10 تا از بهترین ابزارهای جاسوسی در تاریخ

10 تا از بهترین ابزارهای جاسوسی در تاریخ :

سلام خدمت تمامی کاربران سایت تن تاپ. در این پست قصد داریم تا شما را با ابزارهای جاسوسی آشنا کنیم که شاید حتی به ذهنتون هم خطور نکرده باشند. ابزارهای جاسوسی همیشه گجت های جذابی بودند. یکی از دلایل محبوبیت های فیلم های جیمز باند هم وجود همین اسباب بازی های جالب است. اما در فیلم ها مدانیم که بیشتر با تخیل مواجه هستیم. در این پست با ده ابزار جاسوسی آشنا میشوید که در گذشته استفاده میشدند و حالا جایشان در موزه است و جزو تاریخ محسوب میشوند.

 

10. رژ لب مرگبار

رژ لب مرگبار

10 تا از بهترین ابزارهای جاسوسی در تاریخ

این یک اثر کلاسیک جاسوسی است. رژ لبی که میتواند یک گلوله 4.5 میلی متری شلیک کند. این اسلحه در اواسط سال 1960 از یک مامور به دست آمده است و هم اکنون در موزه بین المللی ابزارهای جاسوسی نگه داری میشود.

 

9. لباس عکاس

لباس عکاس

10 تا از بهترین ابزارهای جاسوسی در تاریخ

این روزها دوربین موبایل شما خیلی کوچک تر از این دوربین است. اما این دوربین چهل سال قبل یکی از بهترین دوربین ها برای عکاسی مخفیانه بوده. دوربین در کت جاگذاری میشده و جاسوس میتوانست به راحتی با آن عکاسی کند.

 

8. دوربین تصویر برداری از اسناد

دوربین تصویر برداری از اسناد

10 تا از بهترین ابزارهای جاسوسی در تاریخ

در سال های دهه ی پنجاه میلادی، با این دوربین از متن ها و اسناد ها عکاسی میکردند. دوربین از نوعی روش فشرده سازی شیمیایی برای کوچک نگه داشتن اطلاعات استفاده میکرده است. در جنگ جهانی دوم یک جاسوس دوجانبه یکی از انها را که حاوی اطلاعاتی در مورد حمله آلمان ها به پرل هاربر بود به پلیس اف بی آی داد. اما آنها به او اعتماد نکردند.

 

7. کفش جاسوس

کفش جاسوس

10 تا از بهترین ابزارهای جاسوسی در تاریخ

بین سالهای 60 و 70 میلادی، اکثر دیپلمات های غربی که در شرق اروپا مشغول به کار بودند، ترجیح میدادند که لباس هایشان را از غرب و از طریق پست بخرند. در رومانی سرویس جاسوسی از این موضوع استفاده میکرد و با هماهنگی شرکت پست، در پاشنه ی کفش هایی که آنها میخریدند، ردیاب و میکروفون مخفی، جاسازی میکردند. این کفش به طور اتفاقی در یک بررسی امنیتی در یک سالن کشف شد. ماموران یک سیگنال در سالن کشف کردند، اما وقتی دیپلمات ها سالن را ترک میکردند، سیگنال ناپدید میشد.

 

6. ماشین تایپ رمزنگار

ماشین تایپ رمزنگار

10 تا از بهترین ابزارهای جاسوسی در تاریخ

این روز ها انواع روش های رمزنگاری و الگوریتم های پیچیده برای اینکار وجود دارد. اما در جنگ جهانی دوم از کامپیوتر های امروزی خبری نبود. این ماشین تایپ مخصوصی است که آلمانی ها اخطراع کرده بودند. آنها میدانستند که ارسال پیام ها از طریق بیسیم به صورت رمزنگاری نشده، کار خطرناکی است. بنابراین این دستگاه را ساختند. انها پیام را به راحتی روی آن تایپ میکردند و پیام نوشته شده توسط یک بخش الکترونیکی به رمز های مخصوص تبدیل میشد و آنها متن کد شده را ارسال میکردند. آلمانی ها تصور میکردند که این الگوریتم غیرقابل شکستن است. در حالی که در آن طرف متفقین آنرا شکسته بودند و پیام های آلمان ها را میخواندند. نکته در اینجاست که آلمان ها در جنگ جهانی دوم هم اطلاعاتی که از طریق شبکه های بیسیم منتقل میشد را رمزنگاری میکردند. اما هنوز خیلی از کاربران فعلی اینترنت شبکه بیسیمشان را همینطور بدون رمزنگاری مناسب رها کرده اند.

 

5. دیسک رمزنگار

دیسک رمزنگار

10 تا از بهترین ابزارهای جاسوسی در تاریخ

به نظر وسیله ای ساده می آید. دو صفحه چرخان که روی هر کدام حروف انگلیسی نوشته شده است. از آن برای پیام های رمزنگاری استفاده میکردند و برای باز کردن رمز باید صفحات را در مکان مناسب قرار داد. مثلا در این تصویر m برابر g است. به نظر شکستن رمزش آسان میاید. اما جاسوس ها پیام ها را به زبانی غیر از انگلیسی می نوشتند. بنابراین اول باید میدانستید که پیام ها به چه زبانی نوشته شده اند و همین کار را بسیار سخت میکرد.

 

4. چتر بلغاری

10 تا از بهترین ابزارهای جاسوسی در تاریخ

10 تا از بهترین ابزارهای جاسوسی در تاریخ

جاسوس ها کلا چتر را دوست دارند. بلغاری ها این چتر را ساخته بودند و در سال 1978 از ان برای کشتن یکی از مخالفان دولت به نام جورجی مالکوو استفاده کردند. این چتر حاوی یک سم بود که یک ماشه کوچک داشت که به راحتی میشد زهر را به بدن هدف تذریق کرد.

 

3. کبوترهای جاسوس

کبوترهای جاسوس

10 تا از بهترین ابزارهای جاسوسی در تاریخ

این کبوتر ها در قدیم نقش هواپیماهای جاسوسی فعلی را بازی میکردند و تقریبا کار ماهواره را هم انجام میدادند. آنهارا آموزش داده بودند که در جنگ بالای سر دشمن پرواز کنند و دوربین متصل به آنها کار عکسبرداری را انجام میداد. نقش آنها در جنگ بسیار مهم و حیاتی بود. علاوه بر این، زمانی که ارتباط های رادیویی قطع بود،کبوتر نقش انتقال پیام ها را هم بر عهده داشتند. میزان موفقیت کبوتر ها در عملیات هایشان بیشتر از 95 درصد بود و میشود گفت که از انسان ها کارهایشان را بهتر انجام میدادند.

 

2. درخت جاسوس

درخت جاسوس

10 تا از بهترین ابزارهای جاسوسی در تاریخ

روس ها در سال 1970 در جنگ های اطراف مسکو، در داخل تنه ی یک درخت، این گیرنده و فرستنده را کشف کردند. آمریکایی ها آن را در آنجا جاسازی کرده بودند. این دستگاه پیام های رادیویی از یک پایگاه نظامی هوایی روسی نزدیک را دریافت میکرد و آنها را به یک ماهواره آمریکایی ارسال میکرد. جالب تر اینکه این دستگاه با انرژی خورشیدی کار میکرد. بنابراین نیازی به نگه داری و یا تعویض باتری نداشت.

 

1. پیام رسان کثیف

پیام رسان کثیف

10 تا از بهترین ابزارهای جاسوسی در تاریخ

این ابزار، شبیه مدفوع یک سگ است. اما در واقع درون آن محفظه ای وجود دارد که پیام ها از طریق آن تبادل میشده است. با اینکار افراد میتوانستند در یک محیط، با همدیگر ارتباط برقرار کنند و کسی هم به طرف چنین چیز کثیفی نمیرفت. البته استفاده از این روش همیشه خطرهای خودش را داشته. مثلا ممکن بود کسی آنرا جمع کند.

 

ابوالفضل قلی نژاد

ابوالفضل قلی نژاد

تخصص در زمینه ارز های مجازی ، ادیتور و متخصص تولید محتوی ساکن شمال کشور با 5 سال سابقه

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *