10 ابر رایانه سریع دنیا + عکس

ابر رایانه یا همان سوپر کامپیوتر به رایانه هایی گفته میشود که زمان معرفی آن در زمینه میزان ظرفیت محاسبه در واحد زمان در دنیا پیشرو باشد. این عبارت برای اولین بار توسط مجله ی نیویورک ورد، برای اشاره به جدول سازی IBM در دانشگاه کلمبیا به کار رفت. مجموع سرعت 500 ابر کامیپوتر برتر دنیا چیزی در حدود 223 پتافلاپس است. هر پتافلاپس معادل پردازش یک کوادریلیون است.

از بین 500 ابرکامپیوتر سر دنیا در حال حاضر 252 مورد از آنها در آمریکا، 112 تا در اروپا، 66 تا در چین و 30 تا در ژاپن کار میکند. اما فکر میکنید که سریعترین ابر کامپیوتر دنیا هم اکنون متعلق به چه کشوری است؟ برای یافتن این پاسخ با ما همراه باشید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

10. Tianhe-1A – مرکز ملی ابر رایانش در چین

tianhe-a1

در نوامبر 2010 این ابر کامپیوتر که از CPU های زئون اینتل و GPU های انویدیا به عنوان 183,368 هسته پردازشی خود استفاده میکرد، توانست با رسیدن به سرعت 2.6 پتافلاپس، جایگاه اول دنیا را به خود اختصاص دهد. اما امروز رتبه ی دهم را دارد.

 

9. SuperMUC، مرکز ابر رایانش لایبنیتز در آلمان

Supermuc

با استفاده از سرورهای IDataPlex شرکت IBM و 300 ترابایت رم، به همراه 147,456 هسته پردازشی، سرعت این سیستم به 2.9 پتافلاپس میرسد. هزینه مصرف انرژی آن با استفاده از روش خنک سازی مستقیم چیپ ها و حافظه ها به کمک آب کاهش پیدا کرده است.

همچنین بخوانید: 5 تا از عجیب ترین ربات های ساخت بشر 

 

8. VulCan، لابراتوار ملی لاورنس لیورمور – آمریکا

Vulcan

سیستمی با سرعت 4.3 پتافلاپس که بر مبنای تکنولوژی ابررایانشی IBM به نام Blue Gene ساخته شده و 393,216 هسته پردازشی دارد، این روزها از نظر سرعت هشتم است. این سیستم فقط به کارهای دولتی اختصاص ندارد، بلکه اخیرا در صنعت تحقیقات دانشگاهی هم مورد استفاده قرار گرفته است.

 

7. Juqueen ، مرکز ابر رایانش یولیش در آلمان

Juqueen

458,752 هسته پردازشی این ابررایانه قادر به سرعت 5 پتافلاپس هستند، 2301 کیلووات توان مصرفی، Juqueen را در رده پنجمین کامپیوترهای بهینه از نظر مصرف انرژی هم قرار داده .

 

6.  Stampede ، مرکز رایانش پیشرفته تگزاس، دانشگاه تگزاس

Stampede

با سرورهای PowerEdge شرکت Dell، و پردازنده های Xeon اینتل، و اتصال های InfiniBand ، این ابر رایانه به سرعت 5.2 پتا فلاپس می رسد. این یکی از بزرگترین سیستم های کامپیوتری جهان است که به پژوهش های آزاد علمی اختصاص یافته. یعنی هر محققی در هر یک از انستیتوهای امریکا می تواند درخواست استفاده از بخشی از توان پردازشی آن را بدهد .

 

5. Mira ، لابراتور ملی آرگون متعلق به وزارت انرژی، امریکا

Mira

این سیستم که ساخت IBM است و از 786,432 هسته پردازشی بهره می جوید و سرعت 8.6 پتافلاپس را دارا است. وقتی در سال 2014 تولید آن تکمیل شد سالانه 5 میلیارد ساعت رایانش را در اختیار دانشمندان قرار می دهد.

 

4. K computer ، انستیتو پیشرفته ریکن برای علوم رایانه ای، ژاپن

K-computer

K computer که ساخته شرکت فوجیتسو است، در سال 2011 جایگاه اول را در این فهرست داشت. سرعت 10.5 پتافلاپس با 705,024 عدد هسته پردازشی Sparc به دست می آید. این ابر رایانه از اتصال های ماهیچه ای شش محوره نیز بهره می برد .

همچنین بخوانید: 4 تا از خطرناک ترین هکرهای دنیا 

 

3. Sequoia ، لابراتوار ملی لاورنس لیورمور، امریکا

Sequoia

Sequoia که در ژوئن 2012 جایگاه اول این فهرست را داشت، در حال حاضر توسط سازمان امنیت ملی هسته ای امریکا برای شبیه سازی های بزرگ در زمینه افزایش طول عمر تسلیحات هسته ای به کار می رود. ظاهرا 1.6 میلیون هسته پردازشی و حداکثر سرعت 17.2 پتافلاپس، برای این ماموریت کافی هستند.

 

2. Titan ، لابراتوار ملی اوک ریج، امریکا

Titan

Titan که تا چندی پیش  با سرعت 17.6 پتافلاپس سریع ترین ابر کامپیوتر دنیا بود، حالا دوم است. این سیستم از پردازنده های Cray مبتنی بر تکنولوژی AMD استفاده می کند و واحد های پردازش گرافیکی آن هم بالغ بر 560,640 عدد هستند و با 8,209 کیلو وات مصرف انرژی، سومین ابر رایانه بهینه دنیا به شمار می رود .

 

1. Tianhe-2 ، دانشگاه ملی تکنولوژی دفاعی، چین

Tianhe-2

پس از Tianhe-1A ، نوبت به این غول چینی رسید تا رکورد سرعت را با ثبت عدد 33.86 پتافلاپس بشکند . Tianhe-2 از پردازنده های Xeons و Xeon Phi اینتل از سری آیوی بریج استفاده می کند و در مجموع 3 میلیون و 120 هزار هسته پردازشی دارد. این ابر کامپیوتر که 17,808 کیلووات مصرف انرژی دارد، بر روی کاغذ قادر است به سرعت 54.9 پتافلاپس هم دست یابد. پس اگر لازم باشد، شاید بتواند برای حفظ جایگاه خود، سرسختانه بجنگد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.