10 قاتل و مجرم جهان که نابغه بودند

انیشتین، گراهام بل، ادیسون، برادران رایت و خیلی دیگر که به بشریت با نبوغ خودشان خدمت کردند. اما خوب آنها تنها افراد نابغه جهان نبودند. کسانی هم بودند که نابغه بودند اما هوش خودشان را در راه نادرستی استفاده کردند. در این پست قصد داریم تا شما را با 10 قاتل و مجرم جهان که نابغه بودند معرفی کنیم.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

10. فرانک ابگنیل

فرانک ابگنیل

داستان این مرد آنقدر بزرگ و پر سر و صدا بود که در موردش فیلم catch me if you can با بازی دیکاپریو رو با کارگردانی اسپیلبرگ ساخته شد. فرانک ابگنیل دو نیم میلیون دلار در سال اولِ شروع کارهای خلافش به دست آورد.

او خودش را به جای خلبان، فیزیوتراپیست و خیلی شخصیت های دیگر جا زده و از این طریق شماره حساب های آنها را به دست می آورد و از حساب های بانکی آنها پول برداشت می کرد.

او حتی لباس نگهبان های بانک را هم می پوشید و کنار باجه دریافت پول و در بانک ها می ایستاد و هر وقت هر کسی که پول به دست سر می رسید و یا میخواست که از بانک بیرون برود، می گفت اجازه بدهید برای امنیتتان من کمکتان کنم و پول را برای شما حمل کنم و وقتی که پول را می گرفت به بهانه ای از مشتری جدا می شد و بعد با پولها فرار می کرد.

سازمان اف بی ای آمریکا آنقدر تحت تاثیر هوش او قرار گرفت که وقتی دستگیر شد فقط 5 سال از حکم 12 سال او در زندان گذشت و بعد از آن آزاد شد؛ به شرطی که به FBI کمک کند تا افراد خلافکار دیگر را دستگیر کند. باید بدانید که فرانک ابگنیل الان یک سهامدار بزرگ در بورس آمریکاست.

البته ما در مقاله ای دیگه ای با اسم بزرگترین کلاهبرداران تاریخ هم به معرفی فرانک ابگنیل پرداختیم که می توانید آن را هم مطالعه کنید.

 

9. آدام وُرث

آدام وُرث

او در سن 5 سالگی از آلمان به آمریکا، همراه خانواده اش سفر کرد و بعد از جنگ داخلی آمریکا در نیویورک دزدی می کرد. اما وقتی کم کم شناسایی شد به اروپا سفر کرد و در آنجا کارهای خلاف بزرگتری را شروع کرد؛ از جمله دزدیدن نقاشی های هنرمندان بزرگ تا دزدیدن الماس های 500 هزار دلاری. بعد هم به لندن رفت و در آنجا مشغول زندگی شد و خودش را به جای اشراف لندنی جا زد و از آنها هم کلاهبرداری های زیادی می کرد و به خوبی و خوشی به اینکار ادامه می داد تا اینکه یک سال قبل از مرگش دستگیر شد.

 

8. برنارد میدوف

برنارد میدوف

او بیزینسی را راه انداخت که در آن از مردم پول می گرفت و سود غیرقابل باوری را در ازای آن پیشنهاد می داد. او با اینکارش سرمایه های زیادی را جذب می کرد و از پول های جدیدی که گرفته بود سود بقیه را میداد و از روی حجم انبوه پولها هم برای خودش برمی داشت.

معمولا این کارها جواب نمی دهند چون ممکن است که سرمایه گذار تازه پیدا نکنید و در آخر از روی قله سقوط کنید. اما برنارد با هوش زیادی که داشت، توانست طولانی ترین کلاهبرداری را در طول تاریخ جهان را انجام دهد و از این راه 65 میلیون دلار سرمایه از سرمایه گذاران مختلف دریافت کند.

او این چرخه را تا دهه ها ادامه داد و در حقیقت اگر به خاطر افت اقتصادی آمریکا در سال 2008 نمی بود، الان شاید دستگیر هم نمی شد. وقتی اوضاع اقتصادی خراب شد او نتوانست سرمایه گذار جدید پیدا کند و سرمایه گذارهای قبلی او هم چیزی حدود بیلیون دلار را به یکباره بیرون کشیدند و باعث شدند که او به یکباره به زمین بخورد و توسط پلیس شناسایی شود. او در حال حاضر در زندان است و در حال سپری کردن حکم خود است.

همچنین بخوانید: کارل پانزرام کیست؟

 

7. نیتن لئوپولد

نیتن لئوپولد

شکی نیست که نیتن لئوپولد یک نابغه بوده. او از دانشگاه شیکاگو در آمریکا در سال 1999 با نمره های بالا فارغ التحصیل شد و طبق مشاهدات دانشگاه، IQ حدود 210 داشت. در همان سن های نوجوانی نئوپولد از هوش بالای خود باخبر شد و با فرد باهوش دیگری به نام ریچارد لوپ آشنا شد. آنها طبق یک نقشه از پیش تعیین شده پسرعموی لوپ را دزدیدند و او را به قتل رساندند. هدف آنها از این قتل این بود که لوپ بتواند وارث عموی دم مرگ خود باشد اما طبق شک های همان عمو، پلیس متوجه جنایت آنها شد و هر دو را دستگیر کرد.

 

6. اندرو کونان

اندرو کونان

او فردی پرچانه بود که IQ او 147 بود. او در سنین نوجوانی به دروغگویی معروف بود و طبق آزمایش های روانی که روی آن انجام شد، او یک جامعه ستیز انتخاب شد. او بعدها هم به همین دلیل از دانشگاه اخراج شد و بعد به سانفرانسیسکو رفت. در آنجا هم با فروشنده ها و دلال های بزرگ مواد مخدر قاطی شد و شروع به تجارت مواد مخدر کرد.

بعد از آن هم دوستش را به خاطر یک جر و بحث به قتل رساند و تبدیل به یک قاتل شد و چهار قتل نیز بعد کشتن رفیقش انجام داد که بین آن قتل ها جیانی ورساچی، موسس کمپانی ورساچی نیز بود. او به خانه جیانی ورساچی رفت و او را در خانه اش به قتل رساند و بعد از 8 روز با خودکشی جان خودش را هم گرفت.

 

5. آرنو فیونکه

آرنو فیونکه

این مرد آلمانی از سال 1998 خیلی راحت از فروشگاه های بزرگ دزدی می کرد. او با تهدید دروغ های یک بمب گذاری فروشگاه ها را خالی می کرد و وقتی که فروشگاه خالی شد، هر چی که دلش می خواست می دزدید و بعد فرار می کرد.

یکی از هوشمندانه ترین نقشه هایش وقتی بود که مسیر قطار حامل را به دروغ تهدید به بمب گذاری کرد. پلیس هم از ترس کیسه پول ها را روی ریل انداخت تا پلیس های دیگر بیایند و پول ها را بردارند. اما قبل از اینکه پلیس های دیگر بیایند خود آرنو سر می رسد و پول ها را می گیرد. او با اینکار هم در آلمان خیلی معروف شد و هم اینکه باعث شد که پلیس ها خیلی ساده لوح و احمق به نظر برسند.

او حتی بعد از دستگیری هم شهرتش را با نقاشی های کارتونی و نویسندگی که انجام می داد زیادتر کرد.

همچنین بخوانید: 10 تا از تحت تعقیب‌ترین مجرمان دنیا + عکس

 

4. لئوناردو نوتاربارتولو

لئوناردو نوتاربارتولو

در سال 2003 یک گروه از دزدان حرفه ای الماس هایی به ارزش صد میلیون دلار را از فروشگاه بزرگ Antwerp World Diamond Centre دزدیدند. همه آن را بزرگترین سرقت قرن می دانستند. اما خوب قرن فقط سه سالش بود.

رئیس آن گروه لئوناردو نوتاربارتولو بود. یک دزد حرفه ای که دزدی را در سن 8 سالگی شروع کرده بود. او دزدی الماس را از سه سال قبل برنامه ریزی کرده بود و از جواهر فروشی بغل دایموند سنتر، جواهر می خرید و به این ترتیب توانست تمامی دوربین ها و سنسورهای حرارتی و کلا همه چیز را شناسایی کند و بعد از اینکه تمام نقاط ضعف و قوت را شناسایی کرد، توانست این دزدی را انجام دهد. اما هنوز هم یک مسئله بزرگ و راز است که او چطور توانست گاوصندوقی که بیش از 80 رمز داشته را باز کند.

 

3. زودیاک کیلر

زودیاک کیلر

این شخص هر کسی که هست، یکی از بزرگترین قاتل های سریالی ناشناخته در تاریخ جهان است که از سال 1968 تا سال 1969، 37 قتل را انجام داده. او شکارهایش را به صورت تصادفی انتخاب میکرد که کار را برای گرفتنش خیلی سخت کرده بود. اما خود او نامه های رمزنگاری شده ای برای مقامات میفرستاد و به آنها برای پیدا کردن خودش سرنخ می داد و آنها هم مشغول رمزنگاری نامه ها می شدند تا او را پیدا کنند.

او یا واقعا خیلی باهوش بوده و می خواسته به پلیس ها سرنخ بدهد و یا کلا قصد داشته تا آنها را منحرف کند تا پیدایش نکنند. او در طول مدت قتل هایش، 20 تا 30 نامه برای پلیس فرستاد که هیچکدام منجر به دستگیری او نشد و تا به امروزه زودیاک خیلی از محققان و پلیس های بزرگ را در حیرت گذاشته.

 

2. رادنی آلکالا

رادنی آلکالا

رادنی آلکالا در آمریکا به عنوان قاتلی شناخته می شد که قبلا در مسابقه تلویزیونیش شرکت کرده بود. او در حالی در این مسابقه تلویزیونی شرکت کرده بود که 8 سال، حرفه اش به قتل رساندن مردم بوده است. او شخصی بسیار باهوش بود و با هوشش توانسته بود به مدت 20 سال از دست قانون مخفی باشد.

منبع ها زیاد دقیق نیستند اما گفته میشود که IQ آکلالا بین 137 تا 170 بوده. او با هوش و اعتماد به نفسی که داشت، حتی در مدت تحت تعقیب بودنش هم جایی نمی رفت و در شرکت کار میکرد.

همچنین بخوانید: بررسی پرونده خفاش شب

 

1. تد کازینسکی

تد کازینسکی

اگر شما هم اسم او تا حالا به گوشتان نخورده، شاید اسم یونی بمبر را شنیده باشید که توسط FBI به او اختصاصی داده شده بود. او از سال 1978 تا 1995 بمب گذاری در بسته های پستی و فرودگاه ها سی نفر را به قتل رساند. اما قبل از اینکه او این کار بمب گذاری را شروع کند، او یک متخصص ریاضی بود.

در سن 25 سالگی جوانترین دستیار پروفسور بود و مسئله های ریاضی او آنقدر پیچیده بودند که فقط 10 تا 12 نفر در در کل آمریکا آن را می فهمیدند. بعد از تست روانشناسی که در دانشگاه از او گرفته شد فهمیده شد که او از مشکلات روحی و روانی رنج می برد. او به هر حال زندگی رو به رشدش را رها کرد و به کوه های مونتانا رفت تا بمب درست کند و در نهایت دستگیر شد.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. مهراب گفت:

    جای جردن بلفورت خیلی توی این لیست خالیه. هرچند که حالا قاتل نبود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.