ضررهای مرگبار قلیان کشیدن
خانه سلامت و خانواده ضررهای مرگبار قلیان کشیدن
سلامت و خانواده - 2 هفته قبل

ضررهای مرگبار قلیان کشیدن

ضررهای مرگبار قلیان کشیدن :

سلام خدمت کاربران سایت تن تاپ. امروز در خدمت شما هستیم با مضرات مرگبار قلیان. با ما همراه باشید.

 

قلب و ریه
ضررهای مرگبار قلیان کشیدن

مصرف قلیان آشکارا نشان داده است که تاثیرات مضرری بر دو عضو حیاتی بدن یعنی ریه ها و قلب دارد. سرطان ریه و سرطان مری، بیماری انسدادی ریوی مزمن، پایین بودن وزن هنگام تولد نوزاد، حملات آسم و ذات الریه برخی از خطرات مربوط به کشیدن قلیان هستند.

یک سری باورهای نادرست و واقعیت درباره کشیدن قلیان وجود دارد که در ادامه برای شما بیان میکنیم.

 

1. از آنجا که تنباکوی قلیان از طریق آب فیلتر میشود، کلیه مواد مضر آن تصفیه میشود.

قلیان
ضررهای مرگبار قلیان کشیدن

کشیدن تنباکو از طریق آب، مواد سرطان زای آن را تصفیه نمیکند. این دود میتواند به اندازه ی دود سیگار اثر مخرب بر روی ریه و قلب داشته باشد.

 

2. استنشاق دود قلیان ریه ها را نمیسوزاند به همین دلیل مضر نیست

مضرات قلیان
ضررهای مرگبار قلیان کشیدن

دود قلیان وقتی استنشاق میشود ریه ها را نمیسوزاند. زیرا از طریقی آبی که در پایین قرار دارد، خنک میشود. با اینکه دود خنک میشود اما هنوز هم دود حاوی مواد سرطان زایی است که برای بدن مضر است.

 

3. کشیدن قلیان سالم تر از کشیدن سیگار کشیدن است

سیگار کشیدن
ضررهای مرگبار قلیان کشیدن

دود قلیان به همان اندازه دود سیگار مضر است. قلیان به طریقی متفاوت دود تولید میکند. دود سیگار از سوختن تنباکو ایجاد میشود، در حالیکه دود قلیان از طریق گرم شدن تنباکویی که در کاسه ای بالای آن قرار دارد، از طریق ذغال تولید میشود. محصول نهایی آن یعنی دود، یکسان است.

 

4. کشیدن قلیان به اندازه کشیدن سیگار اعتیاد آور نیست زیرا نیکوتین ندارد

مضرات قلیان
ضررهای مرگبار قلیان کشیدن

تنباکو قلیان هم مانند تنباکوهای معمولی، حاوی نیکوتین است. در واقع در یک جلسه 60 دقیقه ای قلیان، فرد در معرض حجم دودی 100 تا 200 مرتبه بیشتر از یک سیگار قرار میگیرد

 

 

میزان و عمق دم در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف میشود اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن میشود، 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.

تحقیقات نشان داده است که پس از 45 دقیقه استفاده از دود قلیان، مونوکسید کربن، نیکوتین پلاسما و ضربان قلب به شدت بالا میرود. یک تحقیق نیز نشان داده است قلیان کشیدن خطر ابتلا به سل ریوی را افزایش میدهد و این تصور یک تصور غلط است که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه ها نمیرساند. چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار خود را میگذارد.

حتی در هوایی که دود قلیان آزاد میشود افرادی که قلیان نمیکشند و در معرض دود قرار گرفته اند، در طولانی مدت دچار عوارض آن خواهند شد

افرادی که قلیان میکشند باید از این واقعیت مطلع باشند که دود قلیان چون از آب رد میشود و مرطوب است، مدت زمان بیشتری در ریه ها میماند.

 

کشیدن قلیان چطور بر اسپرم مردان تاثیر میگذارد؟

اسپرم مردان
ضررهای مرگبار قلیان کشیدن

شواهدی وجود دارد که اعلام میکند که قلیان کشیدن میتواند میزان اسپرم را در مردان کاهش دهد. کشیدن قلیان میتواند طول عمر اسپرم را کاهش داده و باعث تغییرات ژنتیکی شود که بر روی نوزاد نیز تاثیر میگذارد.

از آنجا که قلیان حاوی فلزات سنگینی چون آرسنیک، سرب و کبالت است، باعث کاهش تولید اسپرم میشود.

 

مصرف سیگار و قلیان موجب پوکی استخوان میشود

سیگار و قلیان کشیدن باعث اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، کاهش وزن و تخریب هورمون های جنسی میشود که در نهایت باعث پوکی استخوان میشود

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بیماری هایی که به افراد قدرت ماورایی میدهد

بیماری هایی که به افراد قدرت ماورایی میدهد : بعضی وقتها رویای این رو میبینیم که مثل یکی از…