زندگینامه بروس لی در 20 نکته

سلام خدمت کاربران سایت تن تاپ. در این پست قصد داریم 20 نکته از یکی از افراد مشهور دنیا یعنی بروس لی، استاد هنرهای رزمی چینی، بازیگر فیلم های اکشن، نظریه پرداز و خالق سبک رزمی جیت کاندو میپردازیم. امیدوارم برای شما جالب باشه.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

1. Lee Jun-Fan با نام حرفه ای بروس لی در سال 1940 در منطقه چینی های سانفرانسیکو آمریکا متولد شد. ولی پس از چند ماه از تولد او، آنها به هنگ کنگ نقل مکان کردند.

پدر و مادر بروس لی

2. پدر بروس لی Lee Hoi-Chuen از چینی های قوم هان و مادرش Grace Ho از دو رگه های اروپایی و چینی بود. Lee Hoi بازیگر اپرا و فیلم بود و مادرش از طایفه ثروتمند و تاثیر گذار هنگ کنگ بود.

 

3. کودکی بروس لی سرشار از حوادثی بود که با کتک کاری های خیابانی او برای پدر و مادرش به وجود میامد. آنها وقتی علاقه بروس لی به کتک کاری را دیدند، تصمیم گرفتند تا او را به کلاس های رزمی بفرستند. ولی قبل از آن پدرش اصول ابتدایی رشته تای چی را به او آموخته بود.

 

4. یکی از بزرگترین مشکلات بروس لی در فرا گیری هنرهای رزمی، معلمان متعصبی بودند که عقیده داشتند این فنون فقط باید به چینی های خالص یاد داده شود و همانطور که میدانید مادر بروس لی، کاملا چینی نبود.

ایپ من

5. بروس لی از 16 سالگی سبک رزمی وینگ چون را زیر نظر پیشکسوتان این حرفه به نام ایپ من ( Ip Man ) آموخت. ولی برخلاف قوانین ورزش های رزمی، کماکان به کتک کاری و دعواهای خیابانی ادامه میداد.

همچنین بخوانید: 10 تا از برترین فیلم های رزمی تاریخ + عکس 

 

6. بروس از سن 16 سالگی تا 19 سالگی، هر روزه در دعواهای خیابانی با لات های هنگ کنگ درگیر بود. ولی یک روز یه پسر جوانی که قلدری میکرد را به شدت کتک زد. این فرد پسر یکی از تبهکاران خطرناک چین و هنک کنگ بود و این باعث وحشت پدر و مادر بروس از بیم جان پسرشان شد و آنها خیلی سریع پسرشان را به آمریکا فرستادند.

 

7. بروس لی در آمریکا به سیاتل رفت تا دبیرستان خودش را به اتمام برساند و برای امرار معاش هم در یک رستوران چینی به عنوان گارسون مشغول به کار شد.

خانواده بروس لی

8. بروس لی پس از اتمام دبیرستان به دانشگاه ایالت واشنگتن رفت و در رشته تئاتر و فلسفه، مشغول به تحصیل شد. در دانشگاه با همسرش لیندا آشنا میشود و پس از ازدواج با او، آنها صاحب یک پسر به نام Brandon و یک دختر با نام Shannon میشوند.

 

9. بروس لی اولین مدرسه رزمی خودش را با نام مدرسه کنگ فو بروس لی در سیاتل بازگشایی کرد و در سال 1964 پس از ترک تحصیل از دانشگاه به اوکلند کالیفرنیا رفت و دومین شعبه مدرسه رزمی خودش را با شراکت جیمز لی که یک رزمی کار چینی بود تاسیس کرد.

 

10. بازگشایی این مدارس رزمی که اسرار ورزش های رزمی چینی را فاش میکرد به مزاج چینی های متعصب آمریکا خوش نمی آمد. آنها از اینکه بروس لی این فنون را به غیر از چینی ها یاد میداد عصبانی بودند. ولی بروس لی اهمیت نمیداد.

بروس لی و وانگ جک من

11. این دسته از چینی های مقیم امریکا که به شدت با این کار بروس مخالف بودند، یک پیشنهاد جدید برای او مهیا کردند. آنها مبارز معروف Wan Jack Man را نزد بروس لی فرستادند و او با بروس قرار گذاشت که ان دو در یک مبارزه شرکت کنند و اگر بروس لی پیروز میدان بود میتواند به آموزش فنون رزمی به غیر از چینی ها ادامه دهد. ولی اگر شکست خورد باید مدارس رزمی خودش را تعطیل کند که این پیشنهاد مورد تایید بروس لی قرار میگیرد.

 

12. مبارزه بین بروس لی و وانگ جک من به طور خصوصی و در حضور چند داور انجام شد و در کمال ناباوری، وانگ جک من به طرز بدی از بروس لی شکست خورد. ولی این امر باعث نشد که چینی ها دست از سر بروس لی بردارند.

بروس لی در حال غذا خوردن

13. بروس لی به تناسب اندام و تغذیه خودش بسیار اهمیت میداد. رژیم غذایی او شامل پروتئین بالا، ویتامین های مختلف و مکلمل های مغذی و مغدنی بود. او اعتقاد داشت که بدن انسان مانند یک اتومبیل است که با سوخت نامرغوب و بد، درست کار نمیکند و انسان هم با غذای ناسالم، بدن خودش را تخریب و از کار میندازد.

 

14. بروس لی نه تنها یک رزمی کار و هنرپیشه معروف بود، بلکه به علم فلسفه هم علاقه بسیاری داشت.

بروس لی در سریال بتمن

15. بروس لی در سریال های The Green Hornet و Batman و IronSide و Here Come The Brides و Blondie ایفای نقش کرده بود. در کل او در بازار فیلم آمریکا رشد نکرد. چون لهجه شدیدی داشت و نمیتوانست انگلیسی را روان صحبت کند. او همچنین در چند فیلم هنک کنگی معروف مانند The Big Boss و Fist Of Fury و The Way Of The Dragon به ایفای نقش پرداخته است.

 

16. بروس لی گاهی از سردرد و حمله های عصبی رنج میبرد. او در ماه می 1973 دچار سردرد شدیدی شد و پزشکان پس از معاینه وی به این نتیجه رسیدند که این سر دردها نتیجه جمع شدن آن در مغز وی و فشار حاصل از آن ایجاد شده است.

پزشکان سعی کردند موقتا با دارو سردرد های بروس لی را آرام کنند و تا حدودی هم موفق شدند.

 

17. در جولای سال 1973 بروس لی به صرف شام با George Lazenby بازیگر نقش جیمز باند، دعوت شده بود. ولی حضور نیافت. دوستان او نگران شدند و به اتاق او رفتند. ولی با پیکر بیهوش او رو به رو شدند. در نهایت او در راه بیمارستان درگذشت.

میگویند او برای تسکین سردردش یک مسکن خورد که به آن حساسیت داشت. بروس لی در شهر سیاتل آمریکا به خاک سپرده شد.

 

18. در مورد مرگ بروس لی، سناریوهای مختلفی مطرح میشود. عده ای میگویند تبهکارانی که بروس لی با آنها درگیری داشته و او را به قتل رساندند. بعضی ها میگویند که چینی های متعصب و مخالف لو رفتن هنرهای رزمی او را کشتند. و عده دیگری هم میگویند که نفرین و لعنتی که بیشتر چینی ها به خاطر یاد دادن فنون چینی به دیگران به او میکردند، او را به کشت داده است.

برندون لی

19. یک نکته تامل برانگیز دیگر این است که برندون، پسر بروسلی، که یک بازیگر فیلم های رزمی در آمریکا بود، در سال 1993 و در سن 28 سالگی، هنگام بازی در فیلم کلاغ، به ضرب گلوله ی واقعی جان خود را از دست داد.

 

20. خیلی جالب است بدانید که بروس لی علاوه بر هنرهای رزمی و فلسفه، دستی هم در شعر و ادبیات داشته است. او اشعاری سروده که صحنه های زندگی وی را به طور جامع منعکس میکند. یکی از معروف ترین گفته های بروس لی این است:

” ذهنت را از قالب و شکل مشخص، تهی کن. مانند آب باش. آب در فنجان به شکل فنجان و در قوری به شکل قوری میشود. آب میتواند جریان یابد، بخزد، بچکد و در هم بشکند. مانند آب باش دوست من.”

مطالب مرتبط

3 دیدگاه‌

  1. insider گفت:

    بروس لی از همه لحاظ مرد بزرگی بود

  2. cena گفت:

    ردباره جکی چان هم بزار فیض ببریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.