10 فیلم رزمی برتر تاریخ سینمای جهان

10 فیلم رزمی برتر تاریخ سینمای جهان :

چه کسی میتواند در مقابل یک فیلم رزمی زیبا مقاومت کند؟ این فیلم ها نه تنها پر از صحنه های اکشن هستند بلکه بسیار سرگرم کننده هم میباشند. بسیاری از ستارگان بزرگ سینما همیشه در فیلم های رزمی دیده شده اند. از جمله بروسلی، جت لی و جکی چان. تاکنون فیلم های زیبای رزمی بسیار زیادی هم در هالیوود و هم به خصوص در آسیای شرقی ساخته شده، انتخاب فیلم های برتر این ژانر را دشوار میکند. با ما همراه باشید تا 10 فیلم رزمی برتر تاریخ سینمای جهان را مرور کنیم.

 

10. خانه خنجرهای پران

فیلم خانه خنجر پران

10 فیلم رزمی برتر تاریخ سینمای جهان

لیست خود را با این فیلم رویایی و رمانتیک آغاز میکنیم. درست است که در این فیلم صحنه های رزمی چندانی دیده نمیشود و این صحنه ها چندان واقعی به نظر نمیرسند، اما هیجان و شجاعت بدیعی را به نمایش میگذارند. صحنه های مبارزه همانند صحنه های رقص های باله هستند و به همین دلیل تماشای آنها لذت بخش است. نتیجه این فیلم رزمی زیبا داستان عشق میانِ یک مامور و زنی است که مامور باید به او نزدیک شود. صحنه ی پایانی مبارزات میان دو مبارز مرد در برف، زیبا و به یادماندنی است.

 

9. سی و ششمین تالار شائولین

فیلم سی و ششمین تالار شائولین

10 فیلم رزمی برتر تاریخ سینمای جهان

در حقیقت این فیلم به همراه فیلم رزمی اژدها وارد میشود، آغازگر صنعت فیلم های رزمی بودند. این فیلم در سال 1978 اکران شد. زمانی که جلوه های ویژه کامپیوتری اختراع نشده بود. فیلم درباره ی شخصیتی است که به معبد شائولین میرود تا زیر نظر استاد هنرهای رزمی کونگ فو یاد بگیرد. داستان فیلم قابل قبول است اما نقطه قوت فیلم صحنه ی یک ساعته ی آموزش دیدن شخصیت اصلی داستان است که به مرور مهارت های مدرسه شائولین را فرا میگرد. این فیلم اولین فیلمی بود که مهارت های رزمی را به بیننده نشان میداد و قطعا ارزش تماشا کردن را دارد.

 

8. بانکوک ناک اوت

فیلم بانکوک ناک اون

10 فیلم رزمی برتر تاریخ سینمای جهان

احتمالا این فیلم رزمی بهترین اثر کارگردان تایلندی پاناریتی کرای است. طرح داستان سادست اما مانند تمام فیلم های این ژانر، ساده بودنش باعث موفقیتش شده است. زیرا داستان پیچیده و یا عمیقی نداشته و تمرکز مخاطب را روی صحنه های اکشن نگه میدارد. خلاصه داستان این است که یک عده رزمی کار در یک مکان حبس شده اند و باید با مبارزه از آن مکان خارج شوند. در این فیلم صحنه های مبارزه ی مختلفی ایجاد شده و شخصیت ها با هر شیوه ای با هم رو به رو میشوند. این فیلم در سال 2012 اکران شد و یک فیلم اکشن مدرن محسوب میشود. جالب توجه است در این فیلم هیچگونه جلوه ی کامپیوتری وجود ندارد.

 

7. بوسه اژدها

فیلم بوسه اژدها

10 فیلم رزمی برتر تاریخ سینمای جهان

بی تردید بدون نام بردن از جت لی نمیشه لیست فیلم های رزمی را تکمیل کرد. او در نقش یک کارآگاه ظاهر میشود که به فرانسه سفر کرده تا به دنبال یک سردسته اوباش چینی بگردد. پس از رسیدن به فرانسه توسط یک پلیس فاسد فرانسوی، به قتل سردسته اوباش متهم میشود و تا آخر فیلم سعی میکند تا بیگناهی خودش را ثابت کند.  مسلما صحنه های مبارزه ی این فیلم به دلیل وجود جت لی زیبا هستند. جت لی آنقدر سریع عمل میکند که خود شما هم متوجه نمیشد که چه اتفاقی رخ داده است. تنها چیزی که میبینید لت و پاره شده شخصیت های منفی فیلم است. اسم فیلم از صحنه ی پایانی فیلم الهام گرفته که جت لی میخواد با حرکت بوسه اژدها و یک تکنیک ممنوعه روی گردن، پلیس فاسد را به قتل برساند.

 

6. ایپ من

فیلم ایپ من

10 فیلم رزمی برتر تاریخ سینمای جهان

دانی ین در این فیلم در نقش ایپ من ظاهر میشود. اگر ایپ من را نمیشناسید باید بدانید که او استاد رشته رزمی وینگ چون بود و بروسلی تحت نظر او آموزش دید. بنابراین این فیلم رزمی باید دیدنی باشد. نقطه قوت این فیلم عبارت است از نقش آفرینی های دانی ین و صحنه های جنون آمیز مبارزه. با دیدن این فیلم متوجه میشوید که وینگ چون چه ورزش چابک و پرسرعتی است. این فیلم همچنین زندگی در سال 1930 چین را به خوبی نشان میدهد. چون استاد ایپ در آن دوران زندگی میکرده. قطعا از دیدن این فیلم اکشن نفس گیر، لذت خواهید برد.

 

5. ببر خیزان، اژدهای پنهان

فیلم ببر خیزان، اژدهای پنهان

10 فیلم رزمی برتر تاریخ سینمای جهان

با ورود فیلم های رزمی در سال 2000 نیاز به یک عنصر جدید احساس میشد. ببر خیزان اژدهای پنهان عنوان فیلمی بود که محدودیت ها را کنار زد و به موفقیت رسید. این فیلم در کنار استفاده از داستان های کونگ فو، برای مبارزه از جلوه های ویژه رایانه ای هم استفاده کرد که در نتیجه هیجان این صحنه ها دو چندان شد. البته در این روش بسیاری از مهارت های هنر کهن رزمی که اساتید به آن میبالیدند نیز به نمایش درآمد. یکی از زیباترین صحنه های فیلم، صحنه ی آغازین آن است که شخصیت اصلی برای به دست آوردن شمشیر دزدیده شده، روی سقف به تعقیب و گریز میپردازد. اگر چه در مقایسه با فیلم های رزمی دیگر در این اثر، صحنه های رزمی چندانی دیده نمیشود، اما با اینحال خوش ساخت بودن آن و نقش آفرینی های زیبای بازیگران، باعث موفقیت این اثر زیبا شده.

 

4. تاخت و تاز

فیلم تاخت و تاز

10 فیلم رزمی برتر تاریخ سینمای جهان

این فیلم یکی از فیلم های مدرن لیست ما و بدون شک یکی از خشن ترین و خونین ترین ها میباشد. یک تریلر رزمی در اندونزی درباره یک گروه از ماموران پلیس که یک ساختمان به دام افتاده در چنگال خلافکاران را احاطه کرده و خود نیز به دام میفتند. این ساختمان توسط دوربین های امنیتی کنترل میشود و خلافکاران به شدت ماموران را کنترل میکنند. در واقع میشود گفت که این فیلم یک صحنه ی مبارزه ی طولانی است. فیلم پر از شخصیت های منفی و صحنه های مبارزه کاملا خشونت بار و خونین است.

 

3. رینگ خونین

فیلم رینگ خونین

10 فیلم رزمی برتر تاریخ سینمای جهان

دهه ی 1980 میلادی پر از فیلم ها و ستاره های اکشن بود. یکی از بهترین ستاره های رزمی اون سالها بدون شک ژان کلود ون دام بود. با او با این هیکل عضلانی اش هنوز هم در این حرفه موفق است. این فیلم بهترین فیلم او محسوب میشود و صحنه های اکشن بسیار زیبایی دارد. صحنه ی اکشن و مبارزه فیلم، آنقدر واقعی به نظر میرسند که حس میکنید واقعا در آن صحنه ها حضور دارید. این فیلم از زندگی واقعی هنرمند رزمی کار فرانک داکس الهام گرفته شده. این شخصیت به دنیای مبارزه ی زیرزمینی وارد میشود و داستان فیلم به همین سادگی است. اما صحنه های رزمی و زیبای آن، باعث تفاوت فیلم خواهد شد. یکی از صحنه های زیبای فیلم صحنه ی پایانی آن است که ون دام در آستانه ی کور شدن است. اما باز هم در مقابل شخصیت منفی مقاومت میکند و با او به مبارزه میپردازد.

 

2. اژدها وارد میشود

فیلم اژدها وارد میشود

10 فیلم رزمی برتر تاریخ سینمای جهان

بدون شک بروسلی بزرگترین هنرمند رزمی کار تاریخ است که توانسته که توانسته این هنر را به غرب معرفی کند و هیچکس نمیتواند انکار کند که این فیلم برترین فیلم بروسلی حساب میشود. داستان فیلم به این صورت است که بروسلی به دنیای مبارزات زیرزمینی مخفی وارد میشود تا با هان مبارزه کند. اما رفته رفته در طی مسابقات متوجه میشود که در قاچاق مواد مخدر دست دارد و اجرای مسابقات راهی برای مخفی کردن اعمال خلاف اوست. در این فیلم صحنه های مبارزه فراوانی وجود دارد که بروسلی در آنها خوش درخشیده است. البته صحنه های اکشن تنها دلیل زیبایی این اثر محسوب نمیشود. داستان فیلم تا پایان بیننده را مجذوب نگه میدارد و پیچ و تاب های اون لذت فیلم را افزایش میدهد.

همچنین بخوانید: زندگینامه بروس لی در 20 نکته

 

1. اونگ-بک: مبارز موای تای

فیلم اونگ بک مبارز موای تای

10 فیلم رزمی برتر تاریخ سینمای جهان

تونی جا در این فیلم خوش درخشیده. او در نقش یک استاد بوکس تایلندی ظاهر شده که از روستای خود خارج میشود تا یک اثر کهن باارزش را از چنگ سارقان خارج کند. نقطه ی قوت این فیلم صحنه های اکشن آن است. این فیلم در زمان اکران به دلیل استفاده نکردن از جلوه های کامپیوتری شهرت داشت. تمام صحنه های مبارزه فیلم صد در صد حقیقی است و توسط بازیگران و به خصوص تونی جا انجام شده. این فیلم توانست در ژانر فیلم های اکشن که اغلب از جلوه های کامپیوتری استفاده میکنند، موج جدیدی را به وجود بیاورد. در حقیقن این فیلم به سبک حقیقی و طبیعی اکشن روی آورده بود. فیلم مبارز موای تای حقیقتا مهیج و سرگرم کننده است و تا پایان فیلم نفستان را در سینه حبس میکند.

 

 

همانطور که این لیست نشان میدهد در سال های اخیر فیلم های رزمی مختلفی تولید شده. ترکیب مهارت های خارق العاده، داستان های جذاب، شخصیت های پیچیده و صحنه های زیبای این فیلم ها سالهای سال است که ما را سرگرم میکند. جالب تر اینکه با دیدن فیلم های این ژانر تصور میکنید که میتونید هر کسی را شکست دهید.

شما به کدوم یک از این فیلمها علاقه ی بیشتری دارید؟ برامون کامنت بزارید و نظرتون رو به ما بگید.

ابوالفضل قلی نژاد

ابوالفضل قلی نژاد

تخصص در زمینه ارز های مجازی ، ادیتور و متخصص تولید محتوی ساکن شمال کشور با 5 سال سابقه

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *