10 تا از اسطوره های فوتبال تاریخ

در تاریخ فوتبال، بازیکنان زیادی آمده و رفته اند. ولی فقط تعداد کمی از انها به اسطوره تبدیل شدند. تعداد اسطوره های فوتبال خیلی بیشتر از ده تاست. در این پست قصد داریم تا اسطوره های فوتبال تاریخ را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

 

10. اوزه بیو

اوزه بیو

اوزه بیو متولد سال 1942 در کشور پرتغال است. از وی به عنوان بهترین فوتبالیست و نماد فوتبال پرتغال نیز یاد میشود. وی برنده توپ طلای اروپا در سال 1965 شد و در جام جهانی 1966 با نه گل به مقام آقای گلی دست یافت. به اوزه بیو لقب های پلنگ سیاه و مروارید سیاه را داده بودند. او با تیم بنفیکای پرتغال، سه بار قهرمان باشگاه ها و پنج بار قهرمان جام حذفی پرتغال شد و در سال 1962 نیز با شکست رئال مادرید در فینال لیگ قهرمانان اروپا به پیروزی رسیدند. اوزه بیو در آن بازی دو گل وارد دروازه رئال مادرید نمود و آن بازی با نتیجه پنج بر سه به سود بنفیکا خاتمه یافت.

او در سال های 1964، 1968، 1970 و 1973 میلادی، آقای گل لیگ پرتغال شد. وی 301 بار برای تیم بنفیکا به میدان رفت و موفق به زدن 317 گل برای این تیم شد و همچنین 41 گل ملی در کارنامه او ثبت شده است.

یکی از بازیهای به یاد ماندنی اوزه بیو، بازی پرتغال بر مقابل تیم شگفت آفرین کره شمالی در جام جهانی 66 انگلیس بود. کره شمالی که قبل از این بازی تیم ایتالیا را شکست داده بود، در مقابل پرتغال و اوزه بیو تا دقیقه بیست و پنج، سه بر صفر جلو بود.بیشتر بازیکنان تیم پرتغال شکست را قبول کرده بودند. ولی اوزه بیو همه چیز را تغییر داد. تیم ملی پرتغال در آن بازی 5 گل به ثمر ساند که 4 تای آن را اوزه بیو زده بود.

اوزه بیو در سال 1980 و پس از بازنشستگی، مربی تیم جوانان و در سال 1987 کمک مربی تیم بزرگسالان تیم بنفیکا شد و این تیم توانست در سالهای 1988 و 1995 به فینال جام باشگاه های اروپا برسد. ولی هر دو بار با شکست به مقام دوم رسیدند.

در نهایت وی در سال 2014 و در سن 74 سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت.

 

9. گِرد مولر

گِرد مولر

وی که متولد سال 1945 بود، بازی حرفه ای را در شهر زادگاهش “مونیخ” شروع کرد و در سال 1964 هنگامی که 18 ساله بود وارد باشگاه بایرن مونیخ آلمان که در آن زمان در دسته ی دوم لیگ بود، شد و بعد از حدودا یک سال، مثلث گرد مولر، بِکِن بائر و سپ مایر، این تیم را به دسته ی اول رساند که بعدها بایرن مونیخ به تیم باشگاهی اول جهان تبدیل شد.

گِرد مولر همراه با بایرن مونیخ، چهار بار قهرمان آلمان، چهار بار قهرمان جام حذفی و سه بار به قهرمانی اروپا دست یافتند. او هفت بار به عنوان گلزن برتر بوندسلیگا انتخاب شد و در فصل بازی 1971-1972 ، چهل گل برای بایرن به ثمر رساند. هنوز هم هیچکسی در بوندسلیگا به این رکورد دست نیافته است.

برای خواندن ضربه بزنید
ارتباط نیکولا تسلا با موجودات فضایی

گرد هشت سال هم در خدمت تیم ملی آلمان بود. او در این هشت سال، در 62 بازی ملی، 68 گل به ثمر رساند. یعنی بیشتر از یک گل در هر بازی. به همین دلیل او یکی از بهترین گلزنان تاریخ فوتبال جهان است. گرد مولر در سال 1974 به همراه تیم ملی آلمان به قهرمانی جهان رسید. آنها در بازی فینال در مقابل رقیب دیرینه آلمان یعنی تیم هلند، تا بیش از پایان نیمه اول با نتیجه یک به یک مساوی بودند. در این لحظات، مولر که بعضی به او لقب بمب افکن را داده بودند، با وارد کردن توپ به داخل دروازه هلند، آلمان را برای دومین بار قهرمان جهان کرد.

 

8. فرانس بکن باوئر

فرانس بکن باوئر

او فوتبالیست، مربی و یکی از رئیس های فدراسیون و باشگاهی آلمان است که به او لقب قیصر را داده بودند و بعد از پله، به عنوان بهترین مدافع تاریخ فوتبال به حساب می آید.

او در سال 1945 در مونیخ متولد شد و از سن 9 سالگی، زندگی حرفه ای فوتبال را اغاز کرد و در سال 1959 به تیم بایرن مونیخ که آن زمان در دسته دوم لیگ بود، منتقل شد و همانطور که ذکر کردیم به همران مولر، تیم بایرن مونیخ را به دسته اول باشگاه های آلمان آوردند. او در سال 1966، 1967،1974 و 1976 میلادی ، مرد سال فوتبال آلمان شد. همچنین عنوان مرد سال فوتبال اروپا نیز در سالهای 1972 و 1976 میلادی به وی تعلق گرفت و جام جهانی سال 1974 را به همراه تیم ملی آلمان ، به خانه آوردند.

بعد از خداحافظی از فوتبال در سال 1983 ، در سال 1984 به عنوان مربی تیم ملی آلمان شروع به کار کرد و توانست تیم ملی آلمان غربی را به قهرمانی جام جهانی 1990 برساند. لازم است بدانید که تا کنون فقط دو نفر توانستند به عنوان بازیکن و هم به عنوان مربی، صاحب جام جهانی بشوند.

همچنین بخوانید: آرون رمزی و گل های مرگ آورش 

 

7. آلفردو دی استفانو

آلفردو دی استفانو

او یک فرد آرژانتینی اسپانیایی است. وی متولد سال 1926 در آرژانتین بود. این بازیکن و مربی به همراه تیم رئال مادرید، به قدرتی شکست ناپذیر تبدیل شده بودند. در دوران بازی برای رئال مادرید، وی 216 گل در 262 بازی به ثمر رساند و باعث حضور رئال مادرید در 5 فینال لیگ قهرمانان اروپا شد و با به ثمر رساندن گل در هر بازی، الفردو را به یک اسطوره تبدیل کرد.

او برای تیم ملی سه کشور بازی کرد. 6 بازی ملی برای آرژانتین، 31 بازی ملی برای اسپانیا و 4 بار هم برای کلمبیا. اون بدن خود را حرفه ای با سطح تناسب اندام بالا حفظ میکرد. نکته جالب اینکه او در سال 1963 توسط یک گروه ونزوئلایی ربوده شد، ولی دو روز بعد بدون هیچ آسیبی وی را رها کردند.

سرانجام در سال 2014 و در سن 88 سالگی به مرگ طبیعی درگذشت.

 

6. یوهان کرایف

یوهان کرایف

یوهان کرایف یک بازیکن هلندی بود که در سال 1947 در آمستردام به دنیا آمد و خیلی زود فوتبال حرفه ای را شروع کرد. او در سالهای 1971,1973 و 1974 میلادی به عنوان بهترین بازیکن سال اروپا انتخاب شد. کرایف یکی از مشهورترین پیروان فلسفه ی فوتبال است. وی به همراه باشگاه آژاکس آمسترادام، هشت بار قهرمان لیگ برتر هلند و سه بار قهرمان لیگ اروپا شده است.

برای خواندن ضربه بزنید
مادر شیپتون جادوگر انگلیسی

در سال 1973، تیم بارسلونا با قیمتی باورنکردنی که آن زمان یک رکورد به حساب میامد، کرایف به خدمت گرفت و همراه با وی، قهرمان لالیگا شد و در سال 1974 به دلیل آشنایی وی با سیستم توتال فوتبال، تیم ملی هلند را به فینال جام جهانی برد. در آن سال تیم هلند به راحتی از سد تیم های بزرگ گذشت. چهار هیچ آرژانتین و دو بر هیچ برزیل را شکست دادند.

بعد از خداحافظی به مربی گری روی آورد و تیم های آژاکس و بارسلونا با وی به موفقیت های بزرگی رسیدند. در نهایت این ستاره هلندی در سال 2015، بر اثر سرطان ریه، جان به جان آفرین تسلیم نمود.

 

5. کریستیانو رونالدو

کریستیانو رونالدو

دیگر کمتر کسی است که این بازیکن پرتغالی را نشناسد. او متولد 1985 در شهر مادیرا پرتغال است. رونالدو یک اسطوره ی پرحاشیه ی فوتبال است که نکته ها و رکورد های بسیاری در مورد وی وجود دارد. با انتقال وی از منچستر به رئال مادرید با مبلغ 94 میلیون یورو او به گرانترین بازیکن فوتبال جهان تبدیل شد ولی این رکورد در سال 2013 توسط گرت بیل با مبلغ صد میلیون یورو شکسته شد.

او اولین بازیکنی بود که توانست در دو فصل متوالی در هر فصل بیش از 40 گل به ثمر برساند. نکته ی خیلی جالب در مورد رونالدو این است که او تنها بازیکنی است که در کل بازیهایش در تمام دقایق بازی از دقیقه یک تا دقیقه نود، گل به ثمر رسانده است. رکورد بیشتر گل زده در لیگ قهرمانان اروپا به وی تعلق دارد. همچنین رکورد بیشترین هتریک در لالیگا در تصاحب وی است. یکی از رکورد های جالب او داشتن پرطرفدارترین صفحه فیسبوک است. در کل رونالدو هر چند وقت یکبار، یک رکوردی به ثمر میرساند.

 

4. لیونل مسی

لیونل مسی

این بازیکن آرژانتینی هم دست کمی از رونالدو ندارد. خیلی ها اعتقاد دارند که مسی و رونالدو دو اسطوره ای هستند که ممکن است به این زودی ها تکرار نشوند. مسی متولد سال 1987 در آرژانتین است. این بازیکن تکنیکی و سریع برای تیم ملی آرژانیتن و باشگاه بارسلونا، بارها به میدان رفته است.

لیونل مسی اولین بازیکنی است که 5 بار توپ طلای اروپا را که چهار بار آن پشت سرهم بوده را تصاحب کرده. همچنین در سالهای 2011 و 2015، عنوان بهترین بازیکن سال اروپا را به دست اورد.

مسی در 24 سالگی عنوان بهترین گلزن تاریخ فوتبال باشگاه بارسلونا را نیز از آن خود کرد. سپس در سن 25 سالگی عنوان جوانترین بازیکن تاریخ رقابت های لالیگا را به دلیل 200 گل زده به دست آورد.

او هم مانند کریستیانو رونالدو، رکوردهای بسیاری را به نام خود ثبت کرده است. از جمله بیشترین گل زده در لالیگا، یعنی 345 گل زده و رکورد بیشترین گل زده در یک فصل لالیگا با پنجاه گل زده و بیشترین تعداد هتریک در جام قهرمانان اروپا با هفت هتریک. مسی کماکان به اضافه کردن رکورد های خود ادامه میدهد.

برای خواندن ضربه بزنید
حقایق کیم جونگ ایل

 

3. زین الدین زیدان

زین الدین زیدان

وی ملقب به زیزو است و یکی از بهترین بازیکنان فوتبال جهان از توابع این رشته محسوب میشود. زیدان سه بار در سالهای 1998 و 2000 و 2003 به عنوان بهترین بازیکن سال جهان از سوی فیفا انتخاب شد و جوایز زیاد دیگری نیز شامل بهترین بازیکن سال اروپا، باارزش ترین بازیکن جام باشگاه های اروپا و لیگ ایتالیا و لیگ اسپانیا را تصاحب کرده است.

او با پیراهن باشگاه رئال مادرید در 155 لیگ اسپانیا به میدان رفته است. در نهایت زیدان از سال 2006 از فوتبال خداحافظی کرد و در حال حاضر سمت سرمربی گری تیم رئال مادرید را در اختیار دارد و توانسته با آن تیم یازدهمین قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را برای رئال مادرید به دست بیاورد.

زیدان اولین سرمربی تاریخ فوتبال است که به عنوان بازیکن ، کمک مربی و سرمربی، قهرمان اروپا شده است.

 

2. دیگو مارادونا

دیگو مارادونا

این بازیکن متولد سال 1960 در آرژانتین است. او با پیراهن شماره ده برای باشگاه های بارسلونا و ناپولی به میدان میرفت. بازیساز بسیار حرفه ای و باهوشی بود و اولین بازیکنی است که نام خود را به عنوان گرانترین بازیکن در جهان ثبت کرد.

او در سال 1982 با مبلغ 3 میلیون پوند، به تیم بارسلونا پیوست و در سال 1984 با مبلغ 5 میلیون پوند به تیم ناپولی ایتالیا منتقل شد. مارادونا دارای دید خوب همراه با پاسهای حرفه ای و دریبل های زیبا بود. او با هنرنمایی خارق العاده اش توانست تیم ملی آرژانتین را در جام جهانی 1986 به قهرمانی برساند. وی در باشگاه ناپولی در دو سال 1987 و 1989 میلادی نیز، قهرمان لیگ ایتالیا شد. دیگو مارادونا به همراه پِلِه، به عنوان بهترین بازیکنان قرن بیستم از طرف فیفا انتخاب شدند.

 

1. پله

پله

او در سال 1940 در کشور برزیل به دنیا آمد. وی مهارت بازی با دو پا را داشت و همیشه در پست مهاجم بازی میکرد. او یک تمام کننده بینظیر بود. پله دریبل زنی قهار و پاسوری باهوش بود.

پله در دوران بازی حرفه ای خود، چهار بار به همراه تیم برزیل در جام جهانی بازی کرد که در سالهای 1958 و 1962 و 1970 میلادی، جام جهانی را تصاحب نمودند. پله در جام جهانی 1958 سوئد، با هفده سال سن، جوانترین بازیکن برزیل بود که توانست با زدن گل در فینال، برزیل را به قهرمانی برساند.

 

 

شما فکر میکنید شماره 1 اسطوره فوتبال جهان پله است یا مارادونا؟ چندین بازیکن اسطوره ای دیگر که جایشان در بین این ده تا خالی است، وجود دارند که فقط چندتای آنها را نام میبریم:

1. فرانس پوشکاش مجارستانی 2. گارینشای برزیلی 3. لوتاس ماتئوس آلمانی 4.میشل پلاتینی فرانسوی 5. رونالدو و رونالدینهوی برزیلی از جمله ی آنهاست.

 

مطالب مرتبط

3 دیدگاه‌

  1. محسن گفت:

    رودگولیت و مارکو فن باستن از هلند و روبرتو باجو از ایتالیا هم جاشون در لیست خالیه

  2. سالار گفت:

    عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.