5 تا از عجیب ترین و کمیاب ترین نژاد سگ در دنیا

5 تا از عجیب ترین و کمیاب ترین نژاد سگ در دنیا :

سگ ها! این حیوانات وفادار و دوست داشتنی، در نژادها و گونه های مختلف در سراسر دنیا پراکنده شده اند. اما باید بدانید که برخی از نژادهای آنها بسیار کمیاب و نادر بوده و حتی بعضا در طول تاریخ به مرز انقراض رسیده ولی دوباره به بقا برگشتند. در ادامه با ما همراه باشید تا 5 تا از عجیب ترین و کمیاب ترین نژاد سگ در دنیا را با هم مرور کنیم.

 

1. نژاد پولی (Puli)

نژاد پولی

5 تا از عجیب ترین و کمیاب ترین نژاد سگ در دنیا

سگ های پولی بیشتر برای موهای بافت مانند و بلند خودشان، شهرت دارند که شبیه به یک گلوله کانوای بزرگ و درهم تنیده به نظر میرسند. کسی هنوز نمیداند که ریشه پولی ها به کجا میرسد و زمان شکل گیری این نژاد کی بوده. تنها مدرک تاریخی موجود در مورد پیشینه این نژاد این است که در زمان روم باستان نیز حضور داشته و بدین ترتیب باید گفت که بیش از 6000 سال قدمت دارند.

گفته میشود که نژاد پولی، دوهزار سال پیش در آسیا یافت شده و هزار سال پیش به مجارستان معرفی شد. مجاری ها استقبال بسیار خوبی از این سگ داشته و از آن برای محافظت از گله ی گوسفندان استفاده میکردند.

بد نیست بدانید که سگ های درشت هیکل پولی، در این کشور با نام کوموندور شناخته میشوند که بومی مجارستان نیز محسوب میشوند. صاحبان سگ های پولی، موهای بافت مانند این حیوان را آراسته نگه میدارند. آنها هر چند وقت یکبار سگها را اصلاح میکنند زیرا رشد موها گاهی زیاد شده و ممکن است که روی زمین کشیده شوند.

این نژاد سگ بسیار باهوش است و به تحرک و توجه زیادی نیاز دارد.

 

2. نژاد لوندهاند نروژی ( Norwegian Lundehund )

نژاد لوندهاند نروژی

5 تا از عجیب ترین و کمیاب ترین نژاد سگ در دنیا

این سگ ویژگی های عجیب و جالبی دارد که آن را از دیگر نژادهای سگها جدا میکند. یکی از بارز ترین مشخصه های این است که در هر کدام از پاهای خود، شش انگشت دارد. همچنین شانه و گردن فوق العاده عجیبی دارد که به خودش این اجازه را میدهد که پاهای خودش را به هر دو طرف باز کرده و پشت به راحتی به پیشانی برساند.

این حیوان همچنین میتواند کانال های گوش های خودش را به منظور پیشگیری از ورود هرگونه آلودگی به طور کامل مسدود کند و ببندد. همین ویژگی ها باعث شده تا نژاد لوندهاند نروژی یکی از بهترین سگ های شکاری در کشور خودش به شمار برود.

این سگ همچنین یک شناگر و کوهپیمای بی همتا نیز محسوب میشود که میتواند از صخره های صاف صعود کند.

این حیوانات برای شکار مرغان دریایی آموزش دیده اند. همین مسئله باعث شد تا نسل آنها در دهه ی 1600 میلادی رو به انقراض برود. اما در دهه ی 1900 میلادی، جمعیت کوچکی از آنها در روستای مونستاد به بقای خود ادامه داد.

در سال 1963 میلادی فقط 6 قلاده از این سگها زنده مانده بودند. اما خوشبختانه با تلاش حامیان حیوانات، در حال حاضر بیش از 1500 قلاده از این سگ نروژی وجود دارد.

با اینکه به شدت برای افزایش نسل این نژاد تلاش میشود اما همچنان آنها در خطر مشکلات ژنتیکی قرار دارند. به همین تقریبا همه ی سگ های موجود دچار نوعی بیماری هستند که این بیماری مانع از جذب مواد مغذی و پروتئین غذاها توسط بدن این سگ ها میشود.

 

3. نژاد اینکا ارکید پِروئی ( Peruvian Inca Orchid )

نژاد اینکا ارکید پروئی

5 تا از عجیب ترین و کمیاب ترین نژاد سگ در دنیا

با اینکه نام ارکیده را با خود به یدک میکشد اما این حیوان صد در صد یک سگ است. همانند نژاد همسایه شمالی خود، نژاد ارکیده نیز توسط سرخپوستان قبیله اینکاها مورد پرستش قرار میگرفتند. اما پیشینه این سگ به پیش از تمدن اینکاها برمیگردد. تصویر سگ ارکیده پروئی در تصاویر هنری 750 سال پیش از میلاد مسیح به چشم میخورد. بر اساس باور عمومی مردم پرو، بغل کردن سگ ارکیده خاصیت درمانی دارد و میتواند به رفع دردهای معده کمک کند.

متاسفانه نسل این سگ در حال انقراض است. در حال حاضر فقط یک روستای کوچک در کشور پرو این نژاد را زنده نگه داشته اند.

این سگها تربیت پذیر هستند اما باید از سنین جوانی اموزش های لازم به انها داده شود. برای پیشگیری از آفتاب سوختگی، آکنه و خشکی پوست نیز لازم است که همیشه حمام کرده و لوسیون های لازم توی بدن آنها مالیده شود.

 

4. نژاد پلنگی کاتاهولا ( Catahoula Leopard )

نژاد پلنگی کاتاهولا

5 تا از عجیب ترین و کمیاب ترین نژاد سگ در دنیا

این سگها نه تنها اسم جالبی دارند بلکه شکارچیان بسیار قدری نیز به شمار میروند. به طوریکه برای گرفتن طعمه ی خود حتی از درخت هم بالا میروند. گفته میشود این نژاد به خوبی توانسته در طول تاریخ بقای خود را در آمریکای شمالی حفظ کند و به دلیل داشتن قدرت شکار فوق العاده عالی، بسیار مورد توجه آمریکایی ها قرار دارد.

بسیاری از شکارچیان مشهور این منطقه یک قلاده از این سگ را در خانه ی خود دارند. این سگها در کنار انرژی بسیار زیاد، قدرت آموزش پذیری بالایی نیز دارند و میتوان از آنها برای کمک به نیروهای پلیس نیز بهره برد.

 

5. نژاد ماستیف ناپلی ( Neapolitan Mastiff )

نژاد ماستیف ناپلی

5 تا از عجیب ترین و کمیاب ترین نژاد سگ در دنیا

این سگ بزرگ جسه حدود 80 سانتی متر قد و هفتاد کیلوگرم وزن دارد. این سگ پیشینه طولانی در تاریخ دارد اما متاسفانه پس از جنگ جهانی دوم، نسل آنها رو به انقراض رفت. در آن زمان یک نقاش ایتالیایی به منظور حفظ نژاد ماستیف های ایتالیایی، آنها را با ماستیف انگلیسی ترکیب کرده و این نژاد را محافظت نمود.

این نژاد از سگ ها برای نگهداری در خانه بسیار مناسب هستند اما از همان زمان کودکی باید به آنها اجتماعی بودن را آموخت تا به غریبه ها حمله نکنند. این حیوانات به ندرت سروصدا میکنند مگر اینکه تهدید شده باشند.

 

 

 

سگها نزدیک ترین دوستان انسان ها در دنیا شناخته میشوند. شما در مورد این موجودات دوست داشتنی چه نظری دارید؟ کامنت بگذارید و ما را از نظرات خوبتان آگاه کنید

 

ابوالفضل قلی نژاد

ابوالفضل قلی نژاد

تخصص در زمینه ارز های مجازی ، ادیتور و متخصص تولید محتوی ساکن شمال کشور با 5 سال سابقه

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. Hamid گفت:

    بهترین نژاد سگ،سگ سرابی ایرانی است افسوس هیچکس دلسوز نیست وکاری برای شناساندن این سگهای اصیل انجام نمیدهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *