10 کشور در دنیا که رقیب و دشمن یکدیگرند

سلام خدمت تمامی کاربران سایت تن تاپ. برای بسیاری از ما فارسی زبانان که اهل خاورمیانه هستیم، اختلاف بین کشور ها خیلی چیز واضحی است. اما آیا میدانستید که چند کشور در هستند که با هم اختلاف دارند؟ و کدوم کشور با کدوم کشور اختلاف دارد؟ با ما همراه باشید.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی ما کلیک کنید

 

10. بریتانیا در مقابل فرانسه

بریتانیا در مقابل فرانسه

برعکس چیزی که ممکن است فکر کنید، انگلیس و فرانسه گذشته ی پرماجرا و پیچیده ای را قرن هاست در برخورد با همدیگر دارند. از قرون وسطی شروع کنیم که فرمانرواهای هر دو کشور ادعای مالکیت بر اراضی یکدیگر میکردند که برای هر کدام آن هم، حمله و لشکرکشی و جنگ به پا میشد. شاید بزرگترین مثال آن در قرن یازدهم است که نورمن از فرانسه، انگلیس را فتح میکند و بعد از مدتی انگلیس برای تلافی به فرانسه برای گرفتن تخت پادشاهی اش حمله میکند. این جنگ تبدیل به یکی از جنگ های بزرگ و خونین و طولانی قرون وسطی میشود که به جنگ صدساله معروف است.

جدایی از متحد سیاسی بودن دشمنی ها دوباره بین مردم این دو کشور با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، در حال زیاد شدن است.

 

9. ایران در مقابل عربستان سعودی

ایران در مقابل عربستان سعودی

همه خبر دارند که تنش در خاورمیانه خیلی زیاد است. اما یکی از بزرگترین رقابت ها و میشه گفت تا جایی دشمنی ها، رابطه بین ایران و عربستان سعودی است. همانطور که میدانید هر دو کشور اسلامی هستند و ایران اکثرا شیعه و عربستان اکثرا سنی  هستند. این دو کشور در صادرات نفت و گاز هم با یگدیگر رقابت دارند و چیز جالب این است که متحدانی هم که انتخاب کرده اند، با همدیگر اختلاف دارند. به اینصورت که عربستان با آمریکا متحد شده و ایران هم به سمت روسیه رفته است.

و حالا هم در کل اگر از مردم در خیابان ایران و یا عربستان بپرسید که از مردم همدیگر خوششان میاید، از 95 درصد جواب منفی میگیرید.

 

8. ترکیه در مقابل یونان

ترکیه در مقابل یونان

این رقابت برمیگردد به زمانی که امپراتوری بزنتین و یا امپراطوری شرقی روم نابود شد. آن هم توسط امپراتوری اتامن ترکی در سال 1453. و حتی بعدها وقتی که یونان مستقل شد و اقتصاد خودش را سراسامون داد، دوباره با امپراتوری اتامن ترکیه وارد جنگ شدند و بعد هر دو وارد جنگ جهانی اول شدند و قسمت جالب ماجرا این است که بعد از اتمام جنگ جهانی اول که امپراتوری اتامن از بین رفت، یکسال بعدش دوباره دو ملت با یکدیگر شروع به جنگ کردند.

اختلافات این دو کشور حتی تا امروز هم ادامه داد و حرف و سخن ها و تهدید ها همچنان جاری است.

 

7. بریتانیا در مقابل ایرلند

بریتانیا در مقابل ایرلند

تاریخ بریتانیا و ایرلند از زمانی که مردم دارند در آنجا زندگی میکنند، شروع میشود. آنها از سال 1600 به هم به صورت سیاسی متصل شدند و به صورت رسمی به نام ایالت متحده بریتانیا و ایرلند، باهم متحد شدند. اما بعد از مدتها اختلاف بین این دو جزیره پهناور زیاد شد. دلیل آن هم این بود که ایرلند قصد داشت تا مستقل باشد و بعد از اختلافات رو به زیاد شدن رفت. اختلافات به حدی رسید که بریتانیا به ایرلند در سال 1921 اجازه جدایی داد به غیر از منطقه ای به نام ایرلند شمالی. اما این اتفاقات نیفتاد و این تنش ها تا همین اواخر ادامه یافت و با خارج شدن بریتانیا از اتحادیه اروپا، این تنش ها از قبل حساس تر شد و تا به امروز ادامه دارد.

 

6. آلمان در مقابل فرانسه

آلمان در مقابل فرانسه

این دو کشور که با هم مرز مشترک دارند، بارها در نقاط کلیدی از تاریخ با یکدیگر تنش و اختلاف سنگین پیدا کردند. یکی از آنها حمله فرانسه به آلمان و فتح آن در سال 1870 میباشد. اما نقطه اصلی تنش و اختلاف میان این دو کشور و قطعا جنگ جهانی اول و دوم است. اثرات مخرب بعد از جنگ، هزینه خیلی زیادی را برای بازسازی برای هر دو کشور داشت. فرانسه برای همیشه آلمان را به عنوان عامل اصلی شروع جنگ جهانی اول مقصر میدانست. و در جنگ جهانی دوم، فرانسه مدت زیادی تحت اشغال آلمان ها بوده است. هر چند دو کشور الان روابط خوبی دارند اما هنوز هم در مواجهه با یکدیگر هواسشان جمع است

همچنین بخوانید: 10 تا از کوتاه ترین جنگ های تاریخ

 

5. چین در مقابل ژاپن

چین در مقابل ژاپن

این رقابت و اختلافات، ریشه های قدیمی دارند اما مثال یکی از بزرگترین آنها، جنگ بین این دو کشور در سال 1663 میباشد. در زمان های کمی نزدیک تر، دلیل های بسیاری بوده که تنش و رقابت را بین این دو کشور زیاد کرده که از سال 1870 شروع شده و تا پایان جنگ جهانی دومی ادامه داشته که امپراتوری ژاپن منطقه های خیلی وسیعی از چین را اشغال و فتح کرد. در طول این حملات ژاپن مرتکب جنایات جنگی شد. از جمله استفاده از سلاح شیمیایی و قتل عام و….

این اختلافات تا امروزه ادامه دارد و سر موضوعاتی همچون اختلافات قلمرویی و اتهام های چین به ژاپن که میگوید که ژاپن در پایبند بودن به قراداد های بین دو کشور خوب عمل نمیکند.

همچنین بخوانید: 5 تا از خونین ترین جنگ های تاریخ

 

4. کره شمالی در مقابل کره جنوبی

کره شمالی در مقابل کره جنوبی

این دشمنی خیلی معروف است. شبه جزیره کره، در اول با یکدیگر متحد بودند اما جدایی و اختلاف از زمانی شروع شد که جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد. وقتی که اتحاد جماهیر شوروی از کمونیست های شمالی حمایت میکند و آمریکا از دموکرات های جنوبی. در سال 1950 کره شمالی بر علیه همسایه جنوبی خودش اعلام جنگ کرد که در آن جنگ، خون های بسیاری ریخته شد. البته آن جنگ هم مانند همه ی جنگ ها، پایان پیدا کرد اما اختلافات و رقابت ها و حتی دشمنی ها تا به امروز ادامه دارد. گرچه در سال 2018 دو رهبر این کشور با همدیگر دیدار کردند، اما هنوز هم اختلافات پابرجا است.

 

 

3. هندوستان در مقابل پاکستان

هندوستان در مقابل پاکستان

ریشه این اختلافات و دشمنی را میشود در سال 1973 در زمان جدایی هند دانست. زمانی که بریتانیا هندوستان را به دو قسمت تقسیم کرد و آن را رها کرد و بعد شعله ای از جنگ در بین هندوها و مسلمان ها افتاد و بعد هم اختلاف بر سر محدوده ها و قلمروی هر کشور ادامه پیدا کرد. جنگ های زیادی در طول تاریخ در بین این دو کشور اتفاق افتاد. از جمله سال 1967 و سال 1971 و هنوز هم اختلافات و دشمنی بین هر دو کشور ادامه دارد و هر دو کشور تعداد زیادی سلاح هسته ای دارند که در حال اماده باش است؛برای مقابله و جواب به یکدیگر. یک چیز جالب که باید در مورد این دو کشور بدانید این است که از نظر خیلی از کارشناسان، احتمال جنگ هسته ای در دنیا در بین هند و پاکستان از همه ی کشور ها بیشتر است.

 

2. آمریکا در مقابل روسیه

آمریکا در مقابل روسیه

این دشمنی در مقابل تمام جهان واضح است. در حالی که اتحاد فعالی آمریکا با چین، پر تنش است، رقابت آمریکا و روسیه در این قرن خیلی مهم شده است. این دو کشور از قدیم با یکدیگر در حال رقابت بوده اند. به طوریکه کمونیست شوروی قدیم و کاپیتالیسم آمریکا همواره در تلاش بودند که قلمرو و جای پای خودشان را در سرتاسر جهان گسترش بدهند. هر دو کشور در جدال های زیادی در سرتاسر دنیا دخیل شدند. از جمله ویتنام و افغانستان. هر دو همچنین تعداد زیادی سلاح هسته ای ذخیره دارند که اگر این دو شروع به استفادش بکنند، جهان پایان خودش را شروع میکند.

همچنین بخوانید: تفاوت زندگی در آمریکا و روسیه چگونه است؟ + آمار رسمی

 

1. اسرائیل در مقابل فلسطین

اسرائیل در مقابل فلسطین

شرایط کنونی بین اسرائیل و فلسطین، مانند قدیم پر تنش است و همیشه ادامه دار بوده و یکی از پیچیده ترین اختلافات و مشکلات در جهان است. یهودی ها در اسرائیل و عرب ها در فلسطین، مشکلاتی دارند که ریشه در تاریخ دارد. زمانی که اسرائیل شروع به اشغال فلسطین کرد، این کشور روی خوشی را به خودش ندید و در حال حاضر هر کدام مسیر مشخص و مرز برای خودشان دارند. مخصوصا در منطقه ی اورشلین. جنگ و دشمنی خیلی طولانی بین هر دو گروه وجود دارد که حتی با بیشتر شدن اشغال فلسطین توسط اسرائیل، بیشتر شد و همیشه چشم جهان به این اختلاف ها و جنگ ها هست و روزی نبوده که توسط شورای امنیت ملل، گزارشی در اینباره منتشر نشود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *