جنگنده اف 35 را بیشتر بشناسید + عکس

سلام خدمت کاربران سایت تن تاپ. در این پست قصد داریم تا چندین حقیقت جالب و شگفت انگیز درباره جنگنده اف 35 لایتنینگ 2 را با هم مرور کنیم. در روزگاری که دیگر از لشکرکشی های عظیم و طولانی مدت فاصله گرفته ایم، کشورهای قدرتمند جهان در تلاش هستند که با کمترین تلفات انسانی و در سریعترین زمان ممکن، ضربه ای را که میخواهند را به موثرترین شکل ممکن به دشمن خودشان وارد کنند و بدون اینکه حتی دیده شوند به خانه بازگردند. بدین ترتیب کشورهای بزرگ و ابرقدرت، سرمایه گذاری های عظیمی در زمینه ساخت سلاح ها و جنگنده های رادار گریز و پنهان کار و البته با سرعت بالا انجام میدهند.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

در این میان و در سالهای اخیر، رقابت سنگینی برای ساخت بهترین جنگنده های نسل پنجم در جریان بوده که هدف اصلی آن ساخت یک هواپیما قاتل با قابلیت فوق العاده بود که هیچ راداری از هیچ نوع نتواند آن را کشف کند.

در طی سالهای اخیر، ارتش ایالات متحده در تلاش برای حفظ کردن برتری خود در این عرصه، سرمایه گذاری های زیادی برای جنگنده رادار گریز و پنهان کار اف 35 لایتنینگ 2 انجام داده و علی رغم اشکالات و تاخیراتی که در رونمایی نهایی از این جنگنده وجود داشته، اما اف 35 پیشرفته ترین و قدرتمندترین جنگنده نسل پنجمی است که تا کنون ساخته شده است و در مواردی نیز مورد استفاده قرار گرفته است. در ادامه این پست قصد داریم شما را با چندین ویژگی جالب این شکارچی بی صدا آشنا کنیم.

 

ویژگی های جنگنده اف 35 :

 

1. بخشی از بزرگترین قرارداد نظامی تاریخ است:

جنگنده های امروزی و ساخت سلاح های مدرن، بسیار پرهزینه است و ارتش های ابرقدرت برای اینکه در میدان نبرد برتری خود را تضمین کنند از هنر تکنولوژی بهترین استفاده را میبرند. هزینه تحقیقات، توسعه و اجرای این پروژه های نظامی بسیار سرسام آور است و قرارداد های نظامی میلیارد دلاری دیگر به یک رویه معمول تبدیل شده است.

بعد از گفتگو ها و مذاکرات فراوان، ایالات متحده و عربستان سعودی، یک قرارداد نظامی به ارزش بیش از 100 میلیون دلار را به امضا رساندند. اگر چه در این قرارداد خرید و فروش پرنده های نظامی متعددی لحاظ شده، اما مهمترین جنگنده این فهرست، جنگنده اف 35 لایتنینگ 2 بود.

در حال حاضر پادشاه عربستان سعودی 84 فروند از این جنگنده قدرتمند را سفارش داده و ممکن است در آینده نزدیک تعداد آنها را نیز افزایش دهد.

 

2. جنگنده اف 35 لایتنینگ 2 در سه کارخانه بین المللی ساخته شده است:

یکی از نکات جالب در مورد اف 35 لایتنینگ 2 که برخلاف اف 22 که دیگر جنگنده نسل پنجمی ایالات متحده است، این جنگنده را میتوان در کشورهای دیگر جهان نیز پیدا کرد. علاوه بر ایالات متحده، اف 35 در ایتالیا و ژاپن نیز تولید میشود.

 

3. اف 35 لایتنینگ 2 در سیستم اکسیژن خود مشکل داشت:

یکی از مهمترین و حیاتی ترین ویژگی های یک جنگنده این است که خلبان را کاملا این و هوشیار نگه دارد. برخی از پرنده های نظامی توانایی های زیادی ندارند و بار اصلی پرواز بر روی دوش خلبان خواهد بود. جنگنده های مافوق صوت دارای سیستم های حمایتی متعددی هستند تا خلبان را هوشیار و آماده نگه دارند. یکی از مهمترین آنها سیستم تولید اکسیژن است.

در طی مراحل تولید اف 35 لایتنینگ 2، مشکلات جدی در بخش اکسیژن و انتقال آن به ماسک خلبان وجود داشت که باعث میشود خطراتی به سمت خلبان روانه شود. اگر چه این مشکلات در نهایت رفع گردید، اما این موضوع به یک چالش مهندسی بزرگ در پیچیده ترین جنگنده تاریخ تبدیل شده است.

تصاویر جنگنده اف 35

4. اف 35 لایتنینگ 2 در مجموع بیش از 90 هزار ساعت پروازی، از سال 2006 تکمیل کرده است:

علی رغم مشکلاتی که در طی مراحل تولید و آزمایش برای این جنگنده پیش آمد، اما اف 35 تاکنون بیش از 90 هزار ساعت پرواز داشته که البته تمامی انواع مختلف این جنگنده را شامل میشود و این موضوع میتواند سنگ محک خوبی برای اف 35 لایتنینگ و توسعه بیشتر ان در آینده باشد.

همچنین بخوانید: معرفی بمب افکن بی 2 

 

5. موتور اف 35 لایتنینگ 2 قدرتمندترین موتور در نوع خود است:

اگرچه در ابتدا گزارش هایی مبنی بر کم بودن قدرت موتور وجود داشت، اما موتوری که در نهایت در قلب جنگنده اف 35 کار گذاشته شد از قابلیت های خارق العاده ای برخوردار است. موتوری که برای این جنگنده استفاده شده است یک موتور قدرتمند و توربو فن بوده که به طور خاص برای این جنگنده افسانه ای طراحی شده است.

موتور این جنگنده میتواند بیش از 41 هزار اسب بخار نیروی پیشرانه تولید کند و طراحی انعطاف پذیر آن باعث بالا رفتن قدرت مانور و عملکردهای دیگر اف 35 شده که میتواند قابلیت های جدیدی را در این جنگنده فعال کند.

 

6. قابلیت درخواست بسیار کوتاه و فرود عمودی باعث شده که اف 35 لایتنینگ 2 بسیار بسیار متمایز باشد.

قرار است که جنگنده اف 35 لایتنینگ 2 در شرایط متعددی پرواز کند از آن جمله میتوان به پرواز از روی عرشه ناوهای هواپیما اشاره کرد. در مقابله با چالش ها فرود روی عرشه ناوهای هواپیما بر، طراحان این جنگنده آن را با قابلیت STOVL ساختند که به آن امکان میدهد تا در مسیری کوتاهتر به پرواز درآمده و همزمان به صورت عمودی روی عرشه فرود بیاید.

این قابلیت با اضافه کردن یک توربین بالا برنده در قسمت عقب هواپیما و یک مجرای هدایت برد به موتور میسر شده که ان را از دیگر جنگنده های پنهان کار نسل پنجم متمایز ساخته است.

 

7. قابلیت پنهان کاری در برابر حالت هیولایی:

مانند بسیاری از جنگنده های امروزی، اف 35 لایتنینگ 2 با ویژگی های رادار گریزی و پنهانکاری ساخته شده است. مواد سازنده و گوشه های این هواپیما طوری طراحی شده که برای رادارهای دشمن غیرقابل شناسایی باشند؛ چیزی که اف 35 در آن فوق العاده عمل میکند.

یکی از بهترین ویژگی های این جنگنده حالت پنهانکاری آن است که تمامی عملکردهای خودش را در داخل هواپیما مخفی نگه میدارد و بدین ترتیب از چشم رادارهای دشمن دور میماند. با این وجود بدنه این جنگنده دارای قسمت سخت و محکمی است که مهمات را به آن وصل میکنند و این موضوع قابلیت جدیدی را به اف 35 داده که از ان با حالت دوست داشتنی هیولایی یاد میشود 🙂 و زمانیکه لازم باشد میتوان با وارد شدن به حالت پنهانکاری با تمام قدرت و جنگ افزارها، در نبردهای هوا به هوا و هوا به زمین وارد شود.

بدین ترتیب اف 35 لایتنینگ 2 توانایی ها و قابلیت های متفاوت زیادی داشته و بسیار تطبیق پذیراست.

تصاویر جنگنده اف 35

8. اف 35 لایتنینگ 2 محدودیت موسوم به زنجیره کشتار را ناکارآمد کرده است:

ویژگی های پنهانکاری هر روزه در حال پیشرفت هستند و رادارها نیز در مسیری مشابه سیر میکنند. در حالیکه رادارهای یکپارچه VHF امروزه میتوانند تا حدودی میتوانند هواپیماهای پنهانکار را شناسایی کنند، اما هواپیماهای نسل پنجم تقریبا قابل شناسایی نیستند. اما شناسایی یک هواپیما تنها بخشی از فرآیند زنجیره ای کشتار است.

نیروهای دشمن علاوه بر شناسایی اف 35 باید آنرا رهگیری کرده و سپس به صورت موثر به آن شلیک کنند. خاصیت پنهانکاری این جنگنده طوری است که حتی اگر شناسایی شود، ادامه فرآینده هدف گیری و شلیک به آن غیرممکن خواهد بود.

 

9. در جنگ الکترونیک اف 35 لایتنینگ 2 از قابلیت های خارق العاده ای برخوردار است:

جنگ الکترونیک سالهای زیادی است که در عرصه نظامی به کار رفته اما در قرن 21 به یک عملکرد بسیار حیاتی تبدیل شده است. داشتن اطلاعات قدرت است و اف 35 نیز با این تفکر ساخته شده است. قابلیت های جنگ الکترونیکی نسل جدید و اف 35 از جمله اهداف دروغین، توانایی های حمل شبکه ای، اختلال در رادارها و سیستم های ارتباطی پیشرفته و استریمینگ داده ها به آن قدرت خارق العاده ای بخشیده است.

در ترکیب با قابلیت های خود محافظتی و طراحی پنهان کاری آن، این جنگنده نسل پنجم میتواند هم به لحاظ فیزیکی و هم به قلمرو دیجیتال، دشمن را مورد هدف قرار دهد.

 

10. اف 35 لایتنینگ 2 تمامی جنگنده های ارتش ایالات متحده آمریکا شکست داده است:

تمرین نظامی هوایی موسوم به پرچم قرمز یک تست تمرینی نظامی بسیار سخت و پیچیده است که توسط نیروی هوایی ایالات متحده انجام میشود. اسکادران جنگنده در این تمرینات در یک نبر شبیه سازی شده شرکت میکنند و بدین ترتیب هم قابلیت های هواپیما و هم خلبان های آنها را به طور همزمان مورد ارزیابی قرار میگیرد.

در مقابله با جنگنده اف 16 فالکون، اف 35 برتری قابل توجه و بی حرف و حدیثی داشت. به نفعی که در تست ها مشخص شد در مقابل پانزده شکست و سقوط اف 16، تنها یک مورد سقوط و شکست اف 35 رخ خواهد داد. مهمترین نقطه قوت اف 35 همان تطبیق پذیری و قابلیت های متفاوت و متنوع آن است.

در این تست ها مشخص شد که اف 35 در شناسایی پرنده های دشمن و به اشتراک گذاری اطلاعات و شناسایی و رهگیری اهداف بسیار قوی تر و کارآمد تر از دیگر جنگنده های نیروی هوایی ایالات متحده عمل میکند. حتی بدون استفاده یا وجود مهمات نیز اف 35 لایتنینگ 2 با استفاده توانایی های شبکه ای و قابلیت جنگ الکترونیک، خود یک پرنده پنهانکار قدرتمند است.

 

11. کلاه خود خلبان اف 35 لایتنینگ 2 واقعیت افزوده را به یک مرحله بسیار پیشرفته برده است:

کلاه خود خلبان اف 35 دارای یک نمایشگر است که با سیستم پروازی جنگنده مرتبط بوده و اطلاعات حیاتی مانند سرعت باد، جهت حرکت، ارتفاع، سیستم به کارگیری سلاح ها و هدف گیری هشدارها روی قسمت داخلی آن نقش می بندد.

علاوه بر این 6 دوربینی که در نقاط بیرونی هواپیما نصب شده، به خلبان اجازه میدهد که در هنگام پرواز به اطراف خود احاطه کامل داشته باشد. بدین ترتیب خلبان از قدرت تمرکز و کنترل بی سابقه ای برخوردار بوده و اف 35 لایتنینگ 2 به پیشرفته ترین و قدرتمندترین پرنده نظامی که در حال حاضر در آسمان است تبدیل میشود

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *