7 خطر انقراض که بر سر نسل بشر بر روی کره ی زمین
خانه متفرقه تاریخی 7 خطر انقراض که بر سر نسل بشر بر روی کره ی زمین
تاریخی - 13/03/1398

7 خطر انقراض که بر سر نسل بشر بر روی کره ی زمین

7 خطر انقراض که بر سر نسل بشر بر روی کره ی زمین :

سلام خدمت کاربران سایت تن تاپ. نسل بشر سالهای سال است که بر روی این کره ی خاکی زندگی میکند و خودش را تا به امروز رسانده است. اما خوب در تاریخ بشر، وقت هایی بودند که نسل آدمیزاد خیلی به انقراض نزدیک شده بود و به قولی برای انسان قیامت شد و ما هم تصمیم گرفتیم که این قیامت ها رو برای شما آماده کنیم. با ما همراه باشید.

 

7. مرگ سیاه

7 خطر انقراض که بر سر نسل بشر بر روی کره ی زمین
مرگ سیاه

مرگ سیاه بزرگترین طاعونی بود که روی بشر فرود آمد اما خیلی ها نمیدانند که این طاعون جمعیت زیادی از مردم دنیا را به کام مرگ کشانده. یرسینیا پستیس باکتری به وجود آورنده این طاعون بود. این طاعون تقریبا تمام افراد در امپراطوری بزنتین را از بین برد. این طاعون روزانه 5000 نفر قربانی میگرفت و برای یکسال هم ادامه یافت. در نهایت 50 میلیون نفر بر اثر این طاعون به کام مرگ کشیده شدند که 25 درصد جمعیت کره ی زمین در آن زمان بود. و بعد هم در سال 1346 میلادی این طاعون دوباره پدیدار شد. این بیماری باعث میشد تا دانه ها و تاول های بزرگی روی بدن قربانی پدیدار شود و باعث شود که خون بالا بیاورند و در نهایت بمیرند. کسی نبود که وسط خون بالااوردن بقیه، تعداد افراد مرده را بشمارد اما طبق تحقیقات دانشمندان تقریبا چیزی بین 70 میلیون تا 200 میلیون نفر بر اثر دور دوم این طاعون جان خودشان را از دست دادند. تقریبا 60 درصد جمعیت اروپا در آن زمان از بین رفت و جمعیت دنیا تا 250 سال بعد هم نتونست به آن تعداد قبلی اش برگردد. باید بدانید که مرگ سیاه سومی هم بود که در چین اتفاق افتاد. این طاعون در سال 1855 میلادی، حدود 10 میلیون نفر از جمعیت چین را نابود کرد. خوشبختانه بعد از دور سوم این طاعون که در چین اتفاق افتاد، این طاعون دیگر پدیدار نشد و نسل بشر توانست از آن جان سالم به در ببرد اما باید بدانید که بر اساس داده های علمی این طاعون هنوز هم وجود دارد.

 

6. عصر یخبندان

7 خطر انقراض که بر سر نسل بشر بر روی کره ی زمین
عصر یخبندان

امروزه اگر هوا سرد شود، یا یه پتو به دور خود میپیچیم و یا سریع به پیش بخاری میرویم تا سرما احساس نکنیم. اما 37 هزار سال قبل کار به همین آسانی نبود. دانشمندان فسیل های 37 هزار ساله پیدا کردند که نشان میدهد که نسل بشر که 200 هزار سال قدمت دارد تونسته از عصر یخبندان زنده بیرون بیاید. در واقع دلیل زنده بیرون آمدن انسان از عصر یخبندان چیزی شبیه به یک معجزه است. شاید بپرسید چرا! طبق اعلام دانشمندان در مجله ای که نام آن دانش است، گفته شده است که عصر یخبندان حدود 30 هزار سال ادامه داشته و طبیعت 30 هزار سال سعی میکرده تا زمین را منجمد کند و وقتی که درجه حرارت به خیلی بیشتر از زیر صفر میرسید، زندگی برای تمام گیاهان و موجودات خیلی سخت میشد. به جز نسل هما اِسپیئِنسه که اجداد انسان های امروزی هستند، همه ی گونه های پیشین انسان، از بین رفتند. بعضی از دانشمندان به این عقیده هستند که فقط چندصد نفر از نسل انسان ها توانستند از عصر یخبندان زنده بیرون بیایند. اون هم فقط به خاطر اینکه در یک منطقه ی گرم در نزدیکی کیپ تان امروزی که در آفریقای جنوبی واقع شده است پیدا کردند و توانستند دوام بیاورند. عصر یخبندان خوبی اش برای ما این بود که فقط باهوش ترین انسان ها توانستند زنده بمانند و ما ه ما هم از نسل همان باهوشترین ها ( هما اِسپیئِنسه / انسان خردمند ) هستیم.

 

5. طوفان خورشیدی در سال 2012

7 خطر انقراض که بر سر نسل بشر بر روی کره ی زمین
طوفان خورشیدی در سال 2012

در سال 1859  یک نور بزرگ سفید به روی استرالیا ظاهر شد که همان طوفان خورشیدی بود. دو ستاره شناس با دیدن این واقعه گفتند که این پدیده هیچ اثری بر روی سلامتی انسان نداشت. اما طبق تحقیقات دانشمندان اگر این پدیده امروزه اتفاق بیفتد، به طرز وحشتناکی تمام نیروی الکترسیته ای که در اختیار داریم را از بین خواهد برد. باید بدانید که در سال 2012 دوباره نزدیک بود که این طوفان به زمین برخورد کند و طبق اعلام ناسا ما خیلی خوش شانس بودیم که این طوفان شش دقیقه دیرتر شروع نشد.

 

4. زمین لرزه شانزی

7 خطر انقراض که بر سر نسل بشر بر روی کره ی زمین
زمین لرزه شانزی

اگر یک روز صبح از خواب بلند شوید و ببینید که شصت درصد از جمعیت چین از بین رفتند، قطعا حس خواهید کرد که قیامت شده است. خصوصا اگر همه ی آنها بر اثر یک واقعه از بین رفته باشند. خوب باید بدانید که این قضیه واقعا اتفاق افتاده. استان یا ولایت شانزی در شمال چین که یک زمین لرزه به بزرگی تقریبا 8 ریشتر، از این رو به اون رو شد. گفته میشود که این زمین لرزه 10 برابر قدرتمندتر از زلزله ای بود که هائیتی رو در سال 2010 از بین برد. زلزله چین یک زلزله بسیار وحشتناک بود که 830 هزار نفر بر اثر این زلزله از بین رفتند. این رقم ممکن است در مقابل طاعون مرگ سیاه کم به نظر برسد اما بیش از 60 درصد جمعیت چین در آن زمان به کام مرگ کشیده شدند و اگر امروزه این زمین لرزه اتفاق بیفتد حدودا 780 میلیون نفر رو از بین میبرد.

 

3. آنفولانزای اسپانیایی

7 خطر انقراض که بر سر نسل بشر بر روی کره ی زمین
آنفولانزای اسپانیایی

در سال 1918 آنفولانزای اسپانیایی به سرعت در جهان رشد کرد و 250 میلیون نفر را آلوده کرد. این بیماری سیتم دفاعی بدن را به شدت ضعیف میکرد و راه نفش کشیدن افراد را آهسته، تنگ و تنگ تر میکرد و در نهایت باعث میشد بدن در مایعات خودش غرق شود و فرد خفه شود. این بیماری در پایان همان سال از بین رفت ولی در همان یک سال حدود 50 میلیون نفر به خاطر این بیماری جان خود را از دست دادند. دوباره پدیدار شدن این آنفولانزا یکی از نگرانی های اصلی بیل گیتس است و گفته که احتمال نمایان شدن دوباره این آنفولانزا در طول زندگیش 50 درصد است.

 

2. جنگ جهانی دوم

7 خطر انقراض که بر سر نسل بشر بر روی کره ی زمین
جنگ جهانی دوم

لازم به گفتن نیست که جنگ جهانی دوم چقدر وحشتناک بوده. بیش از 25 میلیون سرباز در نبردها کشته شدند. بیش از 50 میلیون شهروند به قتل رسیدند و اگر این رقم را به قربانیان هولوکاست اضافه کینم، جمعشان به رقم وحشتناک 85 میلیون نفر میرسد. اما آیا میدانستید که باید خوشحال باشیم که این مرگ و میر فقط همین مقدار بوده؟ باید بدانید که جنگ میتوانست از آن چیزی که ما میدانیم وحشتناک تر باشد. اسنادی محکم در دست است که میگوید هیتلر به دنبال ساخت بمب اتمی بوده و به شدت هم روی آن کار میکرده. از سال 1939 برنامه هسته ای آلمان تقریبا به شکاف موفقیت آمیز اتم رسیده بود. حتی بعضی ها هم ادعا میکنند که آنها تقریبا به بمب اتم دست یافته بودند و نقشه داشتند که آن را روی لندن و نیویورک بندازند. تنها دلیلی هم که هیتلر نتوانست به بمب اتم دست پیدا کند، نفرتش از یهودی ها بود. چون بیشتر دانشمندهای آلمان در زمینه ی انرژی هسته ای یهودی بودند که توسط رژیم او تیرباران شدند و دیگه آدم قابلی نبود که هیتلر بتواند روی آن حساب کند.

 

1. ابر آتشفشان توبا

7 خطر انقراض که بر سر نسل بشر بر روی کره ی زمین
ابر آتشفشان توبا

وقتی کلمه ی ابر آتشفشان را میشنویم کم کم متوجه میشویم که قضیه کمی جدی است و ابر آتشفشان توبا هم دقیقا همین شکلی بود. گرچه واقعه هایی که بالا ذکر کردیم خیلی کشنده بودند اما این واقعه نزدیک ترین احتمال را برای انقراض نسل آدمیزاد از روی کره ی زمین را رقم زد. 70 هزار سال قبل وقتی اجداد ما تازه داشتند یاد میگرفتند که کدام سر نیزه را باید استفاده کرد، ابر آتشفشان توبا فوران کرد. فوران هم یعنی یک فوران واقعی. دانشمندان این فوران را بزرگترین فوران آتش فشان در تاریخ زمین میدانند. شعله ها و قدرت فوران آتش فشان توبا آنقدر زیاد بود که تا 2800 کیلومتر از سنگ های دور و بر آن بخار شدند و به اتمسفر پرتاب شدند. برای مقایسه بزرگترین آتش فشان سالهای اخیر که در سال 1980 از کوه سنت هلن فوران کرد، حدود یک کیلومتر از سنگ های دوروبر خود را به هوا پرتاب کرد و همه آن را خیلی بزرگ میدانستند. حالا فکرش را بکنید که 2800 کیلومتر چقدر میتواند خرابی به بار بیاورد. در آن زمان خاکستر این 2800 کیلومتر سنگ بخار شده آسمان را فراگرفته بود که برای محیط زیست فاجعه بود. این گرد و خاک و خاکستر بیشتر راه خورشید را برای شش سال بسته بود که باعث محدود شدن رشد گیاهان و در کل کمبود غذا در چرخه ی غذایی شد. این کمبود غذا در چرخه غذایی باعث شد بیشتر انسان ها از بین بروند و جمعیت انها نزدیک به سه هزار نفر در کل کره ی زمین برسد و حتی به گفته ی دانشمندان فقط 80 نفر انسان بزرگ و بالغ در بین آن سه هزار نفر بودند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

5 راز عجیب از گذشته که هنوز حل نشدند

5 راز عجیب از گذشته که هنوز حل نشدند : اگرچه تا به امروز آثار زیادی از دوران باستان باقی م…