چرا موبایل نمیخریم؟

چرا موبایل نمیخریم؟ :

چرا موبایل های خودمان را دیرتر از سابق تعویض میکنیم؟ عرضه جهانی تلفن های هوشمند، همانطور که تایید میکنید بعد از سالها رشد صریح، حالا روند نزولی به خود گرفته است. این مسئله نیز تا حدود زیادی به دلیل اشباع بازار موبایل در چین و هند است. چرا که صدها میلیون نفر از کاربران این دو کشور، نخستین موبایل 4G خود را در نیم دهه ی اخیر خریداری کردند و دیگر نیازی به خرید دوباره نمیبینند.

همینطور گزارش ها هم حکایت از آن دارد که مشتریان در آمریکا و اروپا، موبایلهای خود را برای مدت زمان بیشتری نسبت به گذشته نگهداری میکنند. همین دو مسئله یعنی اشباع بازار موبایل در چین و هند.

علاقه کاربران برای نگه داری طولانی مدت نشان میدهد که چرا صنعت موبایل دیگر آن فرصت طلایی سرمایه گذاری چندسال قبل نیست. با اینحال اما طولانی شدن چرخه خرید تلفن های همراه، هنوز هم به طور کامل مشخص نشده است. با تن تاپ همراه باشید تا در ادامه این مطلب، به ذکر برخی دیگر از دلایل نیز بپردازیم.

 

قیمت هایی بیش از 999 دلار

یکی از دلایل روشن برای توجیه این رفتار مشتریان، افزایش روز افزون قیمت گوشی ها میباشد. همانطور که میدانید تازه ترین پرچمداران ارائه شده توسط دو غول اپل و سامسونگ، بیش از 999 دلار قیمت دارند. در نتیجه روشن است که بروزرسانی موبایل با این قیمتها، کاری پرهزینه میباشد.

تردیدی نیست که هم اکنون گرایش شدیدی برای خرید موبایل های پیشرفته و پرچمدار، در میان کاربران به وجود آمده است. طبق گزارشی که موسسه تحقیقاتی GFK منتشر کرده، یک هشتم گوشی های هوشمندی که در سه ماهه ی سوم 2017 به فروش رفتند، قیمتی بیش از 900 دلار داشتند.

البته شاید مشتریان به خرید موبایل های گران قیمت گرایش پیدا کردند اما همزمان تلاش میکنند که آنها را برای مدت زمان بیشتری نگه دارند و این مسئله بسیار منطقی به نظر میرسد.

 

پایان رقابت تکنولوژیکی شرکت ها

شاید اینکه مشتریان نسبت به بروزرسانی موبایلهایشان مانند سابق عمل نمیکنند، تفاوت میان نسل های تلفن همراه باشد که به مرور در سالهای اخیر کم و کمتر شده است.

جهش های قابل توجه شرکت ها در بهبود سرعت پردازشی، ظرفیت ذخیره سازی و کیفیت دوربین، همگی از مواردی است که شاید 3 یا 4 سال پیش رخ میدادند. اما دیگر شاهد آنها نیستیم. اما امروزه هم بهبود هایی در این گجت ها اتفاق میفتد اما پیشرفتها به اندازه ای نیستند که تجربه روزمره کاربران را آنطور که باید تحت تاثیر قرار دهند. در واقع بیشتر اپلیکیشن ها دیگر روی موبایل هایی که پردازنده قدیمی دارند دیگر با مشکل رو به رو نمیشوند. از طرفی دیگر اگر موبایلتان 32 گیگابایت یا مقداری بیشتری حافظه داشته باشد، احتمالا با مشکل اتمام فضای ذخیره سازی رو به رو نمیشوید.

از طرفی پیشرفت های حاصله در دوربین های تلفن همراه هوشمند، آنقدر که تولید کنندگان موبایل تمایل دارند از سوی کاربران جدی گرفته نمیشود و دیگر تبلیغ کیفیت دوربین های موبایل، مانند گذشته مشهود نیست.

این روزها بهبود قابلیتهای کوچک در تلفن همراه نمیتواند کاربران را مجاب به خرید آنها نماید. موبایلهای قدیمی که در دو یا سه سال گذشته تولید شده اند از بسیاری از استاندارد های موبایل های امروزی برخوردار هستند و تفاوت چندانی با نسل جدید خود ندارند.

البته باید اعتراف کرد که پیشرفت هایی در زمینه هوش مصنوعی و دستیارهای دیجیتالی رخ داده است. با اینحال وجود این دستیارها در واقعیت، فاکتور مهمی برای خرید این تلفن های هوشمند به حساب نمیاید و همین نحو پیشرفت هایی که در زمینه پشتیبانی از واقعیت مجازی و لوازم جانبی مختلف روی داده، آنقدر که باید برای کارابران اغوا کننده باشد، نبوده.

در واقع سخت افزارهای تلفن همراه به نقطه ای از بلوغ و پختگی رسیدند که مشتریان دلیلی برای بروزرسانی آنها نمیبینند.

از طرفی دیگر بسیاری از موبایل های موجود از شبکه های 4G و LTE پشتیبانی میکنند و نیاز کاربران را برای دسترسی به شبکه های پرسرعت اینترنت فراهم میکنند.

شاید در آینده ای نزدیک و با راه اندازی شبکه 5G بتوان مشوق جدیدی برای خرید تلفن های هوشمند بروز پیدا کرد.

همانطور که گفتیم عدم خرید تلفن های همراه بروز، دلایل متعددی دارد. به طول کلی میتوان اینگونه گفت که بازارهای تلفن همراه ظاهرا به بلوغ رسیدند. به همین خاطر کاربران ترجیح میدهند که تا اخرین لحظه ممکن، حداکثر استفاده را از موبایل های خود انجام دهند.

 

 

 

 

نظر شما چیست؟ چه عوامل دیگری در بی میلی کاربران به خرید موبایل جدید موثر است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

 

ابوالفضل قلی نژاد

ابوالفضل قلی نژاد

تخصص در زمینه ارز های مجازی ، ادیتور و متخصص تولید محتوی ساکن شمال کشور با 5 سال سابقه

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *