامه که بیش از سه هزار نفر از ماموران CIA در آن شرکت داشتند.

آنها در این پروژه که برای کنترل برخی از نشریه های آزاد طراحی شده بودند به تربیت عده ای روزنامه نگار ماهر داخلی و خارجی پرداختند تا یک فیلتر قوی برای داستان ها و مقالاتی که بین مردم تاثیرگذار است ایجاد کنند.

به این ترتیب عملیات از پرطرفدارترین نشریه های آمریکا یعنی نیویورک تایمز، نیویورک و مجله تایمز در 25 موضوع مهم و تاثیرگذار اجرا شد. اجرای این برنامه تاثیرات بزرگی در خارج از آمریکا هم داشت تا جایی که نقش مهمی در سرنگونی رئیس جمهور گواتمالا ایجاد کرد.

عملیات مرغ مقلد در دهه 60 در سرویس های امنیتی کشورهای مختلفی مورد تقلید قرار گرفت.

 

1. گربه ملوس صوتی

گربه ملوس صوتی

کمتر کسی به ذهنش می رسد که یک گربه خانگی معمولی بتواند نقش یک جاسوس حرفه ای را بازی کند. اما سازمان سیا این فکر را می کند. سازمان جاسوسی آمریکا اعلام کرده که برای داشتن گربه های جاسوسی که می توانند صدا را ضبط یا به طور مستقیم ارسال کنند 20 میلیون دلار هزینه کرده است.

آنها این پروژه را روی تعداد زیادی گربه آموزش دیده انجام داده اند. به این ترتیب که داخل گوش انها میکروفون و زیر قلب آنها باتری و در دم آنها آنتن فرستنده کار گذاشته اند و در نزدیکی سفارت روسیه رهایشان کردند. گربه معمولی که هیچ کسی به آن شک نمی کند وارد سفارت و جمع کمونیست ها شده و به مکالمات آنها گوش می دهد و بلافاصله آنها را به وسیله تجهیزات رادیویی پیشرفته اش به سازمان ارسال می کند.

نقشه بالاخره اجرا شد. البته بعد از اینکه اولین گربه به هنگام رفتن به سفارت به وسیله یک تاکسی کشته شد پروژه برای مدتی به تاخیر افتاد.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. حمیدرضا گفت:

    سلام.بنده چندساله که درگیرماجرایی شدم که زندگیم روکاملابهم ریخته،متاسفانه این مسیله کنترل ذهن وشنودوتفحص اولین قشری که موردهدف قرارمیده،قشرضعیف وپرت جامعه هست که خودفردهم باورش نشه که هدف شنودوکنترل ذهن قرارگرفته،خودمن تاچندسال ماجراروجدی نگرفتم وپیش خودم این ذهنیت روداشتم “چرامن؟مگه من کی هستم؟”خلاصه تابخودم اومدم دیدم 10سال گذشت وهنوزدرگیرمکالماتی هستم که بدجورروح وروانم روآزارمیده.لطفاباجدی گرفتن مطلبم وتماس باایمیلم امیدبه ادامه زندگی بدون ترس ازتفحص وطعمه شدن روبه یک جوان هدیه کنید…سپاسگزارم

    • ابوالفضل قلی نژاد گفت:

      امیدواریم به زودی به حالت عادی خودتون برگردین. امیدتون رو به هیچ وجه از دست ندین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.