5 مورد از فواید نوشیدن آب
خانه دسته‌بندی نشده 5 مورد از فواید نوشیدن آب

5 مورد از فواید نوشیدن آب

5 مورد از فواید نوشیدن آب :

شنیده ایم که میگویند هر کسی که روزی یک سیب بخورد، دیگر نیازی به دکتر پیدا نمیکند اما هشت لیوان آب در روز چه نفعی برای ما دارد؟ صرف نظر از نفخ شکم، آب مزایای زیادی برای سلامتی ما دارد. هر سلول از بدن ما برای درست عمل کردن به آب نیاز دارد و هر عمل متابولیک در بدن نیز تشنه ی آن است. تقریبا 55 درصد تا 75 درصد از حجم بدن از آب تشکیل شده است و اگر آبی که در روز از طریق نفس کشیدن، عرق کردن و ادرار از دست میدهیم را حدود هشت لیوان فرض کنیم، ضروری است که بخواهیم این میزان را با خوردن آب دوباره جبران کنیم. با ما همراه باشید.

 

1. کارایی مغز را بالا میبرد

5 مورد از فواید نوشیدن آب
5 مورد از فواید نوشیدن آب

اگر یادتان نمیاید که در مقدمه این پست چه نوشته بود، احتمالا مغزتان خشک شده است. از آنجایی که 80 درصد از بافت مغزی از آب تشکیل شده است، ضروری است که آب کافی به آن برسد. آزمایشات بالینی نشان داده است که کمبود آب کارایی حافظه کوتاه مدت را پایین می آورد و به قدرت تمرکز آسیب میرساند. منطق پشت این مسئله کاملا واضح است. اگر آن ماده را از مغزتان کم کنید، گرفتار مشکلات عملکردی میشوید. این مانند راندن ماشین بدون بنزین است. در مغز آب مایعاتی را که پروتئین و آنزیم ها را حمل میکند را رقیق میکند و به رساندن این مواد به مقصد کمک میکند. وقتی آب بدن کم میشود، این مایعات برای رساندن بار خود کند تر میشود و عملکرد مغز نیز آسیب میبیند. همچنین آب باعث از بین بردن رادیکال های آزاد که باعث خرابی سلول ها در مغز میشوند را از بین میبرد.

 

2. از بسیاری از بیماری های خطرناک جلوگیری میکند

5 مورد از فواید نوشیدن آب
5 مورد از فواید نوشیدن آب

ورم مفاصل، سرطان و بیماری های قلبی جزو بیماری های خطرناک و جدی هستند که میلیون ها نفر را گرفتار میکند. اما شما میتوانید با خوردن آب، از ابتلا به این بیماری ها پیشگیری کنید.

آب یکی از مهمترین عناصر در غضروف و نرمی استخوان و مایع زلالی، مایعی که در اطراف مفاصل وجود دارد که باعث چرب کردن محیط میشود است. وقتی میزان کافی از آب در این ناحیه وجود داشته باشد، استحکاک کمتری در اطراف مفاصل به وجود می آید و احتمال ابتلا به ورم مفاصل نیز کمتر میشود.

همچنین وقتی میزان کافی آب در سیستم ما باشد، گرچه باعث میشود که مجبور شویم که تند تند به دستشویی برویم، اما بدن از سموم پاک میشود. اگر این سموم کمتر در بدن ما باقی بمانند، احتمال ابتلا به سرطان نیز کاهش می یابد. آب نه تنها کمک میکند تا سموم از بدن دفع شود، نمک اضافی بدن را هم دفع میکند. تحقیقات نشان داده است که وجود نمک زیاد در بدن باعث بالارفتن فشار خون شده که این هم موجب ابتلا به بیماری های قلبی میشود.

 

3. به کاهش وزن کمک میکند

5 مورد از فواید نوشیدن آب
5 مورد از فواید نوشیدن آب

اگر گرسنه هستید سعی کنید تا شکمتان را با آب پر کنید. آب حاوی هیچ میزان چربی و یا کالری نیست، پس ثابت شده است که گرسنگی را نیز برطرف میکند. همچنین آب متابولیسم بدن شما را نیز افزایش میدهد. از آنجایی که همه ی عملیات های بدن به آب نیاز دارد، بدیهی است که وقتی کم آب بخورید همه چیز در بدنتان کندتر پیش میرود. آب بیشتر باعث بالابردن متابولیسم میشود که این هم به نوبه ی خود کالری سوزی میکند.

تحقیقات نشان داده است که پس از خوردن دو لیوان آب، ده تا چهل دقیقه طول میکشد تا متابولیسم بدنتان شروع شود و وقتی که متابولیسم آغاز شد شما 30 درصد سریعتر کالری میسوزانید. تحقیقات نشان داده است که اگر آب مصرفی خود را تا 6 لیوان در روز بالا ببرید، دو نیم کیلو وزن خود را در سال کم خواهید کرد.

 

4. کرم خوردگی دندان را برطرف میکند

5 مورد از فواید نوشیدن آب
5 مورد از فواید نوشیدن آب

میگویند که یک لبخند به آینه یک تومان هم خرج ندارد اما میلیون ها تومان میارزد پس محافظت از دندان ها واجب میشود. میدانیم که تامین آب مورد نیاز بدن به تولید مایعات مختلف در بدن کمک میکند. مانند بزاغ دهان که باعث از بین بردن کرم خوردگی دندان هایتان میشود. پوسیدگی دندان از تولید اسید ایجاد میشود که مینای دندان را میخورد. اما بزاغ دهان این اسید را خنثی میکند.

اگر به میزان کافی آب به بدنتان برسانید و کمتر شکلات و آب نبات بخورید، مطمئن باشید که دندان هایی سالم خواهید داشت.

 

5. نوشیدن آب زیاد ضرر دارد

5 مورد از فواید نوشیدن آب
5 مورد از فواید نوشیدن آب

نوشیدن میزان معینی آب در روز ضروری اما نیازی به زیاد کردن این میزان نیست. کاری که باید بکنید جبران میزان آبی است که از دست میدهید. یک فرد به طور متوسط روزانه 2 تا 3 لیوان آب از طریق تنفس و یک لیوان از طریق عرق کردن از دست میدهد. اگر سه تا چهار لیوان نیز به طور تقریبی از طریق ادرار دفع کند، بدن حدودا در روز به هشت لیوان آب احتیاج پیدا میکند. شما باید همان میزانی آبی که در روز از دست داده اید را دوباره برای بدن تامین کنید نه بیشتر. اگر بیشتر از میزان مورد نیاز به بدن آب برسانیم تعادل سدیم در بدن از بین میرود که منجر به مشکلات گوارشی، حملات ناگهانی و حتی بیهوشی میشود.

 

 

و در آخر آب بخورید و سالم بمانید. آب برای بدن شما ضروری است و بدون آن فعالیت های بدن شما دچار مشکل میشود. پس اطمینان بیابید که میزان کافی آب به بدنتان برسانید تا سلامتی بدنتان تامین شود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

نشانه های یکنواختی و سردی در رابطه

نشانه های یکنواختی و سردی در رابطه : سلام خدمت تمامی کاربران سایت تن تاپ. بعد از گذشت ساله…