8 تا از فاسد ترین رهبران جهان

افراد ثروتمند زیادی در جهان وجود دارند که ثرمایه ی آنها غیرقابل شمارش است و بعضی از این ثروتمندها، رهبر بعضی از این کشور ها هستند که بعضا ثروتشان را از راه درست به دست نیاوردند.  در این پست قصد داریم تا 8 تا از فاسد ترین رهبران جهان در طول تاریخ را برای شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی ما کلیک کنید

 

8. پاولو لازارنکو

پاولو لازارنکو

یکی از افراد مشهور دنیا آقای پاولو لازارنکو است.پاولو لازارنکو با فقط به عنوان یک سال حضور در سمت نخست وزیری اوکراین، حدود 200 میلیون دلار را از دولت به جیب زد و به اضافه ی چیزهای دیگر، او تقریبا هر روز نیم میلیون دلار به عنوان نخست وزیر به جیبش میرفت. این پولها به حساب های مختلفی در لهستان و سوئیس و آنتیگوا میرفت و از طریق شرکت های پوشالی، پولشویی میشد و توسط آن پولها ملک و املاک خریداری میشد.

در سال 2008 مقامات سوئیس او را به جرم پولشویی دستگیر کردند، اما بعد با وثیقه آزاد شدند اما خب بعد از چند ماه که دیگر مصونیت نداشت، اوکراین را ترک کرد و به آمریکا رفت. اما خب از شانس بدش در آمریکا به خاطر ظن ورود غیرقانونی، محصور شد و بعد هم به 53 جرم متهم شد و در نهایت به 97 ماه زندان محکوم شد و هنوز هم پرونده های باز زیادی در بسیاری از کشور ها دارد.

همچنین بخوانید: رهبران جهان چقدر دستمزد میگیرند؟ 

 

7. البرتو فوجيموری

البرتو فوجيموری

چهل و پنجمین رئیس جمهور پرو، ده سال در راس قدرت بود و او خیلی رئیس جمهور خوبی به نظر میامد. چون کشور را از دست تروریست ها و تندروها خلاص کرد و وضعیت اقتصادی را بهبود بخشید. اما خب یک واقعیت انکار ناپذیر وجود داشت و آن هم این بود که یک و نیم میلیارد دلار در دوران رئیس جمهوری او گم شده بود و به همین خاطر دولت او فاسدترین دولت تاریخ کشور پرو شد. سهم او از پول گمشده حدود 600 میلیون دلار بود که از بودجه ی مردمی برداشت شده بود و در سال 2001 وقتی رسوایی میلیارد دلاریدولت او برملا شد، فوجیموری به ژاپن فرار کرد. او استعفایش را از طریق فکس برای دولت ارسال کرد که توسط کنگره این کشور رد شد.

در سال 2005 او به شیلی گریخت اما دستگیر شد و به کشورش دیپورت شد و در سال 2009 فقط به 7.5 نیم سال زندان محکوم شد.

 

6. جین کلود دووالیه

جین کلود دووالیه

رئیس جمهور پیشین هائیتی که 15 سال در راس قدرت بود، در سن 19 سالگی رئیس جمهوری را پس از مرگ پدرش در سال 1971 به ارث برد. او مانند پدرش سرکوب گر بود و با آمریکا روابط خوبی داشت.

در اولین سال حکومت او وزارت دارایی آمریکا گفت که 64 درصد درآمد دولت هائیتی جا به جا شده است. خیلی از آن پولها به عنوان بودجه مصرف شده اضافه بر سازمان ذکر شده بود که در واقع میلیون ها دلار پول بود که به حساب بانکی این رئیس جمهور میرفتند. و در کل در 15 سال حکومت او، 300 تا 800 میلیون دلار توسط او و اطرافیانش به جیب زده شد. اما خب نکته جالب این است که دولت او خیلی دولت جالبی بود. به طوریکه در سال 1985 حدود 99 درصد مردم طرفدار او بودند. اما خب فقط در ظرف یکسال یک خیزش مردمی باعث شد که او به فرانسه فرار کند و 25 سال هم در آنجا ماند.

او در سال 2011 به هائیتی برگشت و به جرم اختلاس دستگیر شد اما خب در سال 2014 بر اثر حمله قلبی فوت کرد و پرونده نتوانست از آن جلوتر برود.

 

5. اسلوبودان میلوشویچ

اسلوبودان میلوشویچ

میلوشویچ به مدت یازده سال در یوگسلاوی در راس قدرت بود و در این مدت حدود چهار میلیارد دلار با استفاده از قدرتش به جیب زد. به خاطر کشمکش هایی که در سال 2000 اتفاق افتاد، او از سمت ریاست جمهوری خودش استعفا داد و بعد هم توسط مقامات به جرم اختلاس و سوءاستفاده از قدرت، دستگیر شد.

بانک مرکزی یوگسلاوی اعلام کرد که بیش از 4 میلیارد دلار از بانک گرفته شده، از جمله بودجه کمکی سازمان ملل برای مقابله با تحریم ها. نزدیکان میلوشویچ و سیاستمداران نزدیک به او، صدها میلیون دلار پولشویی کردند و بعد آن پولها را به سوئیس، فرانسه، روسیه و چین فرستادند و شاید متعجب کننده باشد اما با وجود این همه اتهامات فراوان، تحقیقات زیادی صورت نگرفت و اقدامات زیادی برای پس گرفتن آن پولها انجام نشد.

 

4. زین العابدین بن علی

زین العابدین بن علی

او که برای 23 سال رئیس جمهور تونس بود در طول سالهای در راس قدرت بودن خودش، 1 تا 2.6 میلیارد دلار را از دولت خودش اختلاس کرد. بر اساس آمار بانک جهانی، رئیس جمهور تونس و حلقه درونی او، این مبلغ کلان را در طی یک دوره هفت ساله اختلاس کردند. بیش از 21 درصد سود بخش خصوصی توسط دولت او به صورت غیرقانونی گرفته میشد و همینطور هم از بخش دیگه ای هم دزدی های زیادی میشد.

وقتی دولت جدید شروع به مصادره کردن اموال او کرد، تونست 550 ملک، 48 قایق تفریحی، 360 حساب بانکی و 400 پروژه سرمایه گذاری را مصادره کنند که جمعا 13 میلیارد دلار ارزش داشت که یک چهارم درآمد سالیانه کل تونس است.

در سال 2011، بن علی و همسرش توسط دادگاه تونس به 35 سال زندان محکوم شدند. بعدها هم همسر او با یک و نیم تن طلا، به عربستان سعودی فرار کرد و دولت عربستان هم درخواست تونس را برای برگرداندن او رد کرد.

 

3. سانی آباچا

سانی آباچا

سانی آباچا برای مدت 5 سال رئیس جمهور نیجریه بود و در این مدت 5 میلیارد دلار رو اختلاس کرد. او به مردم قول دموکراسی داد اما خب اعمال او برعکس بود. بعد از انتخاب شدن او طی دستوری اختیارات دولت خودش را بسیار بالا برد، حتی بالاتر از قانون اساسی. او که همیشه توسط بیش از دو هزار نفر بادیگارد محافظت میشد، کم کم کنترل ارتش و رسانه ها را در اختیار خودش گرفت. اما از طرفی دیگر حکومت 5 ساله او برای کشور خیلی مفید بود و مانند یک معجزه عمل کرد.

بدهی خارجی آنها از 36 میلیارد دلار به 26 میلیارد دلار رسید و دارایی صندوق ارزی آنها از 400 میلیون دلار به بیش از 10 میلیارد دلار رسید و تورم هم از 54درصد به 8.5 درصد رسید. اما حکومت او زیاد دوام نیاورد چون او بر اثر حمله قلبی از دنیا رفت و بعد از مرگ او هم دولت به خانواده او که صاحب دارایی او بودند گفت که در صورت پرداخت یک 0.6 میلیارد دلار، دادگاهی نمیشوند و خانواده او هم این پول را پرداخت کردند.

 

2. موبوتو سسي سوكو

موبوتو سسي سوكو

این مرد 32 سال در جمهوری دموکراتیک کنگو، قدرت را در دست داشت و در این مدت، 4 تا 5 میلیارد دلار را از مال مردم اختلاس کرد.

موبوتو طی یک کودتاه، پاتریس لومومبا را از قدرت برانداخت. او که فرمانده ارتش شده بود در دولت بعدی هم یک کودتاه کرد و خودش را رئیس جمهور جمهوری دموکراتیک کنگو اعلام کرد. بعد از به قدرت رسیدن موبوتو شروع به تاراج ذخایر معدنی کشورش و سرکوب مخالفانش کرد. او اینقدر فرد فاسدی بود که حتی به وزیران خودش یاد میداد که ذره ذره دزدی کنند تا کسی متوجه نشود.

او سبک زندگی خیلی گرانی داشت و حتی یک آشپز مخصوص از پاریس پرواز میکرد و میامد تا فقط کیک تولدش را به او تحویل بدهد.

در نهایت او کشورش را بینهایت بدهکار کرد و در آخر بر اثر سرطان پروستات در سال 1997 در گذشت.

 

1. فردیناند مارکوس

فردیناند مارکوس

فردیناند مارکوس به عنوان دهمین رئیس جمهور فیلیپین در سال 1965 و فقط مدتی بعد در سال 1972 خطر کمونیست این کشور را تهدید کرد. این خطر کمونیست باعث شد تا مارکوس وضعیت جنگی اعلام کند و همین وضعیت جنگی به او این فرصت را داد تا 21 سال در راس قدرت باقی بماند.

در طول این مدت فیلیپین تبدیل به یکی از مقروض ترین کشور های آسیا شد. به صورتیکه در سال 1986 بدهی خارجی آنها 28 میلیارد دلار بود. در حالیکه فقط دو دهه قبل این رقم فقط 365 میلیون دلار بود. بانک جهانی هم اعلام کرد که مارکوس حدود 10 میلیارد دلار را از کشور خودش اختلاس کرده.

او با گرفتن پول از بخش سرمایه گذارها و بخش خصوصی، دادن وام های دولتی به افرادی که برای خود او فعالیت میکردند، دزدی از کمک های خارجی و از طریق خیلی راه های دیگه از کشور خودش دزدی میکرد و بعد آن پول ها را از طریق شرکت های پوشالی، پولشویی میکردند و مثل تمام افراد فاسد دیگر، در کشورهایی همچون آمریکا ملک و املاک میخرید و یا پول ها را به حساب های مخفی در سوئیس میریختند.

در سال 1986 مارکوس توسط انقلاب مردم از قدرت برکنار شد و بعد به آمریکا فرار کرد و بعد هم سه سال و نیم در هاوایی زندگی کرد و در نهایت از دنیا رفت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.