چای یا قهوه؟ کدام برای سلامتی بهتر است؟

چای یا قهوه؟ کدام برای سلامتی بهتر است؟ :

خیلی از مردم وقتی صبح از خواب بلند میشوند، ممکن است صبحانه نخورند. اما به هیچ وجه یک لیوان قهوه و یا چایی را از دست نمیدهند. اما خوب کدام یک از این دو برای سلامتی بهتر است؟ با ما همراه باشید…

ماده اصلی که در هر دوی آنها وجود دارد، کافئین است. کافئین باعث بهبود عملکرد مغز شما میشود و باعث میشود که بدنتان عملکرد بهتری داشته باشد.

قهوه حدود 400 میلیگرم در هر صد گرم کافئین دارد اما چای در هر 100 گرم، فقط 20 میلیگرم کافئین دارد. پس نتیجه میگیریم که اگر به دنبال کافئین هستید، قهوه گزینه بهتری است اما اگر معده ی شما تحمل قهوه را ندارد، پس چای بهترین گزینه است.

چای

چای یا قهوه؟ کدام برای سلامتی بهتر است؟

اگر چه چای سبز با خواص زیادی که دارد، تمام توجه ها را به خودش جلب کرده، اما چای سبز و سیاه هر دو از یک ساقه به دست می آید و چای سیاه فقط بیشتر پروسس شده.

چای سیاه باعث میشود تا کارکرد رگ های خونی بدن بهتر شود و پلی فینول ها که آنتی اکسیدان های موجود در چای هستند، باعث سم زدایی بدن میشوند. چای همچنین باعث میشود تا متابولیسم بدن شما بالا برود و جالب است که بدانید که فقط شیر نیست که باعث تقویت استخوان های شما میشود بلکه طی تحقیقات دانشمندان، چای نیز همین کار را به راحتی انجام میدهد.

قهوه

چای یا قهوه؟ کدام برای سلامتی بهتر است؟

از طرفی دیگر قهوه با داشتن آنتی اکسیدان و مگنزیم باعث پایین آمدن ریسک دیابت و یا مرض قند میشود. اگر فشار خون پایینی دارید، قهوه فشار خون شما را بالا میبرد و گزینه ی خوبی برای این مورد است. اما اگر فشار خون شما بالاست به هیچ وجه قهوه مصرف نکنید و اگر دوست دارید که مصرف کنید، قبل از استفاده حتما با پزشک خود مشورت کنید.

قهوه میتواند باعث تقویت حافظه کوتاه مدت شما شود و به همین خاطر قبل از کلاس درس و یا قبل از شروع یک روز کاری پرتنش، قهوه میتواند گزینه خوبی باشد. همچنین قهوه به شما کمک میکند که وزن کم کنید. برای اینکه باعث میشود تا به طور موقت بعد از قهوه خوردن گرسنه نشوید و اشتها نداشته باشید. به خاطر همین میتواند به شما در کاهش وزن خیلی کمک کند اما اگر میخواهید که وزن خودتان را زیاد کنید باید زیاد سمت قهوه نروید.

خواصی هم هستند که در هر دوی آنها وجود دارند. چای و قهوه هر دو کمک میکنند تا کارهای قلبی بهتری داشته باشید و احتمال سکته قلبی را پایین میاورد. هر دوی آنها با موادی که دارند مانند آنتی اکسیدان ها و فلوریک اسید، احتمال بروز سرطان را هم در فرد کاهش میدهند و سیستم ایمنی بدنتان را تقویت میکنند.

در آخر برنده نهایی بین چای و قهوه بستگی به برداشت شما دارد. یعنی اگر فشار خون شما بالاست پس قهوه مصرف نکنید و چای برای شما بهتر است. اگر کم خواب هستید چای برای شما بهتر است اما اگر کافئین زیاد نیاز دارید و کار و درستان زیاد است، قهوه برای شما به صرفه تر است. اگر میخواهد وزنتان کم شود پس قهوه زیاد مصرف کنید اما اگر میخواهید وزنتان زیاد شود، پس زیاد سمت قهوه نروید.

 

ابوالفضل قلی نژاد

ابوالفضل قلی نژاد

تخصص در زمینه ارز های مجازی ، ادیتور و متخصص تولید محتوی ساکن شمال کشور با 5 سال سابقه

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. قنبر نیکزاد گفت:

    اتفاقا یه رفیق دارم عاشق چاییه! قلی صداش میکنیم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *