آیا میدانید علت سفید رنگ بودن بدنه هواپیما چیست؟

آیا میدانید علت سفید رنگ بودن بدنه هواپیما چیست؟ :

هنگامی که به هواپیمای در حال پرواز بالای سرتان خیره میشوید؛ یا زمانیکه در فرودگاه در حال سوار شدن بر هواپیما هستید، تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا تقریبا اکثر هواپیماها سفید رنگ هستند؟ البته هر یک از ایرلاین ها نام برند و لوگوی خود را بر روی هواپیما ترسیم مینمایند. اما بیشتر قسمت هواپیما با رنگ سفید رنگ آمیزی میشود. این کار کمی عجیب به نظر نمیرسد؟ اما آیا دلیل علمی برای سفید رنگ بودن رنگ هواپیما وجود دارد؟

رنگ روشن نور خورشید و تابش اشعه خورشید را منعکس میکند و این امر موجب میشود زمانیکه هواپیما در حال پرواز است، کابین هواپیما خنک نگه داشته شود. به گفته ی پرفسور جان (استاد هوا فضا) : در واقع رنگ سفید هواپیما مانند کرم ضد آفتاب عمل میکند.

رنگ کردن هواپیما

آیا میدانید علت سفید رنگ بودن بدنه هواپیما چیست؟

چرا اغلب هواپیماها سفید رنگ هستند؟

رنگ سفید هواپیما، رنگ طبیعی آن نیست. برای رنگ آمیزی یک هواپیما، شرکت هواپیماسازی، بیش از 65 گالون رنگ مصرف میکند.

اما علت استفاده از رنگ سفید برای بدنه ی هواپیما چیست؟ علت اصلی اینکه چرا هواپیما با رنگ سفید و یا روشن رنگ میشود، انعکاس نور خورشید و به حداقل رساندن حرارت و هرگونه آسیب احتمالی از تابش نور خورشید است.

تابش نور به رنگ روشن و تیره

آیا میدانید علت سفید رنگ بودن بدنه هواپیما چیست؟

به طور مثال در یک روز آفتابی اگر شما لباس تیره رنگ بر تن داشته باشید، بیشتر از زمانی که لباس با رنگ روشن بر تن داشتید، احساس گرما میکنید. هواپیمای خنگ تر به معنای صرف انرژی و هزینه ی کمتر برای خنک کردن هواپیما است.

رنگ آمیزی هواپیما

آیا میدانید علت سفید رنگ بودن بدنه هواپیما چیست؟

اما هدف از رنگ کردن هواپیما با رنگ سفید، تنها صرفه جویی در هزینه ها نیست. مهم ترین دلیل برای استفاده از رنگ روشن در هواپیما، حفاظت از مواد پلاستیکی یا کامپوزیت به کار رفته در آن، از اشعه ی نور خورشید است. فیبر کربن، فایبر گلاس و … قطعاتی هستند که در قسمت دماغه ی هواپیما به کار برده میشوند. این قطعات باید تحت محافظت باشند؛ چرا که رادار در پشت آنها قرار گرفته است؛ از این جهت معمولا با رنگ سفید و یا خاکستری روشن رنگ آمیزی میشود.

علت دیگر سفید رنگ بودن هواپیما این است که در گذر زمان دچار زنگ زدگی میشود. اگر هواپیما را با رنگ قرمز رنگ آمیزی کنند، پس از مدتی زمانی که در معرض تابش نور خورشید و شرایط محیطی قرار گیرد، به علت زنگ زدگی رنگ خود را از دست میدهد. همچنین هواپیماهای رنگی با هر بار پرواز در ارتفاع بالا، دچار رنگ پریدگی میشوند و رنگ آمیزی مجدد آنها هزینه زیادی در بر دارد. اما در رنگ سفید تغییر زیادی حاصل نمیشود.

 

اگر هواپیما را رنگ نکنند چه اتفاقی میفتد؟

بعضی از ایرلاین ها در گذشته سعی میکردند تا از هیچ رنگی استفاده نکنند. به طور مثال امریکن ایرلاین برای مدت طولانی هواپیماهایش را رنگ آمیزی نمیکرد و بدنه ی هواپیما فاقد محافظ بود. با این وجود سودی هم برای ایرلاین نداشت. مشکل اینجاست که بعد از مدتی با گذر زمان، بدنه ی هواپیما لکه دار میشود و کم کم از بین میروند. بنابراین ایرلاین هر چند وقت یکبار برای پولیش کردن آن، مجبور به صرف وقت و هزینه میشود.به همین علت است که امروزه همه ی ایرلاین ها از رنگ روشن برای رنگ آمیزی هواپیماها استفاده میکنند.

 

بررسی آسان ترک ها و فرورفتگی ها بر روی بدنه ی هواپیما

به دلایل امنیتی، بدنه ی هواپیماها به طور مرتب مورد بررسی قرار میگیرد تا اگر احتمال ترک، فرورفتگی و یا مشکلی دارد، سریع برطرف گردد. برای رویت ترک ها و فرورفتگی ها و هرگونه آسیب احتمالی در بدنه هواپیما، هیچ رنگی بهتر از رنگ سفید نمیباشد. همیشه ترک ها تیره تر از رنگ سفید نمایان میشوند. علاوه بر این رنگ سفید، زنگ زدگی ها و نقاط نشست روغن و سوخت را بهتر نشان میدهد.

سانحه هوایی

آیا میدانید علت سفید رنگ بودن بدنه هواپیما چیست؟

و مهمتر از همه این است که هواپیماهای سفید رنگ در صورت بروز سانحه ی سقوط، به ویژه در شب و در آب های دریا، آسانتر قابل مشاهده هستند.

در نتیجه رنگ سفید هواپیما را از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرما محافظت میکند. همچنین بررسی ترک ها و آسیب ها را آسان میسازد رنگ سفید کمک میکند فرورفتگی های بدنه هواپیما قابل مشاهده باشد و مهمتر از همه از لحاظ هزینه، به صرفه میباشد.

اگر ایرلاین قصد فروش هواپیما را داشته باشد، هواپیمای سفید رنگ را راحت تر و با قیمت بهتری نسبت به هواپیماهای رنگی میتواند به فروش برساند.

 

ابوالفضل قلی نژاد

ابوالفضل قلی نژاد

تخصص در زمینه ارز های مجازی ، ادیتور و متخصص تولید محتوی ساکن شمال کشور با 5 سال سابقه

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *