با ابرقدرت های بعدی جهان آشنا شوید!

سلام به کاربران سایت تن تاپ. در طول تاریخ بشریت، ابرقدرت های زیادی به میدان آمدند و بعد از مدتی دیگر اثری از آنها باقی نماند. امپراطوری روم یکی از بزرگترین ابرقدرت های دوران باستان بود که بر مناطقی از قاره اروپا تا خاورمیانه تسلط داشت و در نهایت در قرون دوم میلادی از بین رفت.

مغول ها یکی دیگر از ابرقدرت های تاریخ است که توسط چنگیزخان رهبری می شدند و بر مناطق وسیعی حکمرانی میکردند تا اینکه در قرن سیزدهم و به خاطر بخش بندی های صورت گرفته در سلطنتش، آنها هم از میان رفتند.

امپراطوری بریتانیا به واسطه سفرهای تجاری خود در آغاز قرن بیستم، بدل به بزرگترین امپراطوری تاریخ بشر شده بود و این و یک چهارم خاک جهان را تحت تسلط خود می دید. یک چهارمی که شامل یک پنجم کل جمعیت جهان بود.

پس از پایان جنگ جهانی دوم هم ایالات متحده آمریکا بود که نام خود را ابرقدرت بعدی جهان به میان آورد. این ایالات، نیمی از سرانه تولید جهان را در اختیار دارند و روسیه کشوری بود که پس از آنها از لحاظ نفوذ و قدرت در رتبه بعدی قرار می گیرد.

ابرقدرت ها می آیند و میروند؛ اما در این پست ما قصد دیگری داریم و می خواهیم ببینیم که ابرقدرت های آینده چه کشوری خواهد بود. با تن تاپ همراه باشید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

ابرقدرت های آینده :

پرچم برزیل

با احساس هویت ملی بسیار ریشه دار و اتحاد مردم برای دستیابی برای اهداف آرزوها، برزیل نام خود را به عنوان یکی از قدرت های سیاسی و اقتصادی جهان مطرح کرده است. این کشور دارای منابع طبیعی بسیاری است که از آن جمله میتوان به یک دهم کل آب آشامیدنی جهان، بزرگترین جنگل های باران زا جهان و منابع معدنی ارزشمند اشاره کرد و زمانیکه در آینده مشکلات مربوط به محیط زیست گریبانگیر بشر شوند، برزیل نسبت به دیگر کشورها به مراتب اوضاع بهتری خواهد داشت.

البته تنها مسئله ای که ممکن است برزیل را از دستیابی به این مسئله باز دارد، نبود قدرت نظامی قابل اطمینان در این کشور است و شاید به این خاطر نتواند به عنوان ابرقدرت آینده جهان نام خود را مطرح کند.

 

کشور چین

جمهوری خلق چین دیگر ابرقدرت رو به توسعه اقتصادی و نظامی است و هم رسانه ها و هم مطبوعات، در حال حاضر لقب دومین ابرقدرت برتر جهان را به چین داده اند.

مطمئنا چین ویژگی هایی دارد که به طور بالقوه امکان تبدیل شدن به ابرقدرت بعدی جهان را پیدا می کند. آنها فعالیت تجاری در نقاط مختلف جهان، از جمله نقاط شرقی آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین ترتیب داده اند و چندان هم به سیاست های حاکم بر جهان پایبند نیستند و توانایی به چالش کشیدن این سیاست ها را هم در خود دارند.

چین در مقابل ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا، با سرعت قابل توجهی مسیر رو به پیشرفت را طی می کند و علت اصلی این مسئله، اقتصاد پر رونق کشور چین است. اقتصاددانان زیادی بر این باورند که چین از اوایل سال 2020 بر اقتصاد جهان حاکم خواهد شد و نویسنده ای به نام لاورنس عقیده دارد تا سال 2040 چین از آمریکا سبقت خواهد گرفت و بدل به ابرقدرت آینده جهان خواهد شد.

 

اتحادیه اروپا

پیش از خروج بریتانیا از جمع کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بسیاری از محققان بر این باور بودند که اتحادیه اروپا نیز پتانسیل تبدیل شدن به ابرقدرت بعدی را خواهد داشت. آنها مسائلی چون جمعیت زیاد، نرخ تورم پایین، عدم محبوبیت سیاست های خارجی آمریکا در سطح جهانی، اقتصاد پر رونق این کشورها و کیفیت بالای زندگی در آنها را به عنوان دلایل خود مطرح میکردند.

