با افسانه های کلیسای نوتردام آشنا شوید

رمان گوژپشت نوتردام

بی شک با رمان گوژپشت نوتردام نوشته ویکتور هوگو، نویسنده فرانسوی در 1831 آشنا هستید. این کتاب یکی از آثار ادبی برجسته جهان است که در سبک رمانتیسم نوشته شده است. اما در ابتدا این کتاب دست نوشته ای توسط شخص ویکتور هوگو وجود دارد که مرموز است. جالب است بدانید که قهرمان راستین این رمان، کلیسای نوتردام پاریس است. نام کامل این کلیسا Notre-Dame de Paris به معنای بانوی ما از پاریس است.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

ویکتور هوگو در مقدمه این کتاب می نویسند چند سال پیش نویسنده این کتاب به هنگام کاوش در کلیسای نوتردام پاریس در یکی از زوایای تاریک برج های آن، واژه Anarkh را که دستی عمیقا بر روی یکی از دیوارهای آن کنده بود دید هوگو در مقدمه کتابش می نویسد کسی که این واژه را بر برج کلیسا نوتردام نقش زده بود، چندین سال پیش از جهان رخت بسته است و پایان عمر کلیسا نیز بسیار نزدیک است.

گوژپشت

کتاب حاضر درباره سنگ نوشته ای مرموز نوشته شده است. در سال 2010 پژوهشگران دریافتند که هرلی سیپسن یک مجسمه ساز انگلیسی در نوشته های خود به همکاری با یک گوژپشت اشاره می کند. سیپسن در نوشته ای که امروزه در بایگانی موزه هنری لندن نگه داری می شود آورده است که با استاد تراجان ملاقات کرده ام. او سنگ تراش و همینطور یک گوژپشت بود. جالب است بدانید که ویکتور هوگو برای خلق شخصیت کازیمودو برای رمان معروفش از تراجان الهام گرفته است.

همچنین بخوانید: تابوت عهد چیست؟

سنگ تراشی کلیسای نوتردام

کلیسای نوتردام با سنگ تراشی دیوها، غول ها و پنجره های آراسته به شیشه های رنگین و بخش های تاریک در میان ستون های در هم پیچیده، به ویکتور هوگو در نوشتن رمانش کمک فراوان کرده است. اما چرا این همه نقاشی ها و مجسمه های عجیب و غریب در پیکره این کلیسا وجود دارد؟

کارشناسان باستان شناسی پاریس درباره این موضوع مطالعات گسترده ای انجام داده اند. طبق نظر آنها، قرارگیری برخی از این مجسمه ها در ورودی اصلی کلیسا، نشان دهنده آن است که این موجودات درواقع نگهبان کلیسا در برابر اهریمن هستند. آنها افراد داخل کلیسا را از شر اهریمن، شیاطین و رنج های خارج از کلیسا در امان نگه می داشتند. درواقع همان زمان که بیرون کلیسای تاریخی نوتردام را نیروهای شیطانی در بر گفته اند، داخل آن از هر پلیدی و زشتی در اما است. این موجودات نه تنها از ورود پلیدی ها به داخل بنای کلیسا جلوگیری می کنند، بلکه از خوبی ها و زیبایی هایی که در حال ورود از کنار کلیسا هستند، برای ورود به کلیسا دعوت به عمل می آورند.

هنر معماری کلیسای نوتردام

این موجودات افسانه ای از نگاه هنر معماری هم اهمیت زیادی داشته اند. مجسمه هایی که بر روی دیوارهای خارجی این بنا تراشیده شده اند، همانند یه ناوگان عمل کرده و آب را از دیوارها دور نگه می دارند.

افسانه های کلیسای نوتردام

یکی از مرموزترین بقایا که هنوز هیچ توضیحی برای آن تا به امروز پیدا نشده است این است که هیچ یک از درب های این کلیسا به جز درب اصلی، با وجود اینکه هیچ گونه قفلی بر روی این درها نیست، باز نمی شوند و بر خلاف تلاش محققان، هیچگونه دلیلی برای آن پیدا نشده است به جز یک افسانه قدیمی که در گوشه تاریک این کلیسا نقش بسته است.

بیسگورنر

این افسانه مشهور پیرامون یک قفل ساز و آهنگر به نام بیسگورنر است که قصد داشت با ساخت یک شاهکار در این بنا، برای خود یک نام و جایگاهی والا دست و پا کند. بیسگورنر روزی به دلیل سختی های بیش از حد کارش، چکش آهنگری اش را به داخل آتش پرتاب کرد و نام خدا را فریاد زد. در همین زمان بود که یک فرشته در مقابلش ظاهر شد و پیشنهادی به او داد مبنی بر اینکه در مقابل آموزش رموز قفل سازی، روح خودش را به خدایان تقدیم کند. بیسگورنر این پیشنهاد را قبول نکرد. صبح روز بعد که بیسگورنر از خواب بیدار شد، ابزارهای پیشرفته قفل سازی و آهنگری را در کنار خودش یافت که از طرف خدایان به او هدیه داده شده بودند.

او کار خودش را آغاز کرد، ولی در اواسط کار متوجه این موضوع شد که این ابزارها باعث شدند تا بقیه درها قفل شوند و فقط از درب اصلی کلیسا می توان رفت و آمد کرد. در واقع خدایان می خواستند خودشان مستقیما ورود و خروج افراد را به داخل کلیسا کنترل کنند و از ورود اهریمن به داخل آن جلوگیری کنند.

کلیسای تاریخی نوتردام در طول تاریخ شاهد اتفاقات و مراسم های بسیار بزرگی بوده است. به عنوان مثال ناپلئون بناپارت دوم در سال 1804 میلادی در این کلیسا توسط پاپ بیوس تاج گذاری کرد. مراسم عروسی فیلیپ دوم، شاه فرانسه هم در این مکان انجام شده است.

جالب است بدانید که در گذشته بسیاری از مردم تصور می کردند که اگر در مقابل چشمان خدایان و مجسمه های این کلیسا خودکشی کنند، حتما رستگار خواهند شد. از این رو افراد بزرگ بسیاری در طول تاریخ در این مکان به زندگی خود پایان دادند.

قطب نما کلیسا نوتردام

روی زمین در مقابل کلیسا یک صفحه کوچک قرار دارد که تصویر یک قطب نما روی آن حکاکی شده است. این صفحه را به عنوان نقطه صفر پاریس می شناسند. در واقع فاصله ها از پاریس با توجه به این نقطه اندازه گیری می شوند.

تاج مقدس عیسی مسیح

کلیسای نوتردام میزبان تعداد زیادی از گنجینه های مذهبی ارزشمند، از جمله تاج مقدس عیسی مسیح در هنگام به صلیب کشیده شدن و تک ای از خود صلیب نیز هست. این گنجینه ارزشمند در اولین جمعه هر ماه در طی مراسم مذهبی به نمایش در می آمدند.

همچنین بخوانید: 6 نفری که ادعای مسیحیت کردند + عکس 

متاسفانه در 15 آپریل 2019 حدود ساعت 18:50 این کلیسا دچار آتش سوزی شد. بعد از چند ساعت 400 آتش نشان موفق به خاموش کردن آتش کلیسا شدند و تعداد از آنها در این میان موظف به خارج کردن آثار تاریخی این کلیسا بودند. بر اساس اعلام رسانه های فرانسوی، دو برج نمادین کلیسا و چارچوب اصلی آن حفظ شده اند.

در مسیحیت هفته مقدس از یکشنبه نخل آغاز می شود و تا شنبه شب یعنی عید پاک ادامه می یابد. هفته مقدس در واقع هفته آخر زندگی عیسی در کره خاکی بوده است که توسط مسیحیان به صورت سالانه جشن گرفته می شود. این هفته مقدس ترین هفته مسیحیان است.

به گفته مسئولان، آتش سوزی در کلیسای نوتردام به دلیل وجود مشکل در قسمت تعمیرات این کلیسا رخ داده است. اما چرا باید این اتفاق در روز آغاز مقدس رخ دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *