5 تا از رازهایی که هنوز حل نشده اند + عکس

اگرچه تا به امروز آثار زیادی از دوران باستان باقی مانده و کشفیات باستان شناسی اطلاعات قابل توجهی را در مورد تمدن ها و مردمان دوران باستان در اختیار ما گذاشته، اما در میان این کشفیات موارد عجیبی هم وجود دارد که محققان با وجود تلاش های مستمر، هنوز موفق نشدند تا توضیحی درباره آنها ارائه دهند. در ادامه با تن تاپ همراه باشید تا رازهایی که هنوز حل نشده اند را با هم مرور کنیم.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی ما کلیک کنید

 

1. دستگاه آنتیکیترا

دستگاه آنتیکیترا

دستگاه آنتیکیترا قدمتی دو هزار ساله دارد و در لاشه یک کشتی باستانی یونانی پیدا شد. این دستگاه که از آن به عنوان اولین کامپیوتر تاریخ یاد میکنند، برای دنبال کردن موقعیت خورشید، ماه و پنج ستاره در آسمان و همچنین به منظور تعیین تقویم، فازهای کره ماه و تعیین زمان خسوف و کسوفها استفاده میشود.

این دستگاه از هر وسیله ای که طی هزار سال بعد ساخته شد پیچیده تر است. به همین دلیل تئوری هایی وجود دارد که بیان میکند که این دستگاه ساخته موجودات فضایی است. اگر چه بیشتر محققان این تئوری را تایید نمیکنند اما هنوز مطمئن نیستند که یونانی ها چگونه موفق به اختراع ابزاری شدند که از هر وسیله دیگری در آن دوره بسیار پیشرفته تر بوده.

 

2. کتاب خطی ووینیک

کتاب خطی ووینیک

کتاب خطی ووینیک 600 سال پیش در اروپا مرکزی به تحریر در آمد. اما دانشمندان هنوز نمیدانند که در این کتاب از چه چیزی صحبت شده و زبان آنرا نمیشناسند. چون تنها نمونه شناخته شده از این الفباست.

محققان هر ساله ترجمه های زیادی برای آن مطرح میکنند اما هیچ یک از این تلاش ها تاکنون موفقیت آمیز نبوده. اخیرا دانشمندان با استفاده از هوش مصنوعی به این نتیجه رسیدند که کلمات این کتاب به زبان عبری است. اما به صورت رمزی. اما مشکل اینجاست که تنها 80 درصد از کلمات کتاب با زبان عبری مطابقت دارد و جملات به دست آمده نامفهوم است.

همچنین بخوانید: رازهای منطقه اسرارآمیز مثلث برمودا 

 

3. خطوط نازکا

خطوط نازکا

در میانه قرون اول تا هفتم پیش از میلاد، مردم قوم نازکا در کشور پرو سطح سنگی زمان را که به رنگ رس بود را کندند تا آنجایی که لایه زیرین آن که رنگ روشن ترین داشت پدیدار شود.

نتیجه آن تصاویری عظیم به شکل حیوانات، گیاهان، انسانها و اشکال هندسی بود که از درون هواپیماها میتوان به خوبی آن را دید.

تئوری هایی وجود دارد که بیان میکند که این خطوط برای علامت دادن به بیگانگان و یا فضانوردان باستانی ایجاد شدند؛ اما محققان موفق نشدند در تئوری های واقع بینانه تر به توافق برسند.

اولین دانشمندانی که دست به تحقیق درباره این خطوط زدند بیان میکردند که خطوط نازکا با علم ستاره شناسی مرتبط است. در حالی که برخی تئوری های جدید بیان میکند که این خطوط برای درخواست باران از خدایان ایجاد شده است.

 

4. ساکسی هوامان

ساکسی هوامان

سوالات زیادی درباره سازه سنگی ایکا در کشور پرو وجود دارد که بدون جواب باقی مانده است. در ابتدا تصور میشد که این سازه یک قلعه نظامی است اما با توجه به شواهدی که بعدها یافت شد احتمالا از این مکان برای برگذاری مراسم ها استفاده میشده است. اما این سازه فارق از کاربردش، معماری حیرت انگیزی دارد.

معماری ساکسی هوامان

سنگهای این بنا به قدری جالب در کنار هم جفت شده اند که بدون استفاده از ساروج در کنار هم محکم باقی ماندند. اگر چه این سنگها به طور کامل به یکدیگر جفت شده اند اما همه ی آنها به یک شکل نیستند. مسئله ای که نشان میدهد که احتمالا کارگران همزمان با ساخت بنا آنها را طراحی میکردند. به علاوه جا به جایی این سنگها که 100 کیلو وزن دارند به خودی خود یک کار بزرگی محسوب میشود.

همچنین بخوانید: 5 تا از رازهای شیطان 

 

5. تونیس هراکلیون

تونیس هراکلیون

در حدود 2700 سال پیش شهر بندری تونیس هراکلیون در مصر یکی از راههای دسترسی به دریای مدیترانه محسوب میشد. اما هزاران سال پیش، این شهر جایی در زمان گم شد.

در اوایل دهه 2000 میلادی گروهی از غواصان تصادفا به تعدادی دست ساخته باستانی برخوردند. در نهایت آنها تمام شهر را پیدا کردند که در اعماق آبهای ساحل مصر مدفون شده بود. تعدادی پل، مجسمه هایی به ارتفاع 5 متر، تابوت های حیوانات و دیگر اشیاء شگفت انگیز باستانی چیز هایی بودند که در جریان این اتفافات کشف شدند.

باستان شناسان مطمئن نیستند که چطور این شهر به اعماق دریای مدیترانه فرو رفته است. اما آنها معتقدند که در پایان قرن اول پیش از میلاد، ترکیبی از وقایع مختلف یعنی سونامی، زلزله و بالا آمدن سطح دریا منجر به آن شد که این شهر پیش از قرن هشتم پیش میلاد به طور کامل به زیر آب برود.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. سلام گفت:

    شهر حضرت شعیب است شهر مدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.