با وجود اینکه کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشکلاتی چون خروج بریتانیا از میانشان سروکار دارند، هنوز هم مجموعا صاحب یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان به شمار می روند. طبق آمار منتشر شده توسط بانک جهانی، کشورهای عضو اتحادیه اروپا به علاوه کشورهای نروژ و سوئیس در کنار هم اقتصادی دارند که بزرگتر از مجموع اقتصاد کشورهای آمریکا و روسیه است. برخی از موفق ترین اقتصادهای داخلی در جهان مربوط کشورهای عضو این اتحادیه است.

کشور هند

هند یکی دیگر از کشورهایی است که این پتانسیل را دارد و طبق آمار منتشر شده توسط محققان در سال 2017 اقتصاد این کشور رشدی 7 درصدی داشته و از لحاظ سرعت و رشد اقتصادی در این سال برترین کشور جهان بوده است. با وجود این، اما مردم هند با مشکلات زیادی سر و کار دارند که از آن جمله میتوان به فقر روستاییان، فساد و اختلاف طبقات اجتماعی اشاره کرد.

جمهوری دموکراتیک هند از لحاظ سیاسی ثبات خوبی داشته و برای 60 سال است که نظام سیاسی آن تغییر نکرده. انتظار می رود تا سال 2050 و نیروی کار جوان این کشور، رشدی 20 درصدی به خود ببینند. در حالیکه میتوان گفت هند از لحاظ اقتصادی رونق خوبی داشته و جمعیت آن رو به افزایش است.

مسائلی نظیر عدم تغذیه مناسب برخی مردم این کشور و فقر روستاییان آن، مانع از آن است که به فکر تبدیل شدن به ابرقدرت بعدی در جهان باشد.

همچنین بخوانید: 11 تا از عجیب ترین ها در هندوستان 

کشور روسیه

روسیه یکی دیگر از کشورهایی است که پتانسیل تبدیل شدن به ابرقدرت بعدی جهان را دارد. این در حالی است که رئیس جمهور این کشور، در یکی از سخنرانی های اخیر خود در مسکو عنوان کرده بود که این کشور قصد تبدیل شدن به ابرقدرت بعدی را ندارد. با وجود اینکه روسیه از نیروی نظامی قدرتمند بهره می برد، جمعیت مسن این کشور امکان بدل شدن دوباره آن به ابرقدرت بعدی را با محدودیت رو به رو میکند.

 

اینها همه در حالی است که محققان بر این باورند که تا 50 سال آینده، کشورها توانایی ماندن در یک ابرقدرت یا تبدیل شدن به آن را از دست خواهند داد و جای آن ابرقدرت های واقعی اقتصاددان و بازرگانان ماهری خواهند بود که هیچ وابستگی به ملت، مذهب و یا نژاد خاصی ندارند و این ابرقدرت های تازه به شکلی استراتژیک از قسمت های مختلف جهان حضور خواهند داشت و اقتصاد را کنترل خواهند کرد. انها مکان ثابتی نخواهند داشت و گاهی در نیویورک و سنگاپور خواهند بود و گاهی در هنگ کنگ، لندن یا سیدنی.

البته این مسئله در این نظریه مطرح نشده که چنین قدرت اقتصادی که در نقاط مختلف جهان در حال حرکت است، چگونه قادر به مدیریت یک جامعه متمدن خواهد بود. در کنار چنین پیش بینی هایی، این مسئله را هم باید مدنظر قرار داد که از اوایل دهه 1980 میلادی، بسیاری از محققان جهان بر این باور بودند که ژاپن به خاطر تولید داخلی ناخالصی بالا و رشد اقتصادی قابل توجهش، ابرقدرت بعدی خواهد بود. این در حالی بود که چند سال بعد و در سال 1991 اقتصاد ژاپن هم از هم گسست و هنوز هم که هنوز است، نتوانسته از بار آن شکست اقتصادی رهایی پیدا کند.

بنابراین هر چه هم پیش بینی های ما در حال حاضر منطقی و معقول به نظر برسد، نمیتوان از این مسئله غافل شد که مسائلی چون شانس و موقعیت های مختلف دیگر هم بر ظهور ابرقدرت ها تاثیر میگذارد.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. JavadEmpire CR7 گفت:

    ب امید روزی ک کل کشورها یکی بشن و صلح و عدالت تو کل دنیا برقرار بشه…💪🙌👑

    ممنون از عوامل سایت…💟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *