درآمد عربستان از حج چقدر است؟
خانه متفرقه درآمد عربستان از حج چقدر است؟
متفرقه - 14/07/2019

درآمد عربستان از حج چقدر است؟

درآمد عربستان از حج چقدر است؟ :

سلام خدمت تمامی کاربران سایت تن تاپ. در این پست قصد داریم تا برای شما از درآمدی که عربستان سعودی از حج به دست می آورد، صحبت کنیم. همیشه این موضوع برای ما جالب و قابل تفکر بوده. پس با ما همراه باشید.

 

همه ساله مقدار قابل توجهی از مسلمانان دنیا به مکه میروند تا حج را انجام بدهند. طبق باور تمام مسلمانان، هر مسلمان باید حداقل یکبار در زندگی خود، حج را انجام دهد. از شانس عربستان سعودی، مکه در این کشور میباشد و این شانس برای آنها مقدار زیادی درآمد میاورد.

در حدود سالهای 1950 تا قبل از سال 2000 که حمل و نقل آسان نبود، مقدار حجاج در سال به سختی به 150000 نفر میرسید. اما بعد از سال 2000 که حمل و نقل مدرن بازار گرمی به خودش گرفت، حج سالیانه مقدار 2 میلیون نفر را به خود جذب میکرد و به بیشترین حد خودش در سال 2012 یعنی سه میلیون زائر رسید. اما زیاد شدن زائران، فشار را به سازه های ساختمانی مکه آورد که آمادگی لازم را برای انبوه زائران نداشت و همین موضوع باعث مرگ و میر صدها زائر شد که مهمترین آن در سال 2015 است که به دلیل ازدحام جمعیت و کمبود اکسیژن اتفاق افتاد و حدود 769 نفر در آن جان باختند.

بعد از آن فاجعه، عربستان سعودی به دنبال آن افتاد که سازه های خودش را پیشرفت بدهد، برای بهتر مدیریت کردن حج. با وجود همه ی اینها، میلیون ها نفر هرساله با آمدن به مکه، میلیون ها دلار برای اقتصاد عربستان سعودی سود میاورند که آن پول ها بیشتر گیر رستوران ها، سرویس های موبایل در عربستان، دفترهای مسافرتی و هتل ها میرود که برای آنها داشتن یک جک پات بزرگ است که فقط و فقط با داشتن مکه در کشورشان و دولت هم سود خودش را به صورت مالیات از این کمپانی ها میگیرد.

عربستان خیلی به دنیال پیدا کردن درآمد های مختلفی به جز نفت برای خودش میگردد که حج یکی از راه های خیلی خوب برای اینکار است و در حال حاضر سه درصد از درآمد کل سالیانه ی عربستان از راه حج تامین میشود. زائران معمولا چندین روز در عربستان سعودی میمانند تا حج خودشان را انجام بدهند و با همین کار، سالیانه هشت بیلیون دلار درآمد برای عربستان سعودی میاورند. از طرف دیگر حج عمره هم فراموش نشود که میشود در هر روزی از سال آن را انجام داد. حج عمره در سال 2017 حدود 8 میلیون زائر را به مکه کشاند که 4 بیلیون دلار درآمد برای عربستان به وجود آورد. به خاطر همین درآمد های زیادی که وجود دارد، دولت عربستان سعودی تصمیم گرفته و با پیشرفت دادن سازه های خودش تا سال 2030، درآمد خودش از حج را به سالی 160 بیلیون دلار برساند و عربستان را در داشتن درآمد های غیر نفتی، پیشرفت دهد.

هرچند غیر از عربستان برای آژانس های مسافرتی در سراسر جهان حدود 16 تا 20 بیلیون دلار درآمد دارد که آمار دقیقی نیست و حتی ممکن است بیشتر از این حرف ها باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

آیا میدانستید؟ قسمت چهارم

آیا میدانستید؟ قسمت چهارم : با سلام خدمت تمامی کاربران سایت تن تاپ. امروز با یکی دیگر از ق…