10 حقیقت جالب درباره مهاتما گاندی

مهاتما گاندی رهبر سیاسی و معنوی کشور هند بود که ملت هند را در راه آزادی از استعماری بریتانیا، رهبری کرد. او در طول زندگی اش استفاده از هر نوع ترور و خشونت را برای رسیدن به مقاصد، رد میکرد. گاندی به میراث هند افتخار میکرد و به تسلط انگلستان بر هند برای همیشه پایان داد. پیش از گاندی هند توسط انگلستان اداره میشد و یک کشور مستقل نبود. استقامت او باعث شد که هند سرانجام در سال 1947 به استقلال برسد. اما حقایقی در زندگی او وجود داشته اند که هیچگاه بیان نشدند. با ما همراه باشید تا حقیقت های جالب درباره مهاتما گاندی را با هم مرور کنیم.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی ما کلیک کنید

 

1. او خیلی خجالتی بود

مهاتما گاندی

حتما تصور میکنید که رهبر کشور بزرگی چون هند باید یک فرد برونگرا باشد. اما درباره گاندی، عکس آن حقیقت داشت. افرادی که او را میشناختند معتقد بودند که او بسیار خجالتی است و صحبت کردن در جمع را دوست ندارد. او از جمعیت زیاد و عکس گرفتن هم خوشش نمیامد. زمانیکه درباره یکی از مشهورترین افراد جهان صحبت میکنید، مسلما این گفته غیرقابل باور است.

 

2. گاندی در سن کم ازدواج کرد

گاندی و همسرش

از آنجایی که در بیشتر کشورهای جهان هنوز رسم ازدواج در سنین پایین است، درباره او هم چنین بود. گاندی تنها 13 سال داشت که با کستوربا گاندی 14 ساله ازدواج کرد. اولین فرزند گاندی زمانی به دنیا آمد که گاندی 15 ساله بود اما متاسفانه کودک زنده نماند. بعد از آن آنها صاحب 4 فرزند شدند.

 

3. گاندی در زمان جک قاتل در لندن بود

جک قاتل

طی یک اتفاق جالب، گاندی در همان زمانی که جک قاتل در لندن افراد به قتل میرساند یعنی در سال 1888 به لندن رفت تا در آنجا زندگی کند. خوشبختانه او با جک قاتل برخورد نکرد. به جای این با زندگی انگلیسی خو گرفت و بسیاری از رسم و رسومات آن دوره ی لندن را پذیرفت. گاندی لباس ابریشمی میپوشید و به کلاس ویولون میرفت. حتی زمانی که با نویسندگان مشهوری چون لئو تولستوی ملاقات کرد، به عضویت گیاهخواران لندن ملحق شد.

همچنین بخوانید: قهرمان هایی که کارهای وحشتناکی انجام دادند 

 

4. گاندی فعالیت خودش را از آفریقای جنوبی آغاز کرد

مهاتما گاندی

گاندی پس از ترک لندن به آفریقای جنوبی رفت تا در یک شرکت هندی کار کند. اگر چه قرار بود که مدت کوتاهی در آنجا باشد اما این مدت کوتاه تبدیل شد به 21 سال. در این زمان بود که تصمیم گرفت تا شرایط هندی ها را بهبود بخشد. زیرا هندیها در آفریقای جنوبی شرایط خوبی نداشتند. او به رهبر جامعه ی هندی های آن کشور تبدیل شد و روش مقاومت بی خشونت را در آنجا توسعه داد.

 

5. گاندی راه رفتن را دوست داشت

راه رفتن گاندی

به نظر میرسد که راه رفتن سرگرمی و ورزش موردعلاقه ی او بود. حتی پیش از فعالیت های آزادی خواهانه ی خود، روزانه 16 کیلومتر راه میرفت. به نظر میرسد که او در لندن هم به فعالیت خود ادامه داد. گاندی در لندن روزانه 16 کیلومتر راه میرفت تا از قسمت های مختلف شهر دیدن کند. این شیوه ی او باعث شد تا بعدها برای جلب توجه به برنامه ی اعتراض آمیزش از این راهپیمایی ها استفاده کند.

 

6. گاندی ارتباط با همسرش را متوقف کرد

مهاتما گاندی و همسرش

گاندی در سن 37 سالگی از برقراری رابطه ج*ن*س*ی با همسرش دست کشید. او همچنین به خامخواری روی آورد. گاندی با این کار میخواست بر روی ماموریت آزادی خواهانه ی خود تمرکز کند و حواسش پرت نشود. شاید این تصمیم او افراطی به نظر برسد اما در نهایت نتیجه بخش بود.

 

7. گاندی با دندان مصنوعی غذا میخورد

مهاتما گاندی

شاید بسیاری خبر نداشته باشند که گاندی دندان مصنوعی داشت. او تنها در حین غذا خوردن از آنها استفاده میکرد و آن را در دهان میگذاشت. رژیم غذایی او از میوه و سیزیجات خام تشکیل میشد که مسلما بدون دندان، خوردن آنها دشوار بود. او پس از تمام کردن غذایش، دندان ها را میشست و در جامش میگذاشت.

 

8. جایزه صلح نوبل هرگز به او تعلق نگرفت

 

جایزه نوبل

این حقیقت همگان را متعجب میکند. از آنجایی که او یکی از بهترین نمونه های صلح بدون خشونت است. بنابراین حتما باید حداقل یکبار جایزه صلح نوبل را دریافت میکرد. اگر چه او بارها نامزد این جایزه شد، اما به دلایلی جایزه به او تعلق نگرفت. سازماندهندگان نوبل نمیخواستند پس از ترور او این جایزه را در اختیارش قرار دهند زیرا برخلاف قوانین بود.

 

9. گاندی با لهجه ایرلندی صحبت میکرد

مهاتما گاندی

اگر چه عجیب به نظر میرسد اما این مورد صددرصد حقیقت دارد. اولین معلم انگلیسی گاندی، لهجه ی ایرلندی داشت و این مسئله روی دانش آموزی جوان تاثیر گذاشت. همان معلم، کتاب موعظه سر کوه را به او معرفی کرد که گاندی هر روز برای تقویت زبان انگلیسی آن را مطالعه میکرد. گاندی آنقدر به این کتاب علاقه مند شد که در طول زندگی خود هر شب آن را میخواند.

 

10. یادبود گاندی به یک تجارت بزرگ تبدیل شده است

چرخ گاندی

خاطرات گاندی به عنوان یک چهره ی مهم توجه بسیاری را به خودش جلب میکند. چرخ نخ ریسی گاندی که در خانه استفاده میکرد، در سال 2013 به مبلغ 110,000 پوند فروخته شد. آخرین وصیت گاندی هم در همان حراجی به مبلغ 20,000 پوند فروخته شد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *