10 تا از قویترین ارتش های جهان

ارتش هر کشور برای امنیت اون کشور، نقش اساسی دارد. به همین دلیل هر ساله بودجه ی کلانی به ارتش اختصاص داده می شود. کشورها برای افزایش قدرت ارتش خود، دست به اقدامات مهمی می زنند. در حقیقت مقایسه قدرت ارتش کشور های مختلف، کار سختی است و نمیشود صرفا با مقایسه توانایی جنگی و میزان کشت و کشتار، اون کشور را آزمود.

به طور کلی برای بررسی قدرت ارتش یک کشور، باید میزان دارایی و تکنولوژی های پیشرفته، میزان قدرت و حجم نیروهای ارتش، بودجه ی کلی و موارد دیگر را در نظر گرفت. با تن تاپ همراه باشید تا 10 تا از قویترین ارتش های جهان را با هم مرور کنیم.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی تن تاپ کلیک کنید

 

10. ارتش ژاپن

ارتش ژاپن

ژاپن سرزمین سامورایی ها بوده و در جنگ جهانی دوم یکی از نیروهای پیشرو بوده است. خوشبختانه صلح نهایی در پایان جنگ جهانی دوم، از پیشرفت های مخرب این ارتش جلوگیری کرد.

این کشور اولین بار حدود چهل سال پیش و با اشغال چین، نیروهای ارتش خودش را گسترش داد. در سال 2011 کشور ژاپن با اختصاص دادن 49/1 میلیارد دلار برای ارتش خود، در جایگاه ششم جهان قرار گرفت. ارتش ژاپن 247 هزار پرسنل اکتیو و حدود 60 هزار پرسنل رزرو دارد. همچنین با داشتن 1595 هواپیما از نظر نیروی هوایی در جایگاه پنجم قرار می گیرد. این ارتش دارای 131 کشتی جنگی است. ارتش کشور ژاپن در آسیا حرفای زیادی برای گفتن دارد.

همچنین بخوانید: جنگنده اف 35 را بیشتر بیشتر بشناسید

 

9. ارتش کره جنوبی

ارتش کره جنوبی

کره جنوبی در مرز کره شمالی قرار دارد و از آنجایی که کره شمالی ارتش قوی دارد، برای این کشور یک تهدید به شمار میرود. اما علاوه بر کره شمالی، چین و ژاپن هم میتواند کره جنوبی رو تهدید کند. به همین دلیل این کشور بودجه نظامی خودش رو به 34 میلیون دلار افزایش داد.

ارتش این کشور شامل 640 هزار پرسنل اکتیو و دو میلیون و نهصد هزار نفر پرسنل رزرو می باشد. 1393 هواپیما و 166 کشتی کوچک دارد. این کشور شمال 15 هزار سلاح زمینی که شامل سیستم های راکت و دو هزار سیصد و چهل و شش تانک است. همچنین این کشور از لحاظ ارتشی با ایالت متحده آمریکا تمرین می کند که البته ارتش ایالات متحده نیز یکی از قویترین ارتش های جهان ها جهان به شما می رود.

 

8. ارتش ترکیه

ارتش ترکیه

در حقیقت هم مرز بودن کشور ترکیه با کشورهای درگیر جنگ، حضورش در جنگ سوریه و کشمکش با آزادی طلبان کُرد، باعث شده که این کشور به فکر گسترش قدرت نظامی خود باشد و در سال 2015 بودجه آن را 15 درصد افزایش دهد. بودجه دفاعی این کشور 18 میلیارد دلار می باشد. حجم ارتش به همراه پرسنل اکتیو و رزروش 660 هزار نفر است. ترکیه دارای هزار هواپیما می باشد. همچنین گفته می شود که این کشور 16 هزار سلاح زمینی هم دارد. رابطه دیپلماتیک قوی این کشور با آمریکا و فعالیت های کلی، ارتش این کشور رو در مقام هشتم قرار می دهد.

 

7. ارتش آلمان

ارتش آلمان

آلمان یکی از قدرت های اقتصادی جهان است. اما برخلاف مخارج سالانه 45 میلیون دلاری، به نظر می رسد که در سال های اخیر ارتش این کشور ضعیف شده. احتمالا دلیلش این است که نسل به دنیا آمده و رشد یافته از سال 50 و 60 ،مخالف جنگ بوده و علت ترس از شکست از کشور های دیگر، از ملحق شدن به ارتش جلوگیری کردند.

در سال 2011 خدمت اجباری از سیستم این کشور حذف شد تا این کشور یک کشور نظامی محسوب نشود. این ارتش دارای 183 هزار پرسنل اکتیو و 145 هزار پرسنل رزرو است. هفتصد و ده هواپیما و حدود 5 هزار سلاح مختلف دارد.

همچنین بخوانید: معرفی بمب افکن بی 2

 

6. ارتش فرانسه

ارتش فرانسه

فرانسه هم یکی از کشور هایی بود که در سال 2013 به دنبال آلمان تصمیم گرفت بودجه ی دفاعیش رو 10 درصد کاهش دهد و آن را برای لوازم پیشرفته خرج کند. در حال حاضر بودجه سالانه ارتش این کشور 43 میلیون دلار است که یک نهم از بودجه کشور را تشکیل میدهد. حجم ارتش این کشور پانصد هزار نفر است. همچنین این ارتش دارای بیش از هزار هواپیما و نه هزار سلاح زمینی است و همین موضوع باعث شده تا این کشور در لیست قویترین ارتش های جهان قرار بگیرد.

 

5. ارتش بریتانیا

ارتش بریتانیا

ارتش بریتانیا یکی از قویترین ارتش های جهان به شمار می رود. بریتانیا هم تصمیم گرفت که از سال 2010 تا سال 2018 ارتش خودش رو 20 درصد کاهش بدهد و همچنین ارتش هوایی و دریاییش رو نیز کاهش داد. در حال حاضر بودجه نظامی بریتانیا 54 میلیارد دلار است. نیروی ثابت این ارتش 205 هزار نفر و به همراه 908 هواپیما و 66 کشتی است. با این حال هنوز هم ارتش این کشور با عملیات تمرینی پیشرفته، تجهیزات و 108 سلاح هسته ای، قدرت بسیار زیادی دارد.

 

4. ارتش هند

ارتش هند

هند برای ساخت یک ارتش قدرتمند از جمعیت خودش استفاده کرده و ارتشی با حجم 3/5 میلیون نفر آماده کرده که یک میلیون و سیصد و بیست و پنج هزار نفر آنها عضو فعال هستند. یکی از دلایل قدرت این ارتش همان حجم زیادش است.

این ارتش دارای 16 هزار سلاح زمینی شامل 3500 تانک و 1785 هواپیما و سلاح هسته ای است. موشک های بالستیک هند میتونه تمام پاکستان و یا چین را تخریب کنند. در حال حاضر بودجه ارتش این کشور 46 میلیارد دلار است. اما تصمیم دارند تا برای مدرن کردن ارتش و قرار گرفتن در جایگاه چهارم بودجه نظامی، تا سال 2020 بودجه اون رو افزایش بدن.

همچنین بخوانید: وحشتناک ترین تمرین های نظامی

 

3. ارتش چین

ارتش چین

یکی از قویترین ارتش های جهان ارتش کشور چین است. بودجه دفاعی چین 126 میلیارد دلار است که با توجه به تصمیم آنها برای افزایش قدرت دفاعی خود، احتمالا آن را 12 درصد افزایش می دهند. این ارتش دارای 2,285,000 نفر پرسنل فعال و 2,300,000 نفر پرسنل رزرو است و 25000 سلاح زمینی هم دارد. همچنین در نیروی هوایی خود دارای 2800 هواپیماست. چین دارای 300 سلاح هسته ای و دارای 180 آرایش نظامی مختلف است.

 

2. ارتش روسیه

نیروی ویژه روسیه

بودجه دفاعی روسیه 76 میلیارد دلار است و انتظار میرود در سه سال آینده 44 درصد افزایش پیدا کند. در حقیقت بودجه نظامی کرملین از سال 2008 یک سوم افزایش یافته. به خصوص از زمان قدرت ولادیمیر پوتین در سال 2000. روسیه از زمان فروپاشی شوروی، حدود دو دهه گذشته ارتش خودش رو گسترش داده. این ارتش دارای 766000 پرسنل فعال و 2/5 میلیون پرسنل رزرِو که سربازان پیوسته آموزش می بینند.

روسیه با داشتن 15500 تانک، بیشترین نیروی تانک جهان را دارد. اگر چه این سلاح هم مانند سلاح های گذشته قدیمی شده. این کشور با داشتن 8500 سلاح هسته ای فعال در جهان حرف اول رو می زند.

 

1. ارتش ایالات متحده آمریکا

ارتش ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده آمریکا سالانه 612 میلیارد دلار برای ارتش خرج می کند. یعنی مبلغی مجموع نه کشور دیگر. در نتیجه ارتش این کشور دارای بیش از 1400000 هزار نفر سرباز و 800,000 نفر پرسنل رزرو است.

این ارتش که دارای نیروهای زمینی زن و مرد آموزش دیده است که بزرگترین تولید کننده هواپیما و دارای 19 حامل هواپیماست. در صورتی که مجموع تعداد حامل های هواپیما در جهان 12 عدده. همچنین این کشور از تکنولوژی ریل جدید نیروی دریایی استفاده کرده و دارای 7500 سلاح هسته ای است. بنابراین تعجبی ندارد که این کشور از جنگ جهانی دوم تا کنون از نظر نیروی ارتش در جهان حرف اول رو میزند.

همچنین بخوانید: جنگ با آمریکا چگونه است؟

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *