کشف دفترچه خاطرات هیتلر

یکی از اسنادی که باعث میشود اسرار زیادی از انسانهای معروف فاش شود، دفترچه خاطرات آنهاست. اگر یادتان باشد ما در مقاله داستان زندگی آدولف هیتلر یکسری رازهایی را فاش کردیم که خیلی از شماها اصلا به آن اعتقاد نداشتید و عده ای هم ناراحت شدید. حالا در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی دفترچه خاطرات هیتلر بپردازیم….

 

برای عضویت در کانال تلگرامی ما کلیک کنید

 

گرد هایدمن

گرد هایدمن خبرنگاری از مجله آلمانی استرن بود که علاقه زیادی به تاریخ آلمان نازی داشت. در یکی از روزهای پاییز سال 1979 از گرد هایدمن دعوت شد تا از نمایشگاه یک کلکسیونر خصوصی علاقمند به جنگ جهانی دوم بازدید کند. در این نمایشگاه همه چیز وجود داشت. از نامه های محرمانه گرفته تا بعضی از نقاشی های هیتلر؛ ولی چیزی که توجه هایدمن را جلب کرد، دفترچه سیاه رنگی بود که صاحبش ادعا میکرد که یکی از دفترچه خاطرات آدولف هیتلر است.

خاطرات هیتلر

گرد هایدمن شوکه شده بود. تا آن زمان هیچ کسی حرفی از دفترچه خاطرات هیتلر نزده بود. افکار و احساسات درونی رهبر حذب نازی، همیشه برای مورخان یک معما باقی مانده بود. هایدمن میدانست که این کشف میتواند یکی از بزرگترین کشف های قرن بیستم باشد و اگر او بقیه این دفترچه خاطرات را به دست بیاورد، به بزرگترین خبرنگار قرن بیستم تبدیل میشود. ولی او میبایست اول صحت دفترچه را ثابت کند.

صاحب نمایشگاه ادعا میکرد که قرار بوده در پایان جنگ، این دفترچه خاطرات همراه با سایر وسایل هیتلر، با هواپیما به مقر متحدین منتقل شود. اما هواپیما در روستایی سقوط میکند.

هایدمن به روستای موردنظر سفر میکند تا ببیند که این داستان حقیقت دارد یا نه! بر اساس گزارش های قدیمی، واقعا در سال 1945 یک هواپیما در روستا سقوط کرده بود. همینطور هایدمن مطلع میشود که 27 جلد دیگر از دفترچه خاطرات هیتلر در دست شخصی به نام دکتر فیشر قرار دارد.

برای خواندن ضربه بزنید
6 تا از اختراعات نیکولا تسلا! این اختراعات جهانیان را میترساند!

هایدمن موضوع را با رئیس هایش در مجله استرن در جریان میگذارد و آنها را تشویق میکند تا تمام دفترچه ها را بخرند. بالاخره هایدمن دکتر فیشر را پیدا میکند و دکتر فیشر هم حاضر به فروش دفترچه ها میشود.

گرد هایدمن

مجله استرن به مدت 18 ماه رو صرف جمع آوری تمام دفترچه ها میکند. به طرز عجیبی هر چقدر که مجله مشتاق خرید میشود، دفترچه های بیشتری هم پیدا میشود.

بالاخره در سال 1981 مجله استرن 62 جلد از دفترچه خاطرات هیتلر را که بین سالهای 1939 تا 1945 نوشته شده بودند را به قیمت 4 میلیون دلار خریداری میکند. اما قبل از انتشار داستان، صاحبان مجله باید از واقعی بودن دفترچه ها مطمئن میشدند. به خاطر مخفی نگه داشتن موضوع، کلا سه آزمایش بر روی دست خطر هیتلر انجام شد. هر سه آزمایش نشان دادند که دست خط دفترچه ها با دست خط هیتلر کاملا مطابقت دارد.

دفترچه خاطرات هیتلر پیدا شد

بالاخره مجله استرن در 25 آپریل سال 1983 داستان پیدا شدن دفترچه خاطرات هیتلر را منتشر کرد. در جلد مجله تصویر یکی از همین دفترچه های سیاه رنگ چاپ شده بود و تیتر “دفترچه خاطرات هیتلر کشف شد” روی آن نوشته شده بود. روزنامه ها و خبرگزاری های مختلفی از سراسر دنیا با استرن تماس گرفتند و خواستار خرید حق و حقوق چاپ دفترچه خاطرات بودند. به نظر میرسید که مجله استرن به یکی از ثروتمندترین مجله های دنیا تبدیل شود.

اما بسیاری از مورخان حتی قبل از خواندن دفترچه ها به صحت آن شک داشتند. هیچکسی از نزدیکان هیتلر حتی منشی شخصی اش، هرگز این دفترچه ها را ندیده بود و در گزارش دارایی های هیتلر هم نامی از آنها برده نشده بود.

بعد از منتشر شدن دفترچه ها، خیلی ها متوجه شدند که بسیاری از اتفاقات دفترچه خاطرات با واقعیات تاریخی مطابقت ندارند. بالاخره دولت مطابقات قبلی مداخله کرد و آزمایشات مختلفی بر روی کاغذ، چسب و جوهر استفاده شده انجام داد. معلوم شد که همه ی مواد اولیه دفترچه بعد از جنگ جهانی دوم و بعد از مرگ هیتلر تولید شدند و از زمان نوشته شدن متن تنها چند سال میگذرد. دفترچه هایی که مجله استرن میلیون ها فرانک صرف خریدن آنها کرده بود، همگی تقلبی بودند.

برای خواندن ضربه بزنید
آیا داستان برادران دالتون واقعیت دارد؟ + عکس

کنراد کوجو

تحقیقات نشان داد که نام اصلی دکتر فیشر “کُنراد کوجو” بوده. کنراد کوجو فردی بود که با جمع کردن مقادیر زیادی از نامه ها و مدارک دوران آلمان نازی، ثروت کوچکی برای خودش رقم زده بود.

بالاخره معلوم شد که چرا تست دست خط هیتلر، تقلبی بودن دفترچه ها را نشان نداده بود. مجله استرن برای تست از یکی از نامه های جعلی خود کوجو استفاده کرده بود. هایدمن و کوجو دستگیر شدند و هر کدام به چهار سال و نیم زندان محکوم شدند. کوجو ادعا کرد که هایدمن از تقلبی بودن دفترچه ها خبر داشته و مقداری از مبلغ ها را برای خودش برداشته است. اما هایدمن میگفته که اصلا از جعلی بودن آنها خبر نداشته و تمام آن پولها را به کوجو داده و هیچ مبلغی را برای خودش برنداشته است.

به هر حال بیشتر این پولها به دست صاحبان مجله استرن برنگشت. شاید اگر کمی اشتیاق خودشان را کنترل میکردند و آزمایشات بیشتری انجام میدادند، نه تنها این همه پول را از دست نمیدادند، بلکه آبروی مجله را هم نمیبردند.

اشتباهات زیادی در تاریخ انجام شده و در حال حاضر مدارک و اسناد زیادی وجود دارد که جعلی هستند و یا حقیقی. خیلی از اسناد و مدارک واقعی به جای اینکه در موزه ها قرار داشته باشند در دست کلکسیونرها و مجموعه های آنها قرار داردند و ما خبری از انها نداریم.

 

 

محصولات مرتبط:

خرید کتاب بشقاب پرنده های هیتلر

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.