10 فناوری برتر ترسناک آینده

هر فناوری جدید، نکات منفی خود را نیز به همراه دارد؛ اما برخی عوارض جانبی هایی که دارند خطرناک تر از بقیه هستند. در بیشتر موارد، عوارض جانبی که اکنون با آنها مواجهه میشویم، تنها ناراحت کننده هستند. اما در آینده ممکن است که کشنده باشند.

فناوری های پیشرفته هر روز بیش از پیش از داستان های تخیلی بیرون آمده و در زندگی روزمره ما جای میگیرد. ما امروزه میتوانیم کارهایی را انجام دهیم که نسل پیش از ما تنهای رویای آن را میدیدند. نکته ای که برای ما تاسف برانگیز خواهد بود این است که نه تنها رویاها، بلکه کابوس های آنها نیز برای ما به واقعیت خواهد پیوست.

به نظر شما کدام تکنولوژی ها هستند که در آینده عوارض جانبی آنها ما را غافلگیر خواهد کرد؟ در ادامه به 10 مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی ما کلیک کنید

 

10. چاپ اندام های بدن

چاپ اندام های بدن

به گفته استورارت ویلیامز از انستیتو نوآوری، قلب مصنوعی که در پرینترهای سه بعدی چاپ شده باشد، کمتر از ده سال دیگر در دسترس خواهد بود. فواید چاپ اندام های مصنوعی کاملا آشکار است. مثلا بدن شما دیگر اندامی را که با سلول های خودتان روی یه قالبی چاپ شده و رویانده شده باشد، پس نخواهد زد. حتی انتظار برای اهدا کننده عضو نیز بی معنی خواهد شد.

اما عوارض جانبی آن نیز قابل توجه و حتی ترسناک است. آیا با تکیه بر واقعیت که میتوانیم اعضای یدکی برای خودمان چاپ کنیم، زندگی پرخطری را پیش نخواهیم گرفت؟ چه زمانی طول خواهد کشید تا تصمیم بگیریم که کل اعضای بدن انسان را از نو اختراع کنیم؟

 

9. گوشت مصنوعی

گوشت مصنوعی

خوردن زیاد گوشت برای بدن مضر است. برای محیط زیست زیان آور است و میلیون ها حیوان را نیز به کشتن خواهد داد. شرکت مدرن مدو از جمله گروه هایی است که راه حلی برای این مشکل دارد. گوشتی که ساخته میشود نه اینکه از ذبح حیوانی به دست بیاید؛ این فناوری از همان بافت و مصالحی استفاده میکند که در کاربرد های پزشکی نیز به کار برده میشود. اما اینبار از آنها گوشت تولید میشود.

ممکن است نگرانی هایی بابت سلامت غذایی این محصولات وجود داشته باشد. اما مسئله اصلی این است که آیا مصرف کنندگان ایده گوشت مصنوعی را آنقدر ترسناک خواهد یافت که به آن فکر هم نکنند.

 

8. انسان های قابل هک شدن

انسان های قابل هک شدن

در اکتبر سال 2016 یکی از محققان مک آفی با مهندسی معکوس یک فرستنده ضربان ساز قلب، توانست به شیوه ای دست یابد که به کمک آن میتوانست شوک الکترونیکی کشنده ای را به ضربان ساز قلب که در فاصله 9 متری قرار داشت ارسال کند.

او به این دلیل توانست چنین کاری را انجام دهد که قالب ایمپلنت های امروزی، قابل ارتقا هستند. به همین شکل ضربان ساز قلب را از راه دور فلش کرده و از نوع برنامه ریزی کرد. این موضوع هنگامی که ایمپلنت های شما توسط افراد خوب به روز شود، بسیار عالی خواهد بود. اما به این معنی هم است که سخت افزارهای انسانی را میتوان برای انجام قتل، آن هم به صورت ناشناس و از راه دور هک کرد.

همچنین بخوانید: 4 تا از خطرناک ترین هکرهای دنیا 

 

7. حشرات الکترونیکی

حشرات الکترونیکی

اگر حشرات واقعی برای شما مزاحمت محسوب میشود، نظرتان در مورد حشره های الکترونیکی چیست؟ این جانوران الکترونیکی به کمک میکروفون و دوربین های خود میتوانند شما را زیر نظر گرفته، ردگیری کرده و حتی نمونه ای از دی ان ای شما را استخراج کنند. البته فراش نکنید که این ابزار ها، چندان هم از تبدیل شدن به واقعیت دور نیستند.

 

6. تشخیص چهره

تشخیص چهره

گوگل همین الان نیز اپ های تشخیص چهره را برای گوگل گلس، یعنی حداقل تا زمانیکه راه حل های محافظتی معقولی پیدا شوند، ممنوع کرده است. اما این تنها یک قطره از دریاست.

فناوری اسکن کردن جمعیت، یعنی آن هم به صورت بی درنگ، پیش از این نیز وجود داشته است. این فناوری روز به روز هوشمندتر، سریعتر و قدرتمندتر میشود.

 

5. تبلیغات هوشمند تهاجمی

تبلیغات هوشمند تهاجمی

تبلیغات هوشمند و مزاحم فیلم گزارش اقلیت از چیزی که فکر میکنید به ما نزدیک تر هستند. فناوری هایی نظیر سینگل آی، دوربینی را به یک بیلیورد متصل کرده و با استفاده از فناوری های تشخیص چهره، موارد کلی نظیر رده سنی و جنسیت شما را مشخص میکند.

به این ترتیب میتوانند تبلیغاتی درست و مناسب شما پخش کنند.

 

4. اسکنر عنبیه آیفون

اسکنر عنبیه آیفون

سایت دِورژ در مقاله ای درباره AOPTIX میپرسد که تشخیص و اثبات هویت به سادگی گرفتن یک عکس باشد، دنیا چگونه جایی خوهد بود؟

این گجت در واقع قابی برای آیفون است که یک اسکنر عنبیه را نیز در خود دارد. اسکنری که ممکن است در فاصله 18 متری نیز کار کند. فهمیدن اینکه چنین فناوری را میپسندیم یا نه، تنها به اندکی زمان نیاز دارد. از این سیستم های تشخیص هویت میتوان برای ردگیری افراد در گروه های زیاد اشاره کرد و عملا جامعه را به یک ایست بازرسی بزرگ تبدیل کرد.

اگر از ایده کارت های شناسایی ملی واهمه دارید، نظرتان درباره چنین فناوری هایی چیست؟

 

3. پاک کننده های مغز

پاک کننده های مغز

احتمالا شما هم فیلم های مردان سیاه پوش و درخشش ابدی یک ذهن پاک را دیده اید. آن ایده ها در حال تبدیل شدن به واقعیت هستند.

پاک کننده های مغز میتوانند خاطرات بد، ناراحت کننده و یا مطالب سیاسی نامناسب را از ذهن شما پاک کنند. این کار به ابزار نوران و یا ماشین های عظیم احتیاجی ندارد. در عوض به وسیله ترکیبی شیمیایی انجام میشود که پروتئین های خاصی از بدن را هدف قرار گرفته و باعث شکستن پیوندهایی میشود که ما قادر به یادآوری موارد خاص میکند.

 

2. لیزر های کوچک

لیزر های کوچک

مشکل اسلحه های لیزری، حجم بزرگ آنهاست و این کار کارایی آنها را کم میکند. شما به سختی میتوانید یک ناو جنگی را به داخل یک شهر بیاورید. اینجاست که دارپا وارد میشود. یکی از پروژه های تحقیقاتی این سازمان “ایکس کالیبر” نام دارد که هدف آن کوچک و کوچک تر کردن اسلحه های لیزری تا اندازه ای است که بتوان آنها را روی یک هواپیمای جنگنده و یا یک وسیله نقلیه کوچک نصب کرد.

این فناوری امکان استفاده عملی از لیزرهای توان بالا را روی طیف وسیعی از پلتفرم های نظامی فراهم کرده و امکان شلیک و دقت بسیار بالا را به اهداف زمینی و هوایی را نیز فراهم میکند.

 

1. اسلحه های زیستی

اسلحه های زیستی

اسلحه های زیستی از دوران باستان و استفاده از پیکان های زهرآلود، مورد استفاده قرار میگرفتند. اما نمونه های امروزی به شدت کشنده تر هستند. ترکیب دهی و ترکیب دی ان ای، دانشمندان را قادر ساخته تا ویروس های کشنده ای که مدتها پیش از میان رفته بودند، دوباره بازسازی کنند.

به عنوان مثال ویروس آنفولانزای سال 1918 در سال 2014 بازسازی شد و همانطور که هیلاری کلینتون میگوید، با استفاده از یک نمونه بسیار کوچک از هر یک از هیدوژن های موجود که به سادگی هم در دسترس هستند، وسایل ارزان قیمت و دانش شیمی و بیولوژی در حد دانشجویان کالج، میتوان یک سلاح تروریستی زمخت، اما به شدت کارآمد ساخت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